Denník N

Odkaz ruskej  generácii „Z“.

Skutočný dôvod vojny ? Putin nadobudol istotu, že ak nezastaví Zelenského, nebude mať jeho garnitúra post-sovietčíkov, ktorí vládnu v Kremli, pokoja. A hlavne – nebudú mať potrebný čas a podmienky na stabilizáciu  svojich rodinných dynastií, ktoré by mohli ovládať Rusko najbližších 50-100 rokov.

Iba malej časti Rusov dochádza a prekáža, že Putin z nich urobil v očiach sveta zákerných  agresorov voči malému slovanskému susedovi. Zatiaľ ich nesie vlna dlho pôsobiacej  proti ukrajinskej propagandy, ktorej spodnou nôtou je kriesenie veľmocenských predstáv. Hlúpejších Rusov teraz akiste teší, že  Západ opäť raz visí na perách ich pána, Putina … a že sa svet Ruska, vyhrážajúceho sa jadrovým arzenálom,  bojí … A ešte ako to ten Putin navliekol !  Ukrajinská vojna  ženie do nebies ceny – a tým aj príjmy Ruska za plyn, ropu aj ďalšie suroviny.  Rusi teraz možno veria,  že čím viac vojen Putin začne, tým bude Rusko bohatšie…

…………………………..

S odstupom týždňov už vieme, aký bol Putinov plán:  dúfal,  že po rýchlej a úspešnej „špeciálnej operácii“ budú mysle prostého ruského ľudu hotové  stať sa javiskom, na ktorom s potleskom zvládne  záverečný kus svojej monodrámy : nastolenie konečného poriadku. Kulisou mu je skutočná vojna a sám v predstavení hrá „líďera“, so státisícami vojakov, ktorým rozkázal  spáliť mestá a zem zástupnej obete, Ukrajiny. Zástupnej preto, lebo Putin vedie vojnu – ako to už verejne vysvetlil – vlastne voči nám, Európe a Západu.

„Zet!“nadšene skandujú mladé sexi ženské na videu, ktoré Putin púšťa do sveta. Tancujú a predvádzajú „shoot down“, aj zatínajú päste pred transparentom so „Z“. V klipe hrá akási dynamická hudba ale krásky, čo sa podľa nej vlnia,  čosi pri refréne skríknu.  Je im rozumieť  aj bez zvuku, a rozumejú im iste aj posádky tankov a transportérov, čo okupujú Ukrajinu –  zabij!

Ale čo bude, Rusi,  potom, keď vaše okupačné  vojská vyzabíjajú veľa Ukrajincov a Ukrajiniek a obsadia ich štát?

Ruské straty

Za prvé : Európa a svet  už nebude posielať Rusku toľké miliardy za fosílne palivá. Pripomeňme si, že po páde ZSSR vytrhli Rusko z biedy (a Parížskeho klubu dlžníkov) práve a len  peňazovody zo Západu, ktorými tiekli obrovské sumy za plyn, ropu a iné suroviny. Západ vtedy dôverčivo zvyšoval svoju spoluprácu s Ruskom, čoho najväčším dokladom sa stali rusko-nemecké  energovody v Severnom mori (Nordstreem).  Teraz  budú rúry vysychať, a to oveľa rýchlejšie, než ako by diktovali klimatické opatrenia. Nákupy skôr či neskôr pribrzdí aj zvyšok sveta,  vrátane Číny… alebo budú Rusom poriadne zrážať ceny.

Plus sú tu sankcie, zabavovanie majetkov, zastavovanie obchodov…  ale ani to neuzatvára  účet za Putinove vojnové dobrodružstvo.  Ak Rusi obsadia Ukrajinu, odboj neskončí a oni neudržia kolaborantskú vládu bez masívneho vojenského kontingentu. Rusko to bude stáť trvalé náklady, aj ľudské straty. Navyše – Ukrajina nie je ani dnes v extra hospodárskej kondícii, po okupácii sa to určite zhorší. Účet za to všetko sa nebude dať ani porovnať s tým, čo kedysi zaplatil ZSSR za podobne motivovanú vojenskú akciu v Afganistane.

