Denník N

Android vs iPhone. Trochu iný pohľad.

Spokojne som používal vlajkové lode smartfónov s Androidov. Každý rok a pol alebo dva som mal nový telefón. Až na jednu výnimku, môj posledný telefón s Androidom a to Samsung S10e, ktorý som mal 2,5 a stalo má to Android.

Dva roky som s ním bol maximálne spokojný, ale po 2,5 roku sa spomalil a začal zasekávať. Hnevalo ma to, lebo som vedel, že hardvérový výkon S10e úplne dostačujúci. Problém bol softvér. Dokonca to výrobca aj sám dokázal, keď po jednej aktualizácií začal telefón fungovať ako nový. Bohužiaľ, ďalšia ho vrátila do „normálneho stavu“. Baterka si neraz vyžadovala nabíjať aj 3 krát denne.

Tradičné riešenie, výmena za nový, v tom čase Samsung S21, ma skôr rozsmútila, lebo aj podľa recenzií a priamych porovnaní S21 vs S10e bolo zrejmé, že výkon nie je dôvod na výmenu. S21 by bola dočasné riešenie na dva roky, a to som už princiálne odmietal.

Tiež som si uvedomil, že môj spôsob používania smartfónu sa zmenil. Konfigurácia a prispôsobenie neboli ani zďaleka také dôležité ako to, aby na smartfón mohol spoľahnúť na niekoľko rokov a nemusel takmer nič nastavovať.

Kúpil som si iPhone 13.

Ako inak, po prečítaní všetkých možných recenzií a porovnaní.

Prvé dojmy boli veľmi rozpačité. Doslova mi z Androidu chýbalo toľko vecí, až som prvé dva dni reálne uvažoval, že iPhone vrátim a kúpim si S21.

Hlavné veci, ktoré mi chýbali z Androidu

  • Nastavenie a rýchly prístup k nemu. Na Androide takmer všetko nastavíte rýchlejšie a nastavenia sú usporiadanie oveľa logickejšie pre človeka, ktorý je zvyknutý veci triediť.
  • Klávesnica! Písať na slovenskej Apple klávesnici ak človek vie, ako super je to na Androide, je za trest.
  • Notifikácie. Android má kategórie notifikácií pre jednotlivé apky a môžete si nechať iba tie, ktoré vás zaujímajú. A navyše, po hodine sa tie notifikácie na iPhone presúvajú do histórie.
  • Android má viac aplikácií a niektoré, niektoré v Apple Store chýbajú ale to už sa nebavím o bežných aplikáciách ale skôr apky využívajúce hardvér trochu inak
  • Android má oveľa lepšie Dual Sim, ako aj aplikácie pre telefonovanie a správy, napr. smsky.
  • Chýba USB-C, ktorý do notebookoch ako prvý priniesol paradoxne Apple.

Hm.. lenže iPhone používa kvantá ľudí, nemôže to byť predsa take nepoužiteľné. Možno treba iba nejaký iný pohľad. Nastavenia sa tak často nemenia. Prežijem. Klávesnica sa našťastie dá stiahnúť iná. Ja používam GBoard. To, že po hodine miznú notifikácie, je vlastne super, lebo tie, ktoré nechce riešiť hneď, zmiznú a potom si podľa chute alebo na konci dňa prejdete ich históriu. Ostatné chýbajúce veci z Androidu nie sú až tak dôležité.

To všetko je pre mňa akceptovateľné, lebo iPhone hraje prim v:

Stabilita, rýchlosť, spotreba a aktualizácie iOS (operačný systém).
Je pravda, že Android je logickejši a viete si ho nastaviť oveľa rýchlejšie a komplexnejšie. Avšak keď sa podívame na svižnosť systému, bezpečnosť a podporu aktualizácií, Apple vedie na plnej čiare. Je to dané aj tým, že iPhone 13 má aj procesor, ktorý rozdrtí aj ten najnovší od Samsung S22. Taktiež je aj úsporný. Preto iPhone má navrh aj s oveľa menšou baterkou a operačnou pamäťou.

Reklamy.
iOS je veľmi reštriktívny a to aj vrátane reklám. Môžete bez problémov aplikáciu zavrieť a po opätovnom otvorení pokračujete bez reklamy. Na Androide som mával pocit, akokeby mi reklama ovládla telefón a každá sa rušila ináč. Reklama na iPhone má jasné mantinely.

