Denník N

D. Mitana: Prózy (Čitateľský denník 13/2022)

„… dedko ma neprežil 9. júna o pol jedenásej pred obedom, akurát tu bol Šándor robil poriadok na povale, dedko zvieral v ruke sirkovú škatuľku s obrázkom holej ženy, Šándor chcel ísť pre doktora aby vypísal úmrtný list ale na druhý deň mal dedko dostať dôchodok, prišla by som o 3 500 Kčs, jeden deň hore dole, v novinách písali, že o tri mesiace budú zase zvyšovať dôchodky lebo je všetko drahšie, zdravý dedko mi robil zo života peklo na zemi a teraz, keď som sa musela o neho starať jak o nemluvňa, keď sme prežívali najkrajšie chvíle nášho života mi naprotiveň umrie, prečo ma pán Boh ustavične tresce, život je stále drahší a naše deti žijú v meste a tam je ten život sto razy drahší…“

Donedávna som o Dušanovi Mitanovi vedel iba to, že sa svojim zjavom nápadne ponášal na vyobrazenia starozákonných prorokov, a že to bol (a stále je) dôležitý autor, ktorého by sa patrilo čítať. Dlho som s tým otáľal — predsa len, slovenská literatúra dvadsiateho storočia neznie veľmi vzrušujúco — nakoniec som bol ale milo prekvapený.

Prózy, ktoré sa ku mne dostali vďaka jednému knižnému výpredaju, obsahujú výber z Mitanovej rozsiahlej tvorby— okrem poviedok, básní a esejí v nich nájdete aj novelu Patagónia a román Zjavenie. Vo väčšine z nich je hlavnou postavou muž, umelec či spisovateľ, ktorý rebeluje proti systému a zaužívanému rádu vecí.

Mitana prechádza od jednoduchých poviedok pripomínajúcich svojou atmosférou magický realizmus Márqueza či Borgesa cez pokusy s niekoľkostranovými prúdmi slov až k postmoderným skladačkám pozostávajúcich z útržkov listov, novinových článkov, osobného príbehu a všadeprítomnej mystifikácie.

Napriek experimentovaniu s žánrami a formou, ku ktorým sa po autorovej konverzii v deväťdesiatych rokoch pridal aj biblický jazyk, je Mitanova tvorba veľmi zábavná a čtivá. Pri jeho krátkych poviedkach som sa väčšinou usmieval popod fúz, v románe Zjavenie sa zas snažil rozoznať autobiografiu od fikcie. Koniec knihy — teda posledných dvesto strán — mi na záver pomohlo preniknúť do autorovho sveta skrze mnohé rozhovory, eseje a kritické ohlasy.

Jeho pohnutý život výborne vystihuje báseň Žalospev pijana:

„Ide mi o krk
Fľaša
ktorú v ruke zvieram
siaha mi
na hrdlo
Zvieram ju ako netopiera
to okrídlené
čierne zviera
v ríši
bielych myší
Vráť sa
a osloboď ma
od modly
Vráť sa
a odpusť
odpusť nám
že sme Ťa
prebodli“


D. Mitana: Prózy

Kalligram, 2016
784 strán
*
90 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.