Denník N

Mám v Oxforde kamarátov?

Ak by ste v stredu okolo jednej poobede zavítali do jedálne môjho kolégia, naskytol by sa vám nevšedný pohľad. V prostriedku jedného z mnohých okrúhlych stolov sa točilo veľkonočné Cadbury vajíčko. Tento rotujúci kus mliečnej čokolády pútal pohľad siedmych párov zvedavých očí. Sedem dobre naladených študentov čakalo, pri kom vajíčko zastane. Vybraný človek sa potom musel vyjadriť k centrálnej otázke našej obednej diskusie: Čo pre teba znamená slovo priateľ*?
*v zmysle kamarát

Pri tomto stole som sedela aj ja. Na začiatku obeda som poznala iba jedného z mojich spolusediacich. Z jedálne som ale odišla o päť kamarátov „bohatšia.“ Z mojej skúsenosti sa kamarátstva v Oxforde nadväzujú pomerne ľahko. Bude to možno tým, že na malej ploche tu pri sebe žijú tisícky priateľsky naladených študentov. Veľa z nich je veľmi charizmatických a otvorených. Veď napokon všetci museli prejsť pohovormi, ktoré nie sú iba o vedomostiach, ale aj o dobrom vystupovaní.

Moje kolégium – St Hilda’s – je podľa mňa priam stvorené na nadväzovanie nových priateľstiev. Je to hlavne kvôli už zmieneným okrúhlym stolom. Všetkých zvyšných 38 kolégií má dlhokánske stoly, pri ktorých naraz sedí aj 50 študentov. Kontakt medzi ľuďmi je tak limitovaný na priamych spolusediaich alebo oprotisediacich. Oproti tomu, v St Hilda’s je každý stôl 8-člennou uzavretou skupinkou, v ktorej sa môžu v pokoji rozprávať všetci naraz.

Jedálenské debaty sú jednou z mojich obľúbených častí dňa. Väčšinou sedím pri ľuďoch s ktorými nemám veľa spoločného. Sú z iného ročníka, študujú iný predmet, sú z inej krajiny, majú iné záujmy. Spája nás iba členstvo v tom istom kolégiu. Pri stole sa rozprávame sa o škole, jazykoch, histórií, politike, o krajinách z ktorých sme. Čiže stredoškolské vedomosti z dejepisu a geografie vždy prídu vhod. Tieto debaty sú nesmierne obohacujúce. Je napríklad zaujímavé rozprávať sa o Osmanskej ríši, ak sedím za stolom s Turkom, Bulharom a študentom histórie. Ale aj veľmi jednoduchá téma, ako napríklad populárne detské knižky, môže byť zaujímavá, ak sa o nej rozprávajú ľudia z odlišných krajín.

Počas obedov pri okrúhlych stoloch spoznávam ľudí takmer exponenciálne. V pondelok si prisadnem k stolu pri ktorom poznám jednu osobu. Zoznámim sa možno s piatimi novými ľuďmi. V utorok si potom môžem sadnúť k hociktorým z nich a tak spoznám ďalšie nové tváre.

Samozrejme, nie všetci ľudia, s ktorými sedím, sa stanú mojimi dobrými kamarátmi. S niektorými si klikneme a potom sa môžeme stretávať aj mimo jedálne. Napríklad pri hraní spoločenských hier, prechádzkach alebo rôznych sociálnych a kultúrnych podujatiach.

Napríklad počas našej hry v stredu som sa zoznámila s dievčaťom, ktoré ma tento piatok pozvalo na stretnutie s asi 20 jej kamarátmi z ďalších kolégií a zo susednej univerzity. A čo sme spolu robili? Jedli sme sladkosti a hrali sme mestečko Palermo a ďalšie podobné hry. Potom sme sa spolu s dvomi z nich vrátili späť do nášho kolégia a spravili sme im nočnú prehliadku všetkých budov a areálu.

Takýchto nočných prehliadok iných kolégií som už zažila viacero. Napríklad tento utorok ma kamarát biomedik pozval spolu s ďalšími desiatimi ľuďmi na večeru do kolégia St Catherine’s. Na ceste späť do St Hilda’s som kráčala s ešte ďalšími štyrmi študentami. Nechcelo sa nám ale ešte rozísť sa a tak sme sa vydali na asi hodinovú nočnú prehliadku Nového kolégia. Napriek svojmu menu je Nové kolégium jedným z najhistorickejších a najstarších v celom Oxforde. V priestoroch postavených v 14. storočí sa napríklad natáčali aj scény z Harryho Pottera.

Pri prehliadke sme asi pol hodinu zhovárali na vrchole mohyly, ktorá sa týči v strede kolégiových záhrad. Mimo iného sme sa rozprávali o tom, či by sme chceli svadobnú alebo pohrebnú ceremóniu v našom kolégiu, o výhodách a nevýhodách meditácie alebo o Jánovi Husovi.

Len aby som trošku objasnila situáciu, nikto z nás pred ani počas prehliadky nepil žiadny alkohol. Mne osobne viac vyhovuje zoznámiť sa s triezvymi ľuďmi pri zmysluplnom rozhovore na zaujímavú tému. Nechodím do barov, krčiem ani nočných klubov. Nebaví ma to, je to drahé a časovo náročné.

Mám ale veľa kamarátov, ktorí chodia do klubov dva-krát alebo tri-krát do týždňa. Úplne to rešpektujem. Sú to skvelí ľudia. Niekedy pri niektorých z nich sedím v jedálni. Skôr sa ale stretneme pri spoločných aktivitách. Napríklad s nimi mám prednášky, labáky alebo tutoriály, alebo spolu veslujeme, zapojíme sa do debatnej súťaže či sa stretneme na prehliadke Oxfordu.

Som teda súčasťou viacerých veľmi odlišných skupiniek priateľov. S niektorými si sedíme na intelektuálnej rovine, s inými sa môžem rozprávať o mojom predmete a s ďalšími je proste zábava. Všetkých ich mám rada a som za nich vďačná.

Teraz najčítanejšie

Paulína Vicenová

Vďaka štedrým Slovákom, ktorí podporujú mojú verejnú zbierku môžem už druhý rok študovať biomedicínu na Oxfordskej Univerzite.  Cez tento blog  postupne dokumentujem môj študentský život na jednej z najlepších univerzít sveta. Aj takýmto spôsobom chcem zostať v kontakte s mojimi podporovateľmi a ukázať im, ako sú ich finančné dary využité. Zároveň dúfam, že sa mi podarí aspoň trošku pomôcť Slovákom, ktorí by radi šli na kvalitnú školu v zahraničí, ale sú na pochybách, čo všetko to obnáša : ).