Denník N

Ruská invázia na Ukrajinu a západné sankcie ohrozili prijatie obnovenej jadrovej dohody s Iránom

Dohoda, ktorá by priviedla USA a Irán späť k súhlasu s jadrovou dohodou, by viedla k zrušeniu celého radu amerických sankcií voči Iránu vrátane sankcií na vývoz iránskej surovej ropy a petrochemických produktov výmenou za obmedzenia jadrovej činnosti Teheránu.

Minulý týždeň však Moskva začala trvať na tom, aby sa Washington zaviazal po podpísaní dohody neuvaliť sankcie na žiadny obchod medzi Ruskom a Iránom.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval na záruky, že ak bude obnovená jadrová dohoda, západné sankcie voči Rusku v súvislosti s Ukrajinou „žiadnym spôsobom nepoškodia naše právo na voľný a úplný obchod, hospodársku a investičnú spoluprácu a vojensko-technickú spoluprácu“ s Iránom.

Moskva, ktorá chce udržiavať vysoké ceny ropy a udržiavať závislosť Európy od ruskej energie, tiež netúži po tom, aby trh zaplavili ďalšie zásoby ropy. Irán v roku 2016, rok po podpísaní pôvodnej dohody, vyvážal takmer 2 milióny barelov denne a v praxi nezákonne vyváža do Číny už niekoľko mesiacov. Americké ropné sankcie boli opätovne uvalené na Irán v roku 2018, keď Donald Trump od dohody odstúpil.

Šéf EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell v piatok na Twitteri uviedol: „Vzhľadom na vonkajšie faktory je potrebná prestávka vo viedenských rozhovoroch. Konečný text je v podstate pripravený a na stole.“

Hlavný ruský vyjednávač Michail Uljanov poprel, že to boli len ruské námietky, ktoré viedli k nepodpísaniu takmer úplného textu, a pokúsil sa naznačiť, že ostatné krajiny s ním stále majú problémy. Novinárom povedal, že nevie, aká dlhá bude prestávka v rozhovoroch, a že neverí, že by došlo k slepej uličke.

„Jediné, čo vám chcem povedať… [je, že] uzavretie dohody nezávisí len od Ruska,“ povedal.

Rusko bolo kľúčovým sprostredkovateľom detailných rokovaní vo Viedni, ktoré trvali takmer rok. Ak sa patová situácia predĺži, pravdepodobne sa bude diskutovať o tom, či Moskva môže absolútne využiť svoje veto OSN pri dohode známej ako spoločný komplexný akčný plán (joint comprehensive plan of action, JCPOA).

Washington zdôraznil, že nemá v úmysle vyhovieť ruským požiadavkám na výnimku, ktoré podľa neho nemajú nič spoločné s pôvodnými rozhovormi s Iránom. Na dosiahnutie dohody je ešte stále potrebné vyriešiť malý počet nevyriešených a zložitých otázok.

Oficiálny hovorca Iránu kritizoval ruskú intervenciu, ale neočakávaná slepá ulička otvára vyhliadku, že sa nedosiahne žiadna dohoda, kým sa nevyrieši invázia na Ukrajinu a následná vojna v tejto krajine.

Zdroj: Iran nuclear talks on hold over last-minute Russian demands | Iran nuclear deal | The Guardian

Páčil sa vám príspevok? Ak áno, dajte prosím follow na moju facebookovú stránku. Ďakujem veľmi pekne. Zmeniť našu krajinu môžeme len spoločne.

Teraz najčítanejšie

Jakub Feltovič

Jakub Feltovič sa narodil v roku 1994 v Prešove. Prispieva blogmi o domácej i svetovej politike, medzinárodných vzťahoch, ekonomike, vede a klimatickej kríze. Usiluje sa o úspešnejšie, modernejšie, prodemokratické a proeurópske Slovensko bez klamúcich a nečestných politikov, karieristov, oportunistov, nezodpovedných populistov a nebezpečných extrémistov. Zasadzuje sa o rozvoj stredopravého politického spektra a kresťanskej demokracie. Zasadzuje sa o budovanie modernej, jednotnej, spravodlivej a ekonomicky, hospodársky i vojensky silnej a sociálne solidárnej Európskej únie. Jakub Feltovič was born in 1994 in Prešov. He contributes blogs on domestic and world politics, international relations, the economy, science and the climate crisis. He strives for a more successful, modern, pro-democratic and pro-European Slovakia without deceptive and dishonest politicians, careerists, opportunists, irresponsible populists and dangerous extremists. He advocates the development of the center-right political spectrum and Christian democracy. He advocates the building of a modern, united, just and economically and militarily strong and socially cohesive European Union.