Nejde ale iba o financie. Proti Rusku sa spojil celý civilizovaný svet, pretože v 21. storočí si nemôže dovoliť premenu takého veľkého štátu, akým je Rusko, na vykoľajeného agresora v štýle Kim Čong-una. Ekonomické, finančné a hospodárske sankcie presiahnu všetko, čo sa doteraz pod tým chápalo. Odmietanie Rusov zasiahuje dopravu (lietadlá, lode),  školy, vedu … až po odmietanie ruskej kultúry. Svet je rozhorčený a proti ruskej agresií demonštrujú ešte aj v  režimoch južnej Ameriky (ako je Madurova Venezuela). V Taliansku alebo Španielsku Rusom zabavujú  jachty, v Anglicku vily a športové kluby, Amerika razom skončila s nákupmi ich plynu a ropy… Ruské mená miznú z názvov ulíc, škôl alebo inštitúcií. Vlna odporu k Putinovskej Moskve je neporovnateľne masívnejšia, než aká sa kedy zdvihla proti Moskve v ére ZSSR.

 Stojí im to za to?

Takže prečo to Putin robí? Oficiálne vysvetlenie je až arogatne smiešne : vraj aby Ukrajinu neovládli fašisti. Alebo: aby sa NATO nerozšírilo… a k tomu sa ešte servírujú kecy o ochrane pred skazeným , upadnutým Západom.

Ak by krvavá vojna nebola čímsi smrteľne vážnym, mal by toto ruské odôvodnenie agresie sprevádzať iba hurónsky  smiech. To fakt práve Putina trápil zdravý, demokratický (tzn. nefašistický)  politický vývoj Ukrajiny?  Však on kašle na prejavy hnedého, alebo  červeného  extrémizmu ešte aj vtedy, keď ich má pod nosom (napr. Nočných vlkov, alebo  Wagnerovcov). Pokiaľ ide o argument o NATO a o jeho „zákerných prípravách“ na prijatie Ukrajiny: ako to, že teraz NATO nevyužilo príležitosť? Stačilo predsa pritakať na žiadosť  legitímnej ukrajinskej  vlády! Ak by Rusi rozmýšľali, už tento fakt by im mal otvoriť oči, že s tými „zákernými prípravami NATO“ to asi nie je tak, ako tvrdí Putin.

A otázku, kde je štát skazený a kde slušný  je v prípade Ruska škoda rozoberať. Rozumní  Rusi si iste vedia naliať čistého vína (resp. vodky) a priznať si, že si nechali štát uniesť bandou postkomunistických zbohatlíkov z radov bývalej KGB a KSSZ. Tí im v Rusku vracajú ručičky hodín, aj  štát, späť do minulosti. V žiadnom zo štátov Európy netrpí tak sloboda médií. Nikde sa tak neprenasleduje občiansky sektor. Nikde inde štát neovládla na toľko rokov jedna strana s jedným vodcom. Nikde sa tak brutálne nepotláča opozícia, vrátane politických procesov a vrážd opozičníkov. Všetko to dokazuje, že je to práve Rusko , ktoré ostalo  aj po rozpade ZSSR infikované metastázami imperiálneho a násilného štátu, akým bol nebohý ZSSR.  Zdeformovanie  začínajúcej, i tak neduživej,  ruskej demokracie teraz prechádza z plazivého do viditeľného, konečného štádia : likvidácie.

