Ruská invázia na Ukrajinu a západné sankcie ohrozili prijatie obnovenej jadrovej dohody s Iránom

Dohoda, ktorá by priviedla USA a Irán späť k súhlasu s jadrovou dohodou, by viedla k zrušeniu celého radu amerických sankcií voči Iránu vrátane sankcií na vývoz iránskej surovej ropy a petrochemických produktov výmenou za obmedzenia jadrovej činnosti Teheránu.
Minulý týždeň však Moskva začala trvať na tom, aby sa Washington zaviazal po podpísaní dohody neuvaliť sankcie na žiadny obchod medzi Ruskom a Iránom.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval na záruky, že ak bude obnovená jadrová dohoda, západné sankcie voči Rusku v súvislosti s Ukrajinou „žiadnym spôsobom nepoškodia naše právo na voľný a úplný obchod, hospodársku a investičnú spoluprácu a vojensko-technickú spoluprácu“ s Iránom.
Moskva, ktorá chce udržiavať vysoké ceny ropy a udržiavať závislosť Európy od ruskej energie, tiež netúži po tom, aby trh zaplavili ďalšie zásoby ropy. Irán v roku 2016, rok po podpísaní pôvodnej dohody, vyvážal takmer 2 milióny barelov denne a v praxi nezákonne vyváža do Číny už niekoľko mesiacov. Americké ropné sankcie boli opätovne uvalené na Irán v roku 2018, keď Donald Trump od dohody odstúpil.
Šéf EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell v piatok na Twitteri uviedol: „Vzhľadom na vonkajšie faktory je potrebná prestávka vo viedenských rozhovoroch. Konečný text je v podstate pripravený a na stole.“
Hlavný ruský vyjednávač Michail Uljanov poprel, že to boli len ruské námietky, ktoré viedli k nepodpísaniu takmer úplného textu, a pokúsil sa naznačiť, že ostatné krajiny s ním stále majú problémy. Novinárom povedal, že nevie, aká dlhá bude prestávka v rozhovoroch, a že neverí, že by došlo k slepej uličke.
„Jediné, čo vám chcem povedať… [je, že] uzavretie dohody nezávisí len od Ruska,“ povedal.
Rusko bolo kľúčovým sprostredkovateľom detailných rokovaní vo Viedni, ktoré trvali takmer rok. Ak sa patová situácia predĺži, pravdepodobne sa bude diskutovať o tom, či Moskva môže absolútne využiť svoje veto OSN pri dohode známej ako spoločný komplexný akčný plán (joint comprehensive plan of action, JCPOA).
Washington zdôraznil, že nemá v úmysle vyhovieť ruským požiadavkám na výnimku, ktoré podľa neho nemajú nič spoločné s pôvodnými rozhovormi s Iránom. Na dosiahnutie dohody je ešte stále potrebné vyriešiť malý počet nevyriešených a zložitých otázok.
Oficiálny hovorca Iránu kritizoval ruskú intervenciu, ale neočakávaná slepá ulička otvára vyhliadku, že sa nedosiahne žiadna dohoda, kým sa nevyrieši invázia na Ukrajinu a následná vojna v tejto krajine.
Zdroj: Iran nuclear talks on hold over last-minute Russian demands | Iran nuclear deal | The Guardian
Páčil sa vám príspevok? Ak áno, dajte prosím follow na moju facebookovú stránku. Ďakujem veľmi pekne. Zmeniť našu krajinu môžeme len spoločne.