Denník N

Y. N. Harari: Sapiens (Čitateľský denník 11/2022)

„Dnes je najdôležitejšou humanistickou sektou liberálny humanizmus, ktorý verí, že ‚humanita‘ je vlastnosť jednotlivých ľudí. Podľa liberálov sídli posvätná podstata humanity v každom jednotlivom Homo sapiens. Vnútorné jadro jednotlivých ľudí dodáva svetu význam a je najvyšším zdrojom pre všetky etické a politické práva (…)

Hoci liberálny humanizmus robí ľudí nedotknuteľnými, nepopiera existenciu Boha a v skutočnosti je postavený na monoteistickej viere. Liberálna viera v slobodnú a posvätnú podstatu každého jednotlivca je priamym dedičstvom tradičnej kresťanskej viery v slobodné a individuálne duše. Bez večnej duše a Boha stvoriteľa je pre liberálov veľmi ťažké vysvetliť, čo je na individuálnych ľuďoch také mimoriadne.“

Možno ste zachytili, že pred nejakými piatimi šiestimi rokmi bolo strašne cool čítať knihu Sapiens od Yuvala N. Harariho. Izraelský profesor svetových dejín v nej skúma históriu ľudstva od praveku, cez poľnohospodársku revolúciu až po výbuch prvej atómovej bomby a genetické inžinierstvo. A robí to celkom zaujímavo.

Chronologicky usporiadané kapitoly napríklad pútavo popisujú domestikáciu zvierat, vynájdenie parného stroja alebo vznik prvých úverov a akciových spoločností. Autor venuje dosť veľa priestoru aj mojej obľúbenej téme veľkých výprav — objaveniu Ameriky a Austrálie, dobývaniu ríše Aztékov, kolonizácii Indie. Ak ste zbehlí v dejepise, zrejme sa nedozviete nič nové, ale pre mňa to bolo veľmi prínosné.

Text nie je len suchým súhrnom faktov, Harari v ňom jednotlivé epochy aj komentuje a hodnotí — a to z pohľadu ateistu. Poctivo sa zamýšľa sa nad tým, že ak neveríme v existenciu Boha, čo to potom znamená pre pojmy ako rovnosť, ľudské práva a sloboda. Slepá evolúcia nič z toho nepozná; v biológii predsa neexistuje dobro, zlo alebo morálka.

Nakoniec sa môže zdať, že Harari rany rozdáva na všetky strany — kritizuje kapitalizmus, komunizmus, progresivizmus, konzumný spôsob života a svetové náboženstvá — a akosi po dočítaní toho celého neviete, čo je vlastne tou jeho filozofiou. Na jednom mieste píše o neexistencii univerzálnych morálnych princípov; na druhom zas hodnotí svet v morálnych kategóriách, v ktorých existenciu sám neverí. Odsudzuje ničenie prírody, utrpenie zvierat i ľudí, desí ho budúcnosť spojená s genetickými experimentami; ale čitateľ sa môže pýtať — prečo? Je to predsa len biológia.

Sapiens je tak pútavým prehľadom dejín, ktorý miestami zbytočne a nekonzistentne filozofuje. Ocenil by som preto menej špekulácií a pridal viac historických zaujímavostí typu prečo boli Holanďania lepšími partnermi, než Španieli (lebo splácali svoje dlhy a mali dôveryhodný súdny systém).

Y. N. Harari: Sapiens
Aktuell, 2018
424 strán
*
80 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.