Denník N

F. Herbert: Spasitel Duny (Čitateľský denník 16/2022)

„‚Statistika: podle umírněného odhadu jsem já zabil jednašedesát miliard, sterilizoval devadesát planet, úplně demoralizoval pět set dalších. Smetl jsem stoupence čtyřiceti náboženství, která existovala od —‘
‚Nevěřící!‘ Protestoval Korba. ‚Samí nevěřící!‘
‚Ne,‘ opravil ho Paul. ‚Věřící.‘
‚Můj pán žertuje,‘ řekl Korba chvějícím se hlasem. ‚Džihád přinesl deseti tisícům světů jasné světlo —‘
‚Naopak, tmu,‘ přerušil ho Paul. ‚Bude trvat stovky generací, než se vesmír vzpamatuje z Muad´dibova džihádu. Dost těžko si umím představit, že by to někdy někdo dokázal překonat.‘ Najednou se hlučně zasmál.
‚Co Muad´diba tak pobavilo?‘ Zeptal se Stilgar.
‚Nebavím se. Jen jsem si najednou představil imperátora Hitlera, jak říká něco podobného. Určitě to řekl.‘“

Ak sa o pokračovaniach slávnych diel hovorí, že sú väčšie a bombastickejšie než ich predchodcovia, o príbehoch z planéty Arrakis to (v tomto prípade) vôbec neplatí. Útly Spasitel Duny rozsahom pripomínajúci skôr novelu, než román — je totiž všetko iné, než len akčnejší klon kultovej Duny.

Paul Atreides, mocný to imperátor Muad´dib, ovládol svojim zničujúcim džihádom celý známy vesmír. Vďaka vešteckým schopnostiam je navyše svojimi poddanými považovaný za boha a tisícky pútnikov tak každodenne prichádza na Dunu, aby sa mu poklonili. Storočiami zabehnutý rád vecí sa síce rúti, ale bývalé mocnosti sa nevzdávajú — Bene Gesserit, Gilda a Tleilaxania pripravujú pomocou tajnej zbrane spiknutie proti božskému imperátorovi. Podarí sa im zničiť tohto spasiteľa Duny?

Predstavujem si to nejak tak, že Herbert najprv doniesol svojmu vydavateľovi akúsi zbierku Paulových snov, vízií a proroctiev voľne prepojenú motívmi plynutia času. A vydavateľ na to pozrel, pokrútil hlavou a povedal: „Frank, prosím ťa, napasuj na to aj nejaký dej, lebo to nikto nebude čítať.“

Spasitel Duny je tým pádom aj napriek svojmu skromnému rozsahu náročnejším čítaním, než Duna — a pritom už tento prvý diel je považovaný za prototyp filozofickej sci-fi. Pripravte sa teda na to, že namiesto frenetickej akcie dostanete skôr dialógy, monológy a úvahy o deformujúcej sile absolútnej moci.

Deti Duny
, tretí diel ságy, sa vraj vracia späť ku klasickejšej románovej podobe. Spasitela teda môžete brať ako taký malý experiment; doťuknutie dejových liniek z prvej časti, ktorý vás naladí na veci budúce. A na ďalšie púštne červy.

PS: Keď sa na scéne objavil trpaslík, ihneď som si spomenul na Shakespeara a jeho klaunov múdrejších od kráľov. Aj tento akoby vypadol z nejakej alžbetínskej hry.

F. Herbert: Spasitel Duny
Baronet, 2009
256 strán
*
70 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.