Denník N

Armáda nasadená na benzínových pumpách, ľudia zomierajú čakajúc na palivo

Umlčať kritikov vlády je typickou črtou totalitného režimu. Vaše schopnosti sa tým, že vás nikto kritizovať nebude, nezlepšia. Akurát zastrašovaním získate zdanlivú výhodu v tom, že vás nikto nekritizuje, ale hlavne  ANI NEKONTROLUJE.

Toto však nie je a nikdy nebude typické pre slobodnú spoločnosť.

Pre slobodnú demokratickú spoločnosť je typická pluralita názorov a verejná kontrola vlády a možnosť vynútiť si jej zmenu, ak nekoná v záujme občanov.

Vzhľadom na to, že naša vláda a prezidentka sa pri svojom zvolení otvorene, a dovolím si tvrdiť, že s podporou a súhlasom veľkej časti spoločnosti, prihlásili k prozápadnému a proamerickému smerovaniu, predpokladám, že mnohí ovládajú anglický jazyk natoľko, že si reportáž, ktorú priniesol WION o situácii na Srí Lanke, link pripájam,  budú vedieť pozrieť a vypočuť https://www.youtube.com/watch?v=xqxG0QoKuxg

Poskytuje veľmi plastický obraz reality, pre tých, ktorým nedochádza, do akej situácie nás môže dohnať emotívna politika bez zapojenia rozumu a šialené zadlžovanie spoločnosti. Ľudia zomierajúci v radoch na benzín na čerpacích staniciach.

Titulky označujú situáciu na Srí Lanke za najhoršiu finančnú krízu od jej nezávislosti ( ostrov vyhlásil nezávislosť od Britskej nadvlády v roku 1948).

Treba si pripomenúť, že v tejto ostrovnej krajine už desaťročia zúri občianska vojna a je zmietaná rôznymi nepokojmi, majúcimi podľa komentátorov najmä náboženské pozadie. Zdrojom napätia bol doteraz konflikt medzi väčšinovou populáciou Sinhálcov, ktorí majú budhistické vierovyznanie, a hinduistickou menšinou Tamilov.  Sinhálci prišli do krajiny v 6. storočí pred naším letopočtom z oblasti Bengálskeho zálivu. O tri storočia neskôr prišli z Indie Tamilovia, ktorí obývajú sever a východ ostrova.  Politickú aj vojenskú moc ovládli po vyhlásení nezávislosti  Sinhálci. Prvé zrážky medzi nimi a Tamilmi sa začali v roku 1958. V roku 1971 vystúpili Tamilovia s požiadavkou na autonómiu. Neboli spokojní ani s novou ústavou krajiny, ktorá sa v roku 1972 premenovala z Cejlónu na Srí Lanku. Vznikla radikálna povstalecká skupina Tamilskí noví tigri (TNT), ktorá sa v roku 1976 zmenila na Tigrov oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE) a bojovala za úplnú nezávislosť. https://www.topky.sk/cl/11/1788825/Obcianska-vojna-aj-nabozenske-incidenty–Historia-Sri-Lanky-je-plna-krvavych-nepokojov

Čo sa tam deje teraz ? Colombo (hlavné mesto) zatvorilo ambasády, aby ušetrilo náklady. Na uliciach sú protesty proti vláde, koncentrovanej v rukách jednej rodiny Rajapaksasovcov. Colombo sa obracia na Čínu kvôli ďalším pôžičkám. MMF doposiaľ prijal 16 záchranných opatrení, čím zaujala druhé miesto za Pakistanom. Srí Lanka sa topí v dlhoch najmä voči Číne. V krajine je nedostatok pohonných látok a ceny základných potravín a liekov vystrelili do závratných výšok. Ceny pohonných hmôt sa zvýšili o 43 až 45 %. Davy protestujú v uliciach, pália figuríny prezidenta a nesú a skandujú heslá s nápisom “ Ak to neviete robiť, choďte domov. Choďte domov do Ameriky.“

Rajapaksovci boli v minulosti najpopulárnejšími lídrami v krajine. Ľudia nehovoria, že prišli protestovať preto, že sú nespokojní, ale preto, lebo už nie sú schopní v krajine prežiť. Obviňujú Rajapaksovcov, že nemyslia na krajinu, len na seba a sú rasisti. Prezidentom krajiny je Gotabaya Rajapaksa. Keď na svojom profile vyjadril súcit s obeťami pádu čínskeho lietadla, v reakcii ho občania upozornili na to, či si všimol, že 4 ľudia zomreli čakajúc v radoch na benzín. Rajapaksovci sú obviňovaní, že krajinu uvrhli do obrovských dlhov a sú zodpovední za veľkú mieru korupcie  v krajine. Dlh krajiny je okolo 45 miliárd dolárov a rezervy má okolo 8 miliónov. Ako sa chce krajina zachrániť  pred bankrotom ? Zatvorila veľvyslanectvá, aby ušetrila náklady, deti nechodia do škôl, lebo nemajú papier na písanie, prestali operácie v nemocniciach.

Vláda je kontrolovaná jednou rodinou. Premiérom je Mahinda Rajapaksa, prezidentov starší brat, ministrom financií je Basil Rohana Rajapaksa, ďalší prezidentov brat, Chamal Rajapaksa, najstarší zo súrodencov, je ministrom zavlažovania, a napokon Namal Rajapaksa, syn premiéra, je ministrom mládeže a športu. Podľa odhadov rodina Rajapaksovcov kontroluje 72 % rozpočtu krajiny. Od roku 2007 začali s veľkými pôžičkami, v tom čase bol prezidentom Mahinda Rajapaksa, súčasný premiér. V tomto roku si požičali sumu predstavujúcu 38 % súčasných dlhov.

