Denník N

Sonda spoločenských nálad: Cestou vo vlaku o Ukrajine

Zdroj: FB Bratislava - hlavné mesto SR
Zdroj: FB Bratislava – hlavné mesto SR

Od vypuknutia pandémie bola pre mňa cesta vlakom z práce a do práce dôležitým vhľadom do spoločenských nálad. Zvyčajne nie veselým.

Po čase opatrení a lockdownov som opäť presadol do vlakov – a ako predtým je to teda riadna sociálna sonda, z ktorej som zvyčajne veľmi smutný.

Dnes tu jeden samozvaný odborník na medzinárodnú situáciu vysvetľuje Ukrajincovi, že brániť sa proti Ruskej agresii nemá zmysel. Načo to vraj robia? Veď ich to len stojí ľudské životy. Mali sa hneď vzdať.

Súhlasne mu pritakávajú okolo sediace jednoduché ženy, ktoré tu len hlavne nechcú Američanov, lebo u nás aj tak nemáme slobodu. U nás nám vládu dosadzujú Američania, ktorí tu len chcú vybudovať svoje základne.

Chlapík z Ukrajiny, ktorý tu už evidentne žije dlho, im bezchybnou slovenčinou vysvetľuje, že za slobodu sa oplatí nasadiť život. Že demokracia je síce nedokonalá, ale nič lepšie nepoznáme. Že Putin a jeho agresia sa len tak nezastaví – a keby sa len tak vzdali, my môžeme byť ďalšími na rane. Že Ukrajina bojuje aj za naše hodnoty a našu slobodu. A že v neslobodnej krajine akou je súčasné Rusko by nechcel žiť ani keby mal plat 10 000 €.

Som smutný z našej slovenskej národnej blbosti. Hrozne veľa sme toho zanedbali. Premárnili sme strašne veľa príležitostí. A len veľmi málo si vážime to, čo máme. Ďakujem za prichádzajúcich ľudí z Ukrajiny, ktorí nám takéto veci musia trpezlivo, so slzami v očiach a s láskou vysvetľovať.

…a nezabudol som to samozrejme povedať ani tomuto pánovi z Ukrajiny a potriasť mu rukou.

Sláva Ukrajine! 🇺🇦

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Som manžel, otec, teológ, starokatolícky kňaz a ľudskoprávny aktivista. V rokoch 2019-2023 som pracoval na projekte obnovy Starého Lýcea. Aktuálne pôsobím na pozícii projektového manažéra v Nadácii Volkswagen Slovakia. Venujem sa najmä otázkam náboženskej slobody, medzináboženského a medzikultúrneho dialógu, právam menšín a vzťahu štátu a cirkví.