Skutočný dôvod vojny

Dôvod tejto vojny je podobný, pre aký začal vojnu už nejeden z diktátorov sveta :  zahraničnou vojnou  chce Putin utiecť pred pádom doma. Vojnou poriadne vystraší ruskú verejnosť a zamrazí  opozíciu, aby mohol dokončiť nastolenie diktátu. Putin rozpútal túto vojnu primárne  pre ochranu seba a svojich ľudí. Teraz totiž na ňu  ešte mal finančné zdroje, ktoré sa ale mali v ďalších rokoch – v zmysle klimatických opatrení Európy – prudko scvrkávať. Teraz ešte mal na svojej strane dve tretiny Rusov… Ale ak by o pár rokov začal plán Ukrajiny vydať sa európskou cestou prinášať dobré ovocie, hlboko by to zasiahlo aj postoje ruskej spoločnosti.

Je tu ešte Putinova byzantínska vízia vytvorenia z  Moskvy tzv. tretí Rím (po Ríme a Konštantínopole). Tá  je spojená s ideológiou , na ktorú zneužil aj pravoslávne náboženstvo. Preto zúril, keď sa Ukrajinská pravoslávna cirkev  prednedávnom odstrihla od Moskvy a vrátila sa k samostatnosti. To bol možno posledný kliniec – pre Putina pro-západná a  ekonomicky úspešná Ukrajina značí koniec jeho sna o Novej ríši. Pro-západná Ukrajina  indukuje koniec putinovskej éry v Rusku.  Nedošlo by k tomu za mesiac, ani za rok, ale Putin nadobudol istotu, že ak nezastaví západný ťah Zelenského Ukrajiny, nebude mať jeho garnitúra post-sovietčíkov, ktorí vládnu v Kremli, pokoja. A hlavne – nebude mať potrebný čas a podmienky na stabilizáciu  svojich rodinných dynastií,  ktoré majú vďaka 22 rokom panovania V.V.Putina nakročené ku ovládaniu Ruska na ešte  50 – 100 rokov.

Ochrana nehybnosti.

Mráz a tanky prichádzajú z Kremľa opäť kvôli strachu jeho vládcu pred rizikom slobody a prosperity v susednom štáte. Taký vývoj v bezprostrednej blízkosti Ruska je vo „svete podľa Putina“ krajnou hrozbou.   Je tomu tak preto, lebo Putin ostal aj po tých rokoch  pravým dieťaťom rodnej, Komunistickej  strany ZSSR. Tendencie k právnemu štátu a demokracii (resp. ku ďalším hodnotám  EÚ) vníma ako osobné ohrozenie a ničenie hodnôt, na ktorých stojí jeho Rusko. Mimochodom – práve tak, ako naši postkomunisti! Aj tí vidia  v právnom štáte  apriori  útok na seba. Svet, v ktorom prichádza  ku potrestaniu zločinov bez ohľadu na postavenie toho,  kto ich spáchal –  považujú aj naši bývalí komunisti za chorý.

Putin tvrdí, že vedie obrannú vojnu a vlastne hovorí pravdu. Ibaže útokom na Ukrajinu nebráni Rusko, ale seba.  Ukrajina je totiž pre Rusov skutočne blízkou (jazykovo, kultúrne aj prepletením rodín),  preto môže práve Ukrajina ohroziť Putinov výklad sveta v Rusku. S vojnou už nemohol  čakať.  Ostala mu ako jediný prostriedok, ako dokončiť v Rusku  svoje „nastolenie  poriadku“. 

Ale čo s tým má Ukrajina? Načo bude Putinovi,  zbombardovaná a schudobnená? Možno na odstrašenie sveta? Alebo ako zem nikoho, ktorou odizoluje svoje Rusko od Západu? Ktovie? Možné je aj to, že   túto otázku Putin v tejto chvíli ani nerieši … Veď otvorene hovorí , že  o Ukrajinu tu vlastne nejde.

