Denník N

O význame smiechu, tyranii, Putinovi, Číne atď. (5 knižných tipov)

Knihu o cirkadiánnom kóde som zaregistroval už v zahraničí a rozmýšľal som, či aj v slovenčine niečo na túto tému vyšlo. Dočkal som sa. Citadella nedávno vydala slovenský preklad knihy profesora Satchina Pandu Cirkadiánny kód. Panda sa zameriava na výskum pomerne mladej vedeckej oblasti, ktorá si získava viac pozornosti vedeckej komunity a fanúšikov zdravého životného štýlu. Reč je o tzv. cirkadiánnom cykle, ktorý de facto ovplyvňuje všetky oblasti nášho každodenného života. Ak vás zaujala kniha Prečo spíme (odkaz na knihu tu), táto publikácia je voľným pokračovaním témy spánku. Cirkadiánny cyklus alebo kolobeh sa výrazne dotýka spánku. Musím vás však upozorniť: nie vždy to bude pozitívne čítanie.


Recenzia na knihu Prečo spíme„Epidémia“, ktorá nás zabíja v miliónoch, no my aj tak ďalej spíme málo – odkaz na knihu tu


Ďalšou knihou, na ktorú som už dávnejšie upozorňoval, je kniha O tyranii amerického historika a esejistu Timothy Snydera. Autor v nej rozoberá niekoľko symptómov, ako rozpoznať spoločenské znaky či symptómy, ktoré smerujú k fašizácii štátu a tyranii. Viac o knihe sa dozviete v mojej recenzii nižšie. Kniha je krátka, no v kontexte súčasnej geopolitickej a spoločenskej situácie zvlášť aktuálna.

Európska história 20. storočia nám ukazuje, že spoločnosti sa môžu rozpadnúť, demokracie padnúť, etika skolabovať a obyčajní ľudia sa môžu ocitnúť nad popravčími jamami so zbraňami v rukách.“ Timothy Snyder, O tyranii


„Postpravda je predohra fašizmu
.“ Timothy Snyder, O tyranii

 

Recenzia na knihu O tyraniiManuál ako sa (ne)stať tyranom v 20 bodoch, odkaz tu

Ďalšia kniha na zozname – Všetci mocní Kremľa – je aktuálne (opäť) bestsellerom, pretože sa témou dotýka Ruska a súčasného rusko-ukrajinského konfliktu. O knihe sa už veľa hovorilo a odporúčala sa aj mnohými odborníkmi či knihomoľmi, takže ju už predstavovať nebudem. Jediné, čo ku knihe poviem, je to, že je povinným čítaním pre každého, kto sa chce bližšie pozrieť na dianie v Rusku v horizonte niekoľkých rokov. Kniha vyšla v roku 2016, nie je teda najnovšia, ale k politike a vnútroštátnej situácii Ruskej federácie prináša množstvo užitočných a šokujúcich informácií. Kupujte, kým ešte je, lebo poslednú dobu je pravidelne v dotlači.

Pri téme autoritárstva a geopolitiky ešte ostaneme, hoci, popravde, nejde o nič pozitívne. Ak mnohých šokovalo dianie v Rusku, cenzúra, potláčanie slobody tlače, skrátka orwellovské metódy, je na mieste sa pozrieť aj na čínsky režim, ktorý sa v podstate ani nikdy netváril, že je demokracia, na rozdiel od Ruskej federácie. Kniha Novinářem v Číně prináša realistické svedectvo novinára Tomáša Etzlera, ktorý pôsobil v Číne a má čínsky režim, ako sa hovorí: zažitý. Ľudia Západu neraz podliehajú, treba však povedať, že prirodzene, ilúzii demokracie. Tá v nás vyvoláva skreslený dojem, že ako sa žije nám, sa žije aj ľuďom inde vo svete. Tí, čo cestujú a prešli si aj krajiny ako je Čína, vedia, že ilúzia demokracie je presne tým, čím je: ilúziou. V budúcnosti budeme ešte veľa čítať a počuť o Číne. A stále viac a viac…


