Denník N

Slováci, národ sociálnych istôt

Slováci majú neskutočné šťastie, nemá každý také. Každý štvrťrok ich čaká nový balíček sociálnych istôt.

Škoda, že nepatrím ani do jednej skupiny adresátov a nateraz nemôžem využiť ani vlaky zdarma a aj naďalej mi ostáva cestovať rodinným autom či MHD. Mať dieťa v tejto dobe, aby sa na mňa vzťahoval balíček istôt o preplácaní mzdy a moje dieťa vyrastalo v detskom kútiku priamo na pôde zamestnávateľa je síce ponuka lákavá, ale v mojom prípade samovražedná. Tak ďaleko som v svojich úvahách využiť niečo, čo tvorcovia istôt ponúkajú, nedospela.

Rozoberme si nový balíček istôt priamo v praxi. Na mušku som si zobrala krajčírsku dielňu s piatimi krajčírkami, ktoré počas nepredvídaných situácií (PN, OČR, rodinný pohreb) musí zaskakovať majiteľka. Dielňa v pohode uživí majiteľku a zamestnankyne; v meste fachčí už dobrých dvanásť rokov. Čo ušijú, to predajú… a k spokojnosti zákazníkov.

Sociálny balíček „Práca a rodina“ láka. Majiteľku prepadla nočná mora, prijať dve nové, neprijať, prijať… je január, margarétky nerastú. Keby bol jún, sadla by na lúku a vyčítala tajomstvo ukryté v margarétke a hneď by sa vedela rozhodnúť. Ale teraz, v januári? Pripadá si ako Maruška v svete divov, ktorú zlá macocha vyhnala v zime do divokého zimného lesa na jahody.

Ak by prijala ďalšie dve krajčírky s deťmi od 3 – 6 rokov, preplatí im balíček istôt 90% mzdy. Ale čo s produkciou dielne? Baby má šikovné, systém zabehnutý, v dielni sa nekradne (nemá čo), odbyt stály, produkcia módna, trendová. Bude vyrábať skladové zásoby? Keby boli prsnatejšie, dve sa okolo seba neobrátia, nie to ešte postaviť ďalší regál a plniť ho pracovnými odevmi. Komu ich bude predávať? Veď už všetkým sociálnodavkárom ušili reflexné vesty… a ušili ich dobre, aby sa nerozpadli. Ej, urobila chybu, keď rozhodla šiť slovenskými cvernami. Keby boli použili čínske, boli by vesty rozpadnuté na jar s prvým lúčom slnka. A tak, žiadna nádej na zničenie pracovných mundúrov, ktoré šije dôkladne, aby bol každý spokojný. Drží sa hesla, ktoré jej vnukol majster na škole pred štyridsiatimi rokmi: „náš zákazník, náš pán“. A čo z toho?

Hrdlačí celý život… , v dôchodku si bude musieť privyrábať, ale je spokojná a aj zdravie slúži. Jej meno nefiguruje v žiadnej spoločnosti, ako dlžníčky.

Riadiť štát neznamená rozhajdákať peniaze daňových poplatníkov a rozdávať balíčky istôt budúcim (istým) voličom.

Riadiť štát neznamená zadlžovať produktívne obyvateľstvo, ich detí, vnukov a pravnukov, ktoré možno ani na tento svet nebudú chcieť prísť.

Vaše balíčky šťastia a sociálnych istôt, pán premiér, vysoko oceňujem, predsa len sa týkajú aj mojich potomkov, ale nedá mi, nenapísať vám, čo znamená riadiť štát. Tak ako pre regionálnu krajčírsku dielňu vyrábať skladové zásoby, pre ktoré nemá odbytište, je STRATA. Z ekonomického hľadiska, čistá strata. Preto vytvárať pracovné miesta, v ktorých sa nevytvorí – nevyrobí PRODUKT – NADHODNOTA, o ktorú bude mať zákazník záujem, je púhy nezmysel.

Čítam knihu s názvom Zlato minulé a pravé budoucí peníze od Nathana Lewisa. Pri dnešnej úvahe by som sa rada s vami podelila o niekoľko myšlienok z tejto knihy citáciami s prekladovou úpravou.

Je len jediný spôsob, ako zničiť kapitalizmus – daňami, daňami a zase daňami. Myšlienka uznávaného nepriateľa kapitalizmu Karla Marxa uvádza šiestu kapitolu s podtitulom Dane.

Ja si dovolím túto myšlienku parafrázovať: je len jediný spôsob ako vybudovať Slovensko – sociálnymi istotami, sociálnymi istotami a zase sociálnymi istotami.

Ale naspäť ku knihe.

Jadrom klasickej ekonómie je Sayův zákon, ktorý je pomenovaný po slávnom francúzskom ekonómovi Jeanu-Baptistu Sayovi. Aj napriek tomu, že jeho zákon je veľmi jednoduchý, aj napriek tomu môže byť pre mnohých ťažko pochopiteľný. Povedané stručne, Sayov zákon hovorí, že výroba a spotreba sú dvomi aspektmi hospodárskeho procesu.

Poďme priamo do praxe. Krajina môže zbohatnúť jedine vďaka výrobe. Krajina nikdy nezbohatne vďaka spotrebe. Ak výrobcovia vyrábajú, budú chcieť zákonite aj spotrebúvať. Prečo by inak vyrábali, nie? Spotreba je hnací motor pre výrobcov. Ak výrobcovia stále vyrábajú a predávajú, neustále nakupujú. Nie, žeby výrobcovia potrebovali mať viac vlastných produktov, chcú niečo iné, čo vyrába iní výrobcovia. Preto sa všeobecne nikdy nemá vyrobiť viac tovaru, než pre koľko je možné nájsť spotrebiteľov.

Môže však nastať situácia, že v spoločnosti sú ľudia, ktorí by si radi kúpili nejaký tovar a ho spotrebovali, ale nemajú dostatok finančných prostriedkov na jeho zakúpenie a ani vyrobiť si ho nedokážu. Čo s tým?

Zákonodarca preto musí dbať na dve veci:

1. aby nebránil tým, ktorí majú prostriedky ich čo najvhodnejšie využiť vo výrobe a

2. aby tí, ktorí nemajú prostriedky teraz, dostali možnosť si prostriedky zadovážiť a sami sa stali tvorcami hodnôt – výrobcami a mohli bez problémov uspokojovať svoje potreby a potreby spoločnosti.

Aké jednoduché!

Teraz najčítanejšie