Bomby ale padajú a zabíjajú ukrajinské deti a obyvateľstvo. Niet úniku z tejto slepej uličky? V Rusku žijú predsa aj iní,  celkom európski  ľudia. Rusi jediní môžu zbaviť Rusko Putina.  No – a práve o to ide. Vojna dáva Putinovi voľnú ruku,  pod pláštikom vojnového stavu, môže  zaviesť  drakonické opatrenia a rozprestrieť nad Ruskom plášť strachu. Putin sa vie  postarať,   aby Rusi celú  pravdu o tejto vojne buď vôbec nespoznali, alebo  neprijali. V podmienkach jeho už dlho „jednotného Ruska“ sú totiž aj očividné fakty dnes niečím, čo môže ostať ruským  ľuďom za hranicou ich chápania.

Rusko žije v lži, ale prečo by to vadilo vidieckym Rusom, ktorým  Putim vracia minulosť, od ktorej sa nevedia odpútať? Žiaľ, proti lži sa zavčasu nepostavili ani moderní Rusi, z miest. V minulých rokoch protestovala iba hŕstka. Podobne, ako u nás, aj  väčšine Rusov je politika buď ľahostajnou, alebo príliš zložitou.  Veria, že ak aj Putin stále mocnie, nič zlé sa nedeje. Však  im vracia sebaúctu, a oprašuje  mesianistický „ruský sen“.

A je tu ešte jeden Putinov spojenec na ochranu  pred pravdou o dnešnom Rusku : strach bežných Rusov  z novej frustrácie. Doteraz sa len málo zahojila tá veľká rana na ruskej duši, ktorú zanechalo  zosmiešnenie ich „vedeckej“ ideologie a najpokrovejšieho spoločenského zriadenia. Rusi predsa verili, že ich štát je predvojom pre  celé ľudstvo, boli organizátormi  nerozborného Sojuzu a strážcami svetového mieru…atď.   Dnešní Rusi už  sto krát oľutovali ľahkomyseľné rozpustenie svojho impéria (a bez boja!), veriac, že sa mohli mať lepšie. Už roky sa utápajú v resentimente za sladko-infantilnou sovietskou érou, v ktorej sa cítili byť pánmi sveta. Putin to len využil.

A čo by mali bežní Rusi urobiť teraz? Vojnu voči susednej Ukrajine iste nechceli. Ale Putin vraj vie, čo robí… či nie? Vari by sa  mali Rusi už znovu kajať a  priznávať ku ďalšiemu oklamaniu a poníženiu  – tentoraz Putinom?

To sa väčšine zdá doslova neznesiteľné…  Bolestivej pravde o mizérii a lživosti Putinovho Ruska sa dnes nebránia  len tí Rusi, čo sú sukcesormi tejto éry, ale aj obyčajní ľudia. Čo by im potom ostalo…?

Putin urobil z tejto psychológie svojho hlavného spojenca. Vedel, že poníženie z pádu impéria ťažko niesli najmä starší – tých si omotal okolo prsta ako prvých. Sadli na lep falošného resentimentu za mladosťou a „večnou slávou Sovietskeho zväzu“. Nečudujme sa…v každej  ich rodine sú padlí.  Napokon to , ako  ľahko sa pri starších voličoch zneužíva sebaklam a falošný resentiment za dávnymi rokmi mladosti, poznáme aj zo Slovenska. Tu to  predsa  predvádzajú postkomunistickí a pro-ruskí politici už roky.

A čo mladá ruská generácia? Tú si Putin starostlivo  roky „vychovával“ a viedol k odvahe prihlásiť sa k veľkoruskej identite. Podobne ako mladí v rokoch Hitlerovho nástupu, tak  aj mladí Rusi radi počúvali, že s tou  historickou prehrou Rusov v Studenej vojne to bolo vlastne všetko inak. Že došlo k neprávosti a víťazi Rusov oklamali…a preto treba stratené územia vrátiť, alebo zabrať. Hľa, 30.roky ako cez kopirák.  Aj  Putin núkal mladým obnovu národného sebavedomia, budoval idol ruskej sily a v médiách predvádzal tie najlepšie, samozrejme ruské, zbrane. Núkal im sen o „nekonečných možnostiach Ruska“, ktoré by svetu mohlo byť pánom a tretím Rímom… ak by všetko nekazil  zlý Západ.