Apple ako výrobca.
Na Samsung ako výrobcu som mal ťažké srdce aj, lebo sľubovaný Samsung Pay sa v našich končinách nakoniec neobjavil, a tak som nemohol platiť Samsung hodinkami. Nakoniec sa Samsung na moje hodinky vykašlal úplne, lebo v najnovšej generácií je už operačný systém Wear OS od Google a nie Tizen od Samsungu. Takisto Samsung dáva do svojich vlajkových lodí v Európe horšie procesory ako vo zvyšku sveta. Pri Apple nič z toho neplatí. O svoje zariadenia sa dlhodobo stará v mnohých oblastiach určuje trendy. A samozrejme, všade dodáva tie isté telefóny.

Foťák.
Som amatérsky fotograf. Vlastne ani nie som fotograf, iba zapnem apku a odfoťím. So skúsenosti aj z recenzií môžem povedať, že tam, kde na Samsungu potrebujete niekoľko záberov, aby ste mali peknú fotku, na iPhone v drtivé väčšine prípadov stačí jeden. Ale na čo ma vždy na Samsungu hnevalo bolo to, že veľakrát som prepásol momentku, lebo som čakal, kým sa foťak uráči spustiť. Na iPhone spustenie foťaku je instatné. Ihneď.

Apple Pay.
Na Androide ma rozčulovalo, že načo je vlastne Google Pay, keď takmer každá apka chce odo mňa kartu, hoci už v Google Pay mám. Na iPhone som sa nestretol s aplikáciou, ktorá by chcela odo mňa kartu, ale všetky podporujú Apple Pay. Dokonca aj mnoho platobných brán podporuje Apple Pay.

Súkromie a bezpečnosť.
Je to pre Apple je zo všetkých bežných výrobcov smartfónov najväčšia priorita  iPhone tu vyhráva na plnej čiare. Aplikácie v Apple Store sú prísnejšie kontrolované a iOS umožňuje zabrániť aplikáciam, aby sledovali vašu aktivitu. Google to chce tiež implementovať do Androidu, ale vývoj odhaduje na niekoľko rokov. Tiež vždy viete, že nejaká apka používa váš mikrofón alebo kameru.

Aplikácie.
Aplikácie na iPhone fungujú lepšie a môžem vám povedať, že sú aj lepšie napísané. Totižto aplikácie pre Android sa píšu v obecných programovacích jazykoch (Java, Kotlin) a tak sa bežne stáva to, že aplikácie pre Android píšu ľudia, ktorí síce ovládajú daný programovací jazyk ale platformu Androidu až tak neovládajú. Kdežto pokiaľ chcete písať aplikácie pre iPhone, učíte sa programovací jazyk rovno aj s platformou iOS, pre ktorú ten programovací jazyk vznikol. Tiež je Apple prísny v tom, že aplikácie sa musia ovládať podobne, čo uľahčuje orientáciu. Nemusíte sa učiť každú aplikáciu zvlášť. Tiež je dobré, že nastavenia aplikácie sú medzi ostatnými na jednom mieste a tak užívateľ nemusí v každej aplikácií hľadať nastavenia niekde inde ako je to na Androide.

Ekosystém.
Keď má váš kamarát Samsung rovnako ako vy, veľa to neznamená. Avšak keď obaja máte iPhone, môžete si ľahko posielať fotky, videá a iné súbory. Čo sa zvlášť pri veľkých videách hodí. Tiež môžete zdielať Wi-Fi heslo a písať cez iMessage.Ak ešte náhodou máte iPad alebo Macbook, tak lepšie prepojenie na trhu nenájdete.

Záver.
Objektívne sa nedá povedať, aký smartfón je všeobecne najlepší. Pokiaľ vám nevadí meniť telefón po dvoch rokoch a potrebujete si všetko nastaviť a prispôsobiť podľa seba, je to jasná voľba pre Android. Pokiaľ ste ochotný vzdať sa časti slobody a vložiť sa do rúk Apple, kde veci tak nejako fungujú a vy nemusíte nič nastavovať, jednoducho používate telefón, je to jasná voľba pre iPhone. Dnes neexistuje smartfón, ktorý má lepšie vyladený hardvér a software ako je iPhone.

Teraz najčítanejšie