Denník N

Hľadanie zmyslu v dobe nezmyslu

Situácie, ktoré človeku otrasú svetonázorom a obrazom o svete, vedú neraz k pocitom nezmyselnosti, strate hodnôt či presvedčení. Čo donedávna dávalo zmysel sa stalo vyprázdneným, strateným či bezvýznamným. Epidémia, vojna, spoločenská hystéria a polarizácia, strata blízkych  alebo názorové nezhody – to všetko sa podpísalo pod to, že mnohí z nás strácajú dôveru vo svet, v ktorom sa pohybujeme.

Výskumy behaviorálnych psychológov ukázali, že človek, podobne ako ďalšie zvieratá vrátane opíc, potkanov, papagájov či psov, potrebuje cítiť zmysel alebo význam v tom, čo robí. (Detailne tento jav rozoberá behaviorálny psychológ Dan Ariely v knihe Aká drahá je intuícia, určite knihu odporúčam). Pokiaľ ľudia strácajú kontakt so zmyslom svojej práce, ich výkon aj pocit naplnenia klesajú a vytrácajú sa. Nič s tým dokonca nespraví ani výška platu, keďže odmena v podobe zmyslového uspokojenia je viac, ako finančné ohodnotenie.

Zmyslové uspokojenie sa nevzťahuje len na oblasť práce. Zmysel potrebujeme a hľadáme na mikro úrovni v podobe malých činností, ale rovnako aj na makro úrovni, teda v rovine existenciálnej. O čom je celý tento môj život? Načo som tu? Ak by som sa teraz zabil, chýbal by som niekomu? A nie je myšlienka zmyslu života vlastne takou utópiou, ktorá patrí viac do sféry náboženstva a ezoteriky?

Viktor E. Frankl, známy rakúsky neurológ a psychiater, sa téme zmyslu života venuje vo svojej najznámejšej knihe Hľadanie zmyslu života. V zahraničí kniha vyšla už v desiatkach vydaniach a je k dispozícii aj v slovenčine. Jej obsah je dnes opäť aktuálny (kedy nebol…) a stojí za to si pripomenúť niektoré myšlienky.

Frankl založil známu školu logoterapie, ktorá v skratke vychádza z predpokladu, že mnoho neuróz a psychických ťažkostí moderného človeka súvisí so stratou zmyslu. Pokiaľ človek nájde zmysel svojho života, mnohé z jeho duševných problémov sa vyriešia a samy odídu. Frankl svoju metódu podporil nielen množstvom kníh, výskumov a prednášok, ale aj vlastným utrpením v koncentračnom tábore, kde mal všetky dôvody stratiť akýkoľvek zmysel, prečo ďalej žiť.

Franklova kniha je klasika vo svojom žánri, no nanovo ju možno opäť objaviť vždy vtedy, keď na nás dolieha absurdita sveta či priamo nášho života. O utrpení hovoriť ani nemusím. Pri diskusii o zmysle života možno vychádzať z niekoľkých nesprávnych predstáv či predpokladov, ktoré si je dobré ujasniť.

Zmysel života nie je daný. Neexistuje univerzálny recept na šťastie človeka rovnako ako neexistuje univerzálny zmysel života. Čo je na jednej strane zmyslom jedného, nie je na druhej zmyslom druhého. Ja nachádzam zmysel v rodine a vo vzťahoch, ty nachádzaš zmysel v práci. Pre obe možnosti sa v konečnom dôsledku musím sám rozhodnúť. A to je ďalší bod či predpoklad, ktorý si musíme často pripomínať.

Zmysel je rozhodnutie. Hoci zmysel života nadobúdame v kontakte s vonkajším svetom, či už v podobe vzťahov alebo spomínanej práce, stále tento zmysel vychádza z nášho vnútra. A keďže naše vnútro, a narážam predovšetkým na emócie, je nestabilné, zmysel života nemožno hľadať výlučne skrze emócie. Emócie sú premenlivé, búrlivé a neustále sa menia. Zmysel nachádzame skrze rozhodnutie. Pre zmysel sa musíme rozhodnúť, je to akt vôle. Ak sa rozhodnem, že budem žiť s danou osobou v manželstve, nebudem sa spoliehať na to, či to vždy tak budem cítiť. Keďže je to akt vôle, konzistentnosť vzťahu bude závisieť od vôle, nie od nestabilných emócií. Neviem presne, kto to povedal, možno nikto, ale pri písaní tohto textu mi napadlo, že pre to najdôležitejšie v živote sa musíme rozhodnúť.

