Denník N

Kniha o Tatrách, z ktorej sa Tatranci smejú

Tam hore : nevypovedané príbehy z Tatier.
Kniha, ktorá Vás na pohľad zaujme. Krásne spracovaná, s nádhernými ilustráciami a fotkami z Tatier. Tento titul však opäť len prehĺbil predsudky voči Bratislave a zahanbil všetkých, čo sa pod ňu podpísali.

Ako vyučený tlačiar som už po prvom ohmataní knihy vedel prečo kniha „Tam hore“ stojí trochu viac, než bežné tituly. Kniha je veľká, v tvrdej väzbe, sprevádza ju farebnosť, ilustrácie, krásne fotografie. Vizuál sa autorom skutočne podaril. Je to kniha, ktorú chcete mať vo svojej knižnici. Chcete si ju prelistovať, prezrieť si nádherné zábery z Tatier, túžite byť ihneď v horách.

Kniha má byť o nevypovedaných príbehoch Antona Marca, ktoré spracoval jeho syn Samuel Marec. Príbehy sú sprevádzané krásnymi ilustráciami a kniha je doplnená textami o histórii tatranských chát. Čo to sa dozviete aj o súčasných chatároch.

Kto pozná texty otca a syna, vie, že ho nemôže táto kniha sklamať. Anton Marec písal skvelé texty o Tatrách už v minulom režime, Samo príbehy okorenil svojim rukopisom a sú skutočne dobré. Ak si prečítate niečo od Sama Marca, tak nemôžete byť sklamaní. Je tu však jedno ale.

Kniha je doplnená históriou a faktami o súčasných chatároch. A práve tieto časti hádžu na celkom podarenú knihu deku. Autori absolútne odignorovali fakty, texty si prečítali zrejme na wikipédii a konzultácie s chatármi zahodili do koša. Neznalosť súčasných chatárov, či odignorovanie historických zápisov vyvolávajú v Tatrách pobúrenie a zároveň smiech.

Texty o histórii prehĺbili predsudky o Bratislave. Vďaka do očí bijúcim chybám totiž vzniká názor, že o Tatrách písal niekto, kto o nich nemá žiadne znalosti. Predsudky sú vďaka tomu na mieste. Je to škoda, keďže autorom boli ponúknuté historické podklady, dokonca sú pod knihou podpísaní tatranskí historici, ktorí sa vďaka týmto chybám prepadli zrejme od hanby.

Hodnotenie knihy? Ak sa nechcete rozčuľovať nad fatálnymi chybami, tak čítajte len príbehy Antona Marca v podaní jeho syna. Mali vyjsť radšej samostatne ako vymyslené príbehy autora, ktorý prežil v Tatrách celý život.

Editované:

Kniha nápadne pripomína knižný titul z dielne Čierne diery. Ak hovoríme nápadne, skúste si ich porovnať fyzicky.

Teraz najčítanejšie