Denník N

Slovenská štátna správa je nahá! Ale má to jednoduché riešenie

Autor karikatúry: Shooty, Denník N
Autor karikatúry: Shooty, Denník N

Pandémia koronavírusu a prebiehajúca utečenecká kríza spôsobená vojnou na Ukrajine to odhaľuje naplno: nielen kráľ, ale aj slovenská štátna správa je úplne nahá!

Perfektne to vyjadruje Shootyho karikatúra – moderné Slovensko je úplný opak našej reality. Len myšlienka s predstavou, že nejaká časť štátnej správy je tieto dni akčná a „best practice“ pri pomoci ľuďom Ukrajiny, vyvoláva úsmev a plač zároveň.

(Pre istotu dodávam, vyplýva to z definície pojmu, že tento problém sa netýka samospráv – naopak: obvykle je to táto časť verejnej správy, ktorá „veci robí“! Nielen teraz, ale dlhodobo. Dokonca sa zdá, že toto ľudia – my, voliči – našťastie vidíme a podľa toho hlasujeme v komunálnych voľbách.)

 

Ja síce vnímam už len jedného ministra dnešnej vlády ako veľmi dobrého (minister zahraničia) a ďalšieho aspoň ako snaživého (minister životného prostredia) + žiada sa dodať, že jedného ako obrovské sklamanie práve počas utečeneckej krízy (minister vnútra), ale … toto nie len o politike či súčasnej vláde, lebo príčiny sú dlhodobé.

 

Problém je podľa mňa vo veľkej časti zamestnancov štátnej správy, hlavne tých v riadiacich funkciách! Pričom – nezabudnime – že sa celkovo jedná o stovky rôznych inštitúcií a organizácií a nie málo desiatok tisíc ľudí! (Minimálne v niektorých prípadoch sa zdá, že väčšina rozpočtu ide na samotné platy…)

Samozrejme: česť výnimkám! A znovu opakujem, že v samospráve je to podľa mňa opačne: veľká časť ľudí je tam schopných a akčných.

 

A teraz pointa: aké je teda to jednoduché riešenie podľa mňa? Každý z tých tisícok zamestnancov štátnej správy by mal začať od seba! Každý deň ísť do práce s tým, že ide vytvoriť nejakú pridanú hodinu, že ide slúžiť svojim občanom (=zákazníkom) a že sa večer môže pozrieť do zrkadla a byť hrdý a spokojný s tým, čo za ten deň spravil.

 

Naivné, však?

 

 

P.S.: čo sa týka hodnotenia pomoci slovenskej štátnej správy utečencom z Ukrajiny – stačí sledovať médiá, kroky v susedných krajinách, informácie od dobrovoľníkov priamo z hranice… a časť informácií mám aj priamo (nielen z nášho regiónu), keďže som ako dobrovoľník občianskeho združenia BERKAT súčasťou iniciatívy Prievidza pomáha Ukrajine.

Teraz najčítanejšie