Pre vzťah a lásku sa vedome rozhodujeme každý deň

Držte sa svojho zmyslu. Byť konzervatívny je dnes neraz synonymom nadávky, no realita je taká, že nech sa stretávate aj s tými najliberálnejšími osobami vo vašej bubline, stále ste obklopení konzervami. Človek je už z podstaty veľmi konzervatívny tvor a potrebuje stereotypy na prežitie bežného dňa. Neustála salva podnetov a zmien je cestou, ako sa zblázniť a rozšíriť svoje portfólio neuróz. Na každé jedno vaše rozhodnutie sa nájde 100 dôvodov, prečo nie. Ak si myslíte, že zmysel života, pre ktorý sa rozhodnete, nikto neskritizuje alebo nevyvráti, mýlite sa. Žijeme v čase, keď vieme rozobrať akúkoľvek myšlienku, akúkoľvek koncepciu, všetko vieme rozdrobiť analyticky na najmenšie dieliky a niektorých z nás to tak baví, že si z toho robia aj doktoráty či profesúry. Rozobrať auto je síce sranda, objavíme, aké diely má, načo slúžia, no auto predovšetkým potrebujeme na to, aby jazdilo. Podobne je to aj so zmyslom. Ak sa zameriate na spochybnenie zmyslu, pre ktorý ste sa rozhodli žiť, spochybníte si ho. Vždy. Umením dnes nie je niečo spochybniť, skôr naopak: umenie je dnes odovzdať sa myšlienke či presvedčeniu, pre ktoré budeme žiť. Vonkajšia kritika nám môže nastaviť zrkadlo, no zároveň je pre naše rozhodnutie irelevantná. Hľadanie zmyslu je naša súkromná vec, naše subjektívne rozhodnutie, do ktorého druhých nič, pokiaľ im vyslovene neubližujeme.

Záver

Hoci som začal odkazom na knihu Viktora Frankla, slúžila mi len ako odrazový mostík k formulácií niektorých myšlienok v tomto texte. Každý z nás si musí zodpovedať otázku, čo je jeho zmysel; zmysel, pre ktorý sa rozhodne každý deň. Zmysel je významová nadstavba našej existencie. V minulosti takýto zmysel vznikal ako výsledok interakcie v rámci komunity, ktorej bol jedinec súčasťou. Takými komunitami bol kmeň, obec, náboženská obec a predovšetkým rodina. Atomizácia spoločnosti a rôznorodosť názorov spôsobili, že komunitné myslenie je do veľkej miery potláčané, resp. zneužívané pre pracovné účely (napríklad komunitnosť v práci, kde reálne o vás ako jedinca ide len dovtedy, pokiaľ ste producent výkonu). Ťažšie sa buduje zmysel v rámci komunity, lebo aj v rámci nej ide o veľmi rôznorodých ľudí, ktorí sa nemusia zhodnúť v takmer ničom od stravy, politiky, otázky životného prostredia či plienok pre deti. Preto to máme ťažšie, ako naši predkovia. Odpoveď na zmysel života už nie je prirodzeným výsledkom komunitného spolunažívania, ale výsledkom individuálneho rozhodnutia. Rozhodol som sa pre toto, čo ďalej?

Naším zmyslom sa musíme obklopiť, pretože len vtedy vidíme jeho naplnenie. Ak nachádzam zmysel života v rodine, nie je to zlúčiteľné s tým, že budem so svojou rodinou dvakrát za mesiac (preháňam). Ak je pre mňa zmyslom života môj partner, budem s ním tráviť čas a nebude pre mňa práca prioritou číslo 1. Ak sa pre niečo rozhodnem, držím sa toho, lebo len vtedy to má zmysel. Nenechám si svoje rozhodnutie spochybniť druhými ani nedovolím, aby som si ho spochybnil sám.

A ak vás nepresvedčil tento text, ktorý je predovšetkým mojou sebareflexiou, siahnite po Franklovi. Ako odborník a človek, ktorý stratil takmer všetko, má čo povedať aj nám dnes…

Knihu Hľadanie zmyslu života si môžete zakúpiť tu

Ps: Odporúčam aj jeho ďalšiu knihu, ktorá vyšla nedávno: Napriek všetkému povedať životu áno (Eastone Books, 2021, odkaz tu)

Záverečná poznámka:

Ak máte radi knihy a rozmýšľate, čo si najbližšie prečítať, na mojom knižnom blogu nájdete rôzne knižné tipy, knižné úvahy či recenzie :-) Niektoré uvádzam nižšie:

  1. Veda za otužovaním, psychológia vplyvu či vyrovnanie sa so smrťou – 5 knižných tipov! odkaz tu
  2. Ako správne hospodáriť, nevyhorieť, nerozpútať vojnu a nezblázniť sa v digitálnom svete (5 knižných tipov) odkaz tu
  3. TOP knihy roku 2021 (č. 1) odkaz tu
  4. TOP knihy roku 2021 (č. 2) odkaz tu
  5. Najbohatší muž sveta, sila intuície, geografie či Vedátorova novinka odkaz tu
  6. „Jedinou istotou v živote je zmena“ – 5 kníh o stoicizme, ktoré by ste si mali prečítať odkaz tu
  7. Mozoček náš každodenný, pozor na prácu a stromy a trochu stoicizmu (5 knižných tipov) odkaz tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)