Prečítaj tiež: Namyslenosť a egoizmus sú veční nepriatelia pravdy (stoické ponaučenie)


Na záver konečne niečo pozitívne. Už v stredoveku lekári, popri mnohých bizarných pseudomedicínskych postupoch, odporúčali pacientom smiech a optimizmus ako liečivo. Dialo sa tak aj v čase morových epidémií a vojen. V 6. vydaní vychádza opäť kniha českého lekára Karola Nešpora Léčivá moc smíchu. Svojho času mi pomohla a považujem ju za dôležitú literatúru pre každého, kto chce získať realistický a trošku odbornejší pohľad na fenomén smiechu a jeho vplyvu na zdravie a psychickú pohodu. Ak si myslíte, že realita vojny a fakt, že niekde zomierajú ľudia a dokonca deti, je dôvod, prečo by ste sa mali mračiť, neusmievať a byť každý deň nešťastný, tak sa veľmi mýlite. Situáciu to nijako nezlepší, nebudete ani viac empatický človek, ako si možno myslíte, ale skôr naopak, potrestáte sa negatívnymi emóciami a sťažíte si existenciu. Práve v takýchto chvíľach ako ľudia potrebujeme úsmevné a optimistické stimuly. Ide o biologikcý nástroj, ktorý nám pomáha prežiť a vyrovnať s horšími fázami života. Takže pokojne viac čítajte vtipy, pozerajte vtipné videá, filmy a zvlášť vtedy, keď na to máte najmenšiu chuť. To je jeden z paradoxných indikátorov, že to možno práve potrebujete.

Cirkadiánny kód

,,Pozorovania, ktoré som vykonal spolu s mojimi kolegami a ďalšími výskumníkmi za posledných dvadsať rokov v maličkom odbore cirkadiánnej biológie, radikálne menia náš spôsob chápania toho, ako optimálne funguje telo a myseľ. Veda o cirkadiánnych rytmoch je v skutočnosti multidisciplinárny odbor, na ktorom sa podieľajú biológovia, cvičební fyziológovia, matematici, psychológovia, bádatelia v oblasti spánku, odborníci na výživu, endokrinológovia, oftalmológovia, genetici, onkológovia a ďalší. Spoločným úsilím sme zistili, že tajomstvo obnovenia nášho rytmu spočíva jednoducho v úprave načasovania toho, ako žijeme a vykonaní jednoduchých životných zmien…

Ja to nazývam cirkadiánny kód a keď si osvojíte tieto lekcie, docielite malé zmeny toho, ako spíte, jete, pracujete, učíte sa, cvičíte a osvetľujete svoj domov, a tie spôsobia veľký rozdiel v každom aspekte vášho zdravia. Získané prínosy môžu byť v skutočnosti ďaleko účinnejšie a trvalejšie, než akákoľvek liečba alebo špeciálna diéta.“ Satchin Panda

Knihu Cirkadiánny kód si môžete zakúpiť tu

O tyranii

Náčrt knihy s podtitulom „Dvadsať ponaučení z 20. storočia“ vznikol ako dlhý facebookový status, napísaný v lietadle krátko po amerických voľbách. Jeden z najvýznamnejších znalcov novodobých dejín strednej a východnej Európy ním chcel varovať pred opakovaním chýb z minulosti. Na predchádzajúcom turné so zdesením zistil, ako rýchle Američania zabudli na základné historické udalosti, napríklad na hrôzy stalinizmu. V tej chvíli ho napadlo: Na čo všetko sme ešte zabudli?

Tvrdí, že práve teraz je pre Američanov a Európanov dôležité pamätať si, čo sa v minulom storočí dialo v tridsiatych rokoch a nepripustiť demontáž právneho štátu. Dnešní autoritári robia to isté ako ich predchodcovia, keď ľudí zahlcujú zlými správami, aby sa dostali do depresie a rezignovali. Snyder tvrdí, že dejiny zmenili smer a dnes postupujú z východu na západ „ako by sa všetko, čo sa udeje u nás, najprv udialo u nich.“ Aj preto sa v knihe viackrát odvoláva práve na československé dejiny a cituje viaceré osobnosti z tohto regiónu.