Dnes si Putin môže byť istý,  že  mladí z jeho chovu ponesú  ďalej životmi jeho ideológiu o treťom Ríme, aj o  ruskej, Bohom garantovanej predurčenosti. Iste očakáva, že ponesú aj hrdosť na to, ako za Putina,  v tom pamätnom roku 2022,  frajersky  „Z“valcovali, „Z“abíjali a „Z“achvatili  nacistickú a zdrogovanú  Ukrajinu. Ale v tomto sa  mýli.

Rusko po 24.2.2022.

Krvavé obnovovanie ruskej veľkosti nadchýna v Rusku iba hlupákov a radikálov. Bežní Rusi sú zľaknutí. Ale majú voči vojne protestovať? Teraz?

Skutočne – ten čas, kedy mala a mohla mlčiaca väčšina protestovať,  je nateraz preč. Teraz bude v Rusku každý nesúhlasiaci  nepriateľom štátu. Rozumní Rusi ale vedia,  že táto vojna je ich nešťastie. Že im a ich deťom bude zničená Ukrajina trvalou  železnou guľou na nohách. Putin  chce, aby mu verili a hlásali, že Ukrajinci si za všetko sami môžu,… a že Rusko chcú zničiť  Američania, EÚ, OSN,  NATO a celý zvyšok sveta.

Ale ak Rusi ostanú väzňami tejto Putinovej lži,  fatálne si zhoršia šance dožiť sa v Rusku plnej slobody a prosperity. Zlo tejto vojny –  až dokedy  ju neoľutujú a neodčinia –  ich bude oddeľovať od slušných ľudí sveta. Už v tejto chvíli im Putin zrazil renomé, ako občanov ruského štátu,  na úroveň Severokórejcov…

Konfrontácii s pravdou sa nevyhnú ani mladí, pretože čoskoro zistia, že nie iba  túto neférovú vojnu, ale aj  politický systém štátu im vyše 20 rokov formoval a sformoval človek, čo žije v mŕtvej  minulosti : dôstojník zločinnej organizácie , KGB.

Putin nevytvoril v Rusku trvalo udržateľný systém, akým je zastupiteľská demokracia.  Systém pána Putina sa  politicky udrží iba v podmienkach autokracie. A ekonomicky sa udrží iba pri pokračujúcom  tunelovaní neobnoviteľných zdrojov  surovín celej šírej Rusi.

Jedno aj druhé je pre  mladých Rusov zlá perspektíva, voči ktorej sa mali už dávno postaviť. Napokon aj skúsenosti z vlastných dejín by ich mali poučiť, že autokracia vedie v Rusku vždy ku teroru. Najprv je rast násilia odôvodňovaný  potrebou potláčať odboj, ale nakoniec vyústi  buď do samoderžavia (totality), alebo do občianskej vojny.

Či si Putin vďaka tejto nespravodlivej vojne „iba“ upevní osobnú diktatúru, alebo rovno v Rusku nastolí vojenský režim, nevieme. Isté je, že tým iba prehĺbi nadchádzajúce hospodárske a vnútropolitické problémy Ruska, z ktorého vytvára – ako to ktosi ironicky  pomenoval – „Burkinu Faso s jadrovými zbraňami“.

