Denník N

Vojenský konflikt nám vyprázdni peňaženky

S pokračovaním vojny na Ukrajine bude stále drahší bude nielen benzín a nafta, ale porastie aj inflácia.

Vstupom do EU z Ukrajiny je Slovenská republika. Reálna hrozba by teda okrem imigrácie na hraniciach mohla priniesť ešte vyššie ceny ropy a plynu. Kým všetci dúfali v silu diplomacie, tak Rusko urobilo svoje vlastné kroky, ktoré odsúdili aj jeho spojenci. Prídu s bojom o moc aj rekordné ceny pohonných látok, ktoré položia na kolená mnohých jednotlivcov, či firmy?

Sankcie pre Rusko

Zatiaľ, čo západ chcel komplikovanú situáciu riešiť diplomatickou cestou, ktorú údajne Kremeľ tiež podporoval, tak dnes sa všetko začína obracať iným smerom. Krajiny začínajú s aplikáciou sankcií proti Rusku po uznaní nezávislosti dvoch separatistických regiónov a následnej invázie na územie Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok oznamuje znepokojúcu správu. Rozhodol sa okamžite uznať Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku ako nezávislé štáty. Najvýraznejšie opatrenie oznámilo Nemecko, ktoré zastavilo certifikáciu plynovodu Nord Stream 2, ktorá bola od vzniku tohto projektu pre východ mimoriadne dôležitá. Opatrenia slúžia hlavne na vystrašenie Kremľa a majú ho odradiť od ďalšej agresie, čo sa však vôbec nemusí podariť a ceny ropy /plynu/ by mohli rýchlo narásť aj na 120 dolárov za barel. Sankcie sa dotknú nielen energetického sektoru ale aj bankového a v neposlednom rade aj ruského exportu.

ProfitLevel-Žárska-Ropa Brent prudko zdražela
Ropa Brent prudko zdražela

Výkonnosť Brent Oil Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

  1. januára obnovila Európska únia reštriktívne opatrenia, ktoré sa zameriavajú na konkrétne hospodárske sektory Ruskej federácie. 21. februára prichádzajú z tejto oblasti ďalšie opatrenia, voči piatim osobám za podporovanie činností, ktoré narúšajú a ohrozujú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. Ďalšie reštrikcie zo strany EU sú v príprave a majú napríklad aj podporu Nórska.

Zdá sa , že po oficiálnom útoku na Ukrajinu sú pripravené všetky krajiny zaviesť tvrdé sankcie proti Rusku. Situácia sa vyhrotila zo dňa na deň a vidina diplomatického riešenia sa rozplynula. EÚ  najnovšie zmrazí aktíva a vydá zákaz cestovania pre 23 ľudí, tri banky. Opatrenia pravdepodobne zasiahnu aj 351 poslancov ruskej Štátnej dumy, ktorí hlasovali za uznanie dvoch separatistických území.

Obmedzenia sa budú týkať aj možnosti získavať prostriedky na finančných trhoch, obmedzí sa obchod s dvoma územiami na východe Ukrajiny kontrolovanými Ruskou federáciou.  S prichádzajúcim koncom týždňa budeme vidieť stále nové sankcie, či už z EÚ alebo z USA.

Dopady vojnového konfliktu

Akciový trh tiež reaguje na prudké kroky Ruska, po oznámení uznania nezávislosti regiónov klesol index S&P 500 o 1 % a Nasdaq o 1,2 %. japonský index Nikkei 225 uzavrel o 1,7 % nižšie a Shanghai Composite klesol takmer o 1 %, ale akciové indexy v Európe a Spojenom kráľovstve skončili zhruba na rovnakej úrovni, pričom FTSE 100 uzavrel o 0,1 %.

Vo štvrtok prichádza oficiálne vojna a trhy začínajú oslabovať. Americké a európske akciové trhy klesali, Dow futures zaznamenali pokles o viac ako 2%, futures naviazané na S&P 500 reagovali podobne a Nasdaq 100 futures klesli o približne 3 %.

Brent ropa posilnila o 5,95 % na 102,60 USD za barel, teda prekonala hranicu 100 USD po mnohých rokoch. Rusko ako druhý najväčší producent ropy na svete pošle ceny čierneho zlata ešte vyššie. Hodnota ropy sa tak ľahko môže vyšplhať na 110 dolárov za barel. Ďalším stúpajúcim aktívom je zlato. Spotové zlato vo štvrtok vyskočilo až o 2 % vyššie. Futures na americké zlato posilnili takmer o 2 % na 1 945,80 USD za uncu. Bezpečný prístav teda mnohí investori mohli nájsť v obľúbenom zlate.

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/