Zatváranie úst kritikom, ignorovanie reality, strkanie hlavy do piesku a zatváranie oči pred realitou, akokoľvek nepríjemnou, nielen vodcov, ale nás všetkých uvrhávajú do čoraz väčšieho nešťastia.

Podľa ústavy má občianska spoločnosť právo na pravdivé informácie, nie nebezpečné dezinformácie a propagandu. Nielen dezinformácie, ale aj informačné vákuum predstavuje obrovské bezpečnostné riziko. Odstavenie kritikov, je odstavením spoločenskej kontroly na politikmi, na čom je založená demokratická forma vlády, ako taká.

Zabúdame na to, že ak svojich občanov odstavíme od práva na reálne informácie o tom, čo sa deje vo svete, a ako na to reagujú naši politici, neovplyvníme tým dianie vo svete. Mali by sme si uvedomiť, že väčšina obyvateľov planéty Zem nežije v USA a členských krajinách EÚ. To sú proste fakty. A nie všetci nekriticky podliehajú pod ich sféry vplyvu.

A  zvyšný svet nás sleduje a sleduje správanie EÚ voči utečencom z Ukrajiny. A ozýva sa nejeden kritický hlas poukazujúci na dvojaký meter, pokrytectvo a dokonca rasizmus EÚ https://www.youtube.com/watch?v=KBRwmTVVKQk, Zatiaľ čo Ukrajinci majú otvorené dvere, utečenci zo Sýrie, Afganistanu, Nigérie sa nestretli s tak ústretovým prístupom. Nezabúdajú pripomínať, z akých dôvodov sa tieto osoby stali utečencami.https://www.youtube.com/watch?v=vMvA9vozEjs

A nezabúdajú ani pripomenúť, ako „humánne“ zaobchádzalo Poľsko s utečencami prechádzajúcimi cez Bielorusko a ako to EÚ zrazu schvaľovala, hoci predtým bola stavba oplotenia zo strany Maďarska veľkým problémom. My tu doma o tom hovoriť nesmieme, lebo máme slobodu slova.

Ale to nám nepomôže.

Informačné vákuum nám nepomôže, keď sa   zdvihnú ďalšie utečenecké vlny z iných krajín, povzbudené prístupom EÚ k Ukrajincom, napríklad zo Severnej Afriky, kde viacerí analytici reálne varujú pred hladomorom, kvôli nedostatku obilia, ktorého ceny na svetových burzách rastú podľa niektorých rýchlejšie ako ceny pohonných hmôt. A budeme čeliť problémom, o akých sa nám ani nesnívalo.

Nielen v očiach utečencov z Afriky, Ázie, ale aj v mysliach obyvateľov EÚ, stále žijeme na území, ktoré vnímame ako bohaté, blahobytné a bezpečné. Stále si nevieme predstaviť reálny dopad nedostatku potravín a iných základných potrieb pre život. Správy o zatváraní veľkých firiem v Nemeckú nám stále znejú ako nie veľmi zaujímavé informácie z ďalekej cudziny a utešujeme sa tým, že je to len na krátko a všetko bude ako predtým.

V rovnaký deň nás povolené médiá zahŕňajú povolenými správami o tom, ako Rusko prehráva vojnu, ako Putin zúri, má veľké straty vojakov, iných už mať nebude a o tom, aká je ruská armáda zdecimovaná. A aké sú ekonomické sankcie účinné.

Súčasne tie isté povolené médiá informujú o tom, že Zelenskyj nás varuje, že ruská armáda sa na Ukrajine nezastaví, ale zaútočí aj na krajiny východnej Európy, členské krajiny NATO. Posilňujeme hranice a aktívne vťahujeme NATO a našich občanov bližšie k vojne.

Ale ak je ruská armáda na tom tak zle, že už nemá vojakov ani len na Ukrajine a vojnu čoskoro prehrá, akú hrozbu môže predstavovať pre východnú hranicu NATO ? Ak ruské rakety a zbrane nie sú také ničivé, ako deklarujú Rusi, aké sú reálne bezpečnostné hrozby pre Slovensko, okrem nekompetentnej vlády ?

Máme právo vedieť pravdu, naše práva sú dané narodením a nie sú odvodené od vlády a od tých, ktorí sú aktuálne pri moci a sme v tejto krajine doma.

Teraz najčítanejšie

Viktória Hellenbart

Smelo môžem napísať, že sa celý život venujem právu, hoci som pôvodne chcela robiť všetko okrem práva, a najviac zo všetkého som túžila byť veterinárom, ale veci sa vyvinuli inak. Od júla 2001 mám samostatnú advokátsku prax v Lučenci a som teda celý život "vidieckym advokátom". Láska k prírodným vedám ma od začiatku viedla k porovnávaniu a hľadaniu prírodných zákonov v práve. Napriek, a verím, že len "zatiaľ"prevažujúcim skúsenostiam, som si istá, že morálne zákony v spoločnosti sú rovnako nemenné a neporušiteľné ako zákony prírodné. Gravitačný zákon nie je neporušiteľný v tom, že nemožno jednoducho vyskočiť z 12. poschodia, ale následky jeho porušenia sa dostavia a tie sa už ignorujú ťažšie. A rovnako fungujú zákony morálne, možno ich porušiť, ale následky sa dostavia a v tomto prípade ich pocítime všetci..