Vojna kvôli chimére

Putinovské  Rusko nevie postaviť voči Ukrajine žiadne skutočné obvinenie. Jediným dôvodom vojny je rozhodnutie  Putina. Racionálnym, hoci amorálnym, je na ňom  to,  že ako autokrat chce  vojnou zastabilizovať svoju moc. Je tu ale aj iracionálno, a to je ešte nebezpečnejšie: Putin chce vojnou na Ukrajine dosiahnuť aj akési „dodatočné víťazstvo“ nad Západom. Pokúša sa ľudí mentálne vrátiť do svojho, krvavého 20.storočia… akoby ZSSR neprehral Studenú vojnu a akoby sa nerozpadol…

Ba aj to mu je málo. Chce nám dokázať, že  všetka tá západná humanizácia štátov, vyvolaná otrasnou skúsenosťou II. svetovej vojny, je len ilúziou, či dokonca cynickou „liberálnou pretvárkou“. Možno aj sám verí, že demokratické hodnoty sú aj na Západe len maska a verbálny bontón, a že  slabší je  aj v dnešnom svete práve taký bezmocný a bezprávny voči hrubému násiliu, ako v stredoveku. Toto  popretie modernity dnes Putin krvavo predvádza na Ukrajincoch. Vlastne to, čo si chce vojnou  vydobyť,  je len jedno : uznanie legitimity   „sveta podľa Putina“. Sveta, v ktorom veľkosť a hrubá sila posväcuje  aj zločin.

Putin teda netúži odčiniť iba vojenskú, ale aj morálnu a hodnotovú porážku svojho „večne živého“ ZSSR. Kričí, že už nechce viac počúvať o hodnotách Západu. Chová sa pri tom ako zakomplexované  dieťa, čo  vyčíta rodičom, že nežijú vždy podľa pravidiel, ktoré hlásajú. Do obehu tým vracia celú knižnicu sovietskej proti-západnej, osobitne proti-americkej  demagógie.

Teraz je vidno,  ako sa Putin musel celé tie roky pretvarovať, aby získaval od Západu peniaze a mohol sa nachystať na tento boj. Pripravoval sa dve desaťročia – a teraz mu „posledná borba vzplála“. Hlboko nenávistný starý muž vyšiel z pravdou von – a naozaj sa mu podarilo  šokovať  svet. Ale za cenu, že touto vojnou zrazil Rusko na úroveň tzv. gaunerských štátov, ignorujúcich medzinárodné  pravidlá,  ľudské práva, aj  stanoviská akýchkoľvek  medzinárodných inštitúcií. Dnešné Rusko týmto urobil Putin  tým, čím bol kedysi ZSSR…

Záver

Ako v toľkých už prípadoch, aj po tejto vojne budú žať bolesť a hanbu – agresori. Bežní  Rusi budú skôr či neskôr nútení vytriezvieť zo všetkého toho zvráteného kultu generalissima  Stalina, komunistických hviezd, slávnostných vojenských maršov, z mumifikovaného Lenina, aj z majora  komunistického štátu, čo prehral  Studenú vojnu a nevie sa s tým zmieriť.

Aj v povojnovom Nemecku nakoniec všetci oľutovali, že až tak uverili psychotickým lžiam istého frustrovaného kaprála, ktorý nevedel žiť s pocitom porážky v I.svetovej vojne. Svojou demagógiou strhol nie iba podobne frustrovaných, ale životom doplatili najmä milióny mladých Nemcov, čo  s I.svetovou vojnou  nič nemali…  Podobne sú na to teraz mladí Rusi, bojujúci na Ukrajine, ale aj tí, čo nosia tričká s komunistickými znakmi, alebo  štátnymi symbolmi ZSSR,  najnovšie so symbolom okupácie Ukrajiny – „Z“.

Vznikla  generácia iracionálneho revanšu za minulosť, v ktorej nežili –  generácia „Z“.  Vojna, v ktorej toľkí  Rusi teraz bojujú, alebo jej fandia, je zločinnou. Prajem najmä mladým Rusom  skoré vytriezvenie a aby im dal Boh  takých vodcov, ktorí im pomôžu rozpoznať a  odmietnuť život v lži.  Potom budú mať na čom stavať…

Teraz najčítanejšie

Ján Budaj

Venujem sa verejným otázkam. Vediem Zmenu zdola, demokratickú úniu, som poslancom NRSR.