Denník N

5 najväčších prekážok v živote, ktoré musíte prekonať, ak chcete byť úspešní

Nech plánujete čokoľvek a veríte v úspech, vždy prídu prekážky, ktorým budete musieť čeliť. Keď vás stretne prekážka, máte dve možnosti: buď sa jej vyhnete a a premeškáte určitú šancu, alebo sa výzve postavíte čelom a prekonáte ju. Pri výskyte problémov sa môže zdať, že vám vesmír nepraje a asi nie ste hodní úspechu, avšak vonkajšie prekážky sú odrazom toho, čo sa deje vo vašom vnútri.

Každý z nás si v sebe nesie menšie alebo väčšie vnútorné vojny, ktoré sa môžu kedykoľvek prejaviť navonok. Môžu to byť spomienky, programy a presvedčenia, ktoré nás brzdia. Ak chcete uspieť, je nevyhnuté sa na tieto prekážky a tzv. “polená” pripraviť. Šťastie praje pripraveným. Toto je 5 najväčších prekážok, ktoré vás s veľkou pravdepodobnosťou stretnú na ceste za úspechom.

Perfekcionizmus

Povedzme si narovinu, perfekcionisti