História sa neopakuje, ale ponúka ponaučenia. V dvadsiatom storočí európske demokracie podľahli fašizmu, nacizmu a komunizmu. Boli to hnutia, v ktorých vodca alebo strana sľubovali, že vypočujú ľud a ochránia ho pred globálnymi existenčnými hrozbami. Rozumné uvažovanie v nich nahradil mýtus. Európske dejiny ukazujú, že spoločnosti sa môžu rozložiť, demokracie môžu padnúť, etika môže skolabovať a bežní ľudia sa môžu ocitnúť v neočakávaných situáciách.

História nás môže poučiť aj varovať. Dnes nie sme múdrejší ako Európania, ktorí sledovali, ako demokracia podlieha totalitarizmu. Ale keď sa politický poriadok zdá byť ohrozený, je našou výhodou, že sa môžeme poučiť z ich skúseností a bojovať proti nástupu tyranie, tvrdí autor.

Knihu O tyranii si môžete zakúpiť tu

Všetci mocní Kremľa

Aká veľká je moc, ktorá sa ukrýva v rukách Vladimira Putina? A ako ďaleko sú tie ruky schopné dosiahnuť? Je to človek, ktorého sa máme právom báť?

Ruský novinár Michail Zygar napísal knihu Všetci mocní Kremľa, v ktorej sa rozhodol neustále sa opakujúce otázky okolo Kremľa a Putina analyzovať do hĺbky. Kniha sa rýchlo stala ruským bestsellerom. Zygar sa veľa pýta – a pýta sa hlavne mocných a najmocnejších. Z informácií z prvej ruky komponuje obraz premeny, ktorou počas „putinovskej“ éry prešla nielen ruská spoločnosť, ale aj samotný neobmedzený vládca Vladimir Vladimirovič Putin. Ako sa z niekdajšieho reformátora stal nepriateľ Západu a majster propagandy? A kam to celé smeruje?

Otázok je v Rusku priveľa a ani kniha Michaila Zygara Všetci mocní Kremľa neponúka univerzálne odpovede. Istotne však môže pomôcť pri orientácii v spletitých labyrintoch politiky súčasného Ruska.

Knihu Všetci mocní Kremľa si môžete zakúpiť tu

Knihy o Rusku v kontexte prebiehajúcej vojny, ktoré by ste si mali prečítať – odkaz tu

Léčivá moc smíchu

Oblíbená kniha od lékaře, který se věnuje józe a smíchu, MUDr. Karla Nešpora, je praktická, čtivá a srozumitelná. Pro svoji oblibu vychází již v 6. vydání. Najdete v ní mimo jiné více než 50 způsobů, jak prozářit a proteplit svůj život smíchem, i když právě nesvítí slunce a nemáte to lehké.

Úsměv ve správnou chvíli dokáže prolomit ledy v mezilidských vztazích. Často je to právě úsměv, který stojí na počátku přátelství, spolupráce nebo i manželství. Smích nejen stmeluje rodiny a pracovní týmy, ale také pronikavě ovlivňuje řadu tělesných funkcí a slouží tělu jako signál, že je možné se uvolnit. Smích je starší než řeč a je vrozený. O příznivých účincích smíchu na duševní i tělesné zdraví je přesvědčena řada lékařů v různých částech světa, kteří smích a humor systematicky využívají při léčbě. Jedná se tedy o téma, jemuž stoji zato věnovat pozornost a zabývat se jím do hloubky.

Knihu Léčivá moc smíchu si môžete zakúpiť tu

Novinářem v Číně

Tváří v tvář současné Číně. Vzpomínky, dojmy a osobní prožitky zkušeného novináře.

Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. V následujících letech zde však připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů. Jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé? Čemu v totalitní Číně čelí novináři, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží skrýt? Pronikavý vhled do čínské reality ji ukazuje v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů.

Knihu Novinářem v Číně si môžete zakúpiť tu

 

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)