Denník N

Aká je pravda o ruských obvineniach o biologických zbraniach smerom k Ukrajine a USA?

Bezpečnostná rada OSN sa v piatok zišla na žiadosť Ruska, aby prediskutovala tvrdenia Moskvy, že USA financujú „vojenské biologické aktivity“ na Ukrajine – inými slovami, tajne vyvíjajú biologické zbrane v ukrajinských laboratóriách. Podujatie vyvolalo búrlivú diskusiu. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzja vyvolal desivý prízrak „nekontrolovaného šírenia patogénov z Ukrajiny“ po Európe. Jeho americká kolegyňa Linda Thomas-Greenfield varovala, že ruské tvrdenie môže byť zámienkou na to, aby spustilo vlastný útok biologickými zbraňami na Ukrajinu.

O čo teda v spore ide a čo sa vlastne na Ukrajine deje?

 

Ako sa „biolaboratóriá“ stali najnovším frontom v informačnej vojne na Ukrajine?

Minulú nedeľu ruské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo tweet, v ktorom obvinilo americkú a ukrajinskú vládu z vedenia tajného „vojensko-biologického programu“ v zasiahnutej krajine. Moskva tvrdila, že jej invázne sily objavili dôkazy o „núdzovom upratovaní“, ktoré malo za cieľ program ukryť.

Moskva ďalej tvrdila, že dokumenty súvisiace s tajnou americkou operáciou našla v laboratóriách v ukrajinských mestách Charkov a Poltava.

Tieto obvinenia rýchlo posilnila Čína, ktorá ich podporila počas piatkovej diskusie Bezpečnostnej rady OSN. Táto teória tiež začala žiť vlastným životom na sociálnych médiách pod hashtagom #usbiolabs a našla si domov medzi pravicovými kanálmi v USA vrátane podcastu War Room bývalého poradcu Donalda Trumpa v Bielom dome Steva Bannona a jedného z hlavných programov Fox News, ktorého hostiteľom je Tucker Carlson.

Ako reagovali vlády USA a Ukrajiny?

USA aj Ukrajina kategoricky popreli, že by v krajine vyvíjali akékoľvek biologické zbrane. Na piatkovom stretnutí americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomas-Greenfield povedala: „Poviem to iba raz: ‚Ukrajina nemá program biologických zbraní.‘“ Obvinenie obrátila späť na Moskvu. „Je to Rusko, ktoré dlhodobo udržiava program biologických zbraní v rozpore s medzinárodným právom.“

Ukrajinský veľvyslanec pri svetovom orgáne Sergiy Kyslytsya použil pestrejší jazyk. Myšlienku presadzovanú Ruskom nazval „zväzkom šialeného delíria“.

Čo hovoria nezávislé svetové orgány?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že nevie o činnosti Ukrajiny porušujúcej akúkoľvek medzinárodnú zmluvu vrátane zákazu biologických zbraní.

Vysoký komisár OSN pre odzbrojenie Izumi Nakamitsu potvrdil, že OSN nevie o žiadnych programoch biologických zbraní na Ukrajine. Nakamitsu poukázal na Dohovor o biologických zbraniach, ktorý zakazuje vývoj a používanie biologických zbraní od roku 1975. Zmluvu podporil vtedajší prezident Richard Nixon, ktorý v roku 1969 zastavil aj vývoj vlastných útočných biologických zbraní USA.

Existujú teda biologické laboratóriá na Ukrajine a podporujú ich USA?

Áno a áno. Ukrajina prevádzkuje biologické laboratóriá, ktoré sú financované USA. Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nuland potvrdila tieto fakty tento týždeň na vypočutí Senátneho výboru pre zahraničné vzťahy, na ktorom sa jej republikánsky senátor Marco Rubio priamo opýtal, či má Ukrajina biologické zbrane.

Nuland neodpovedala na otázku priamo. „Ukrajina má biologické výskumné zariadenia,“ odpovedala a dodala, že existujú obavy, že ruské sily sa snažia získať nad laboratóriami kontrolu. „Pracujeme s Ukrajincami na tom, ako môžu zabrániť tomu, aby sa ktorýkoľvek z týchto výskumných materiálov dostal do rúk ruských síl.“

Nulandovej komentárov sa chytili krajne pravicoví komentátori ako ďalší dôkaz tajného americko-ukrajinského sprisahania. V skutočnosti má americké financovanie laboratórií svoje korene v páde Sovietskeho zväzu, po ktorom boli peniaze napumpované na Ukrajinu a do ďalších bývalých sovietskych republík, aby im pomohli preniesť vedecké zručnosti od zbrojných programov do iniciatív verejného zdravia.

Táto schéma bola pôvodne známa ako kooperatívny program znižovania hrozieb (Cooperative Threat Reduction, CTR), ale teraz sa častejšie označuje ako program biologickej angažovanosti (biological engagement programme). Úspešne podporuje bývalé sovietske a iné krajiny pri plnení záväzkov v oblasti verejného zdravia.

„Toto je jedna z najlepších vecí, ktoré robíme,“ povedala pre Guardian doktorka Gigi Gronvall, vedecká pracovníčka z Johns Hopkins Center for Health Security.

Väčšina práce ukrajinských laboratórií dnes, povedala Gronvall, zahŕňa dohľad nad chorobami zvierat a ľudí ako systém včasného varovania pred chorobami, ako je napr. africký mor ošípaných, ktorý je v regióne endemický. „Vieme, že patogény nerešpektujú hranice, takže pomáhať pri hasení požiarov v oblasti verejného zdravia skôr, ako budú príliš veľké, je výhodou pre nás všetkých,“ povedala.

Skladujú ukrajinské laboratóriá nebezpečné biologické látky?

Áno, vyzerá to tak. Zdá sa, že biolaboratóriá v rámci svojej práce pri výskume chorôb obsahujú nebezpečné patogény. Vieme to, pretože WHO nalieha na Ukrajinu, aby vo svojich laboratóriách zničila akékoľvek vysoko nebezpečné patogény, aby sa vyhla riziku katastrofálneho prepuknutia, ak by jedno z laboratórií bolo zasiahnuté ruským útokom.

„V rámci tejto práce WHO dôrazne odporučila ministerstvu zdravotníctva na Ukrajine a ďalším zodpovedným orgánom zničiť vysoko nebezpečné patogény, aby sa predišlo akémukoľvek možnému úniku,“ uviedla zdravotnícka agentúra OSN.

WHO pracuje na Ukrajine už niekoľko rokov a pomáha biologickým laboratóriám zlepšiť ich bezpečnosť, takže vie, o čom hovorí.

Ak sú ruské tvrdenia o tajnom programe biologických zbraní falošné správy, znamená to, že sa nie je čoho obávať?

Nie. Okrem hrozby úniku patogénov uchovávaných v ukrajinských laboratóriách alebo ich prenosu do rúk ruských síl existuje aj hrozba, že Rusko potenciálne zaútočí vlastnými biologickými zbraňami. Americké ministerstvo zahraničia zhodnotilo, že Rusko naďalej pokračuje v programe útočných biologických zbraní v rozpore s dohovorom, ktorý podpísalo.

Začiatkom tohto týždňa tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki obvinila Rusko pod vedením Vladimira Putina, že má „dlhú a dobre zdokumentovanú históriu“ o používaní chemických zbraní, pričom poukázala na otravu opozičného vodcu Alexeja Navaľného a ruskú podporu sýrskeho režimu pri nasadení chemických zbraní. Ďalej varovala, že tvrdenie Moskvy o tajnom programe biologických zbraní na Ukrajine by v skutočnosti mohlo položiť základy pre ruský útok chemickými alebo biologickými zbraňami na Ukrajine.

Táto možnosť necháva nervóznych aj skúsených odborníkov. „Dúfam, že ide skôr o dezinformačné rozprávanie ako o skutočnú vec,“ povedala Gronvall. „Uvidíme.“

Zdroj: What are Russia’s biological weapons claims and what’s actually happening? | United Nations | The Guardian

Páčil sa vám príspevok? Ak áno, dajte prosím follow na moju facebookovú stránku. Ďakujem veľmi pekne. Zmeniť našu krajinu môžeme len spoločne.

Teraz najčítanejšie

Jakub Feltovič

Jakub Feltovič sa narodil v roku 1994 v Prešove. Prispieva blogmi o domácej i svetovej politike, medzinárodných vzťahoch, ekonomike, vede a klimatickej kríze. Usiluje sa o úspešnejšie, modernejšie, prodemokratické a proeurópske Slovensko bez klamúcich a nečestných politikov, karieristov, oportunistov, nezodpovedných populistov a nebezpečných extrémistov. Zasadzuje sa o rozvoj stredopravého politického spektra a kresťanskej demokracie. Zasadzuje sa o budovanie modernej, jednotnej, spravodlivej a ekonomicky, hospodársky i vojensky silnej a sociálne solidárnej Európskej únie. Jakub Feltovič was born in 1994 in Prešov. He contributes blogs on domestic and world politics, international relations, the economy, science and the climate crisis. He strives for a more successful, modern, pro-democratic and pro-European Slovakia without deceptive and dishonest politicians, careerists, opportunists, irresponsible populists and dangerous extremists. He advocates the development of the center-right political spectrum and Christian democracy. He advocates the building of a modern, united, just and economically and militarily strong and socially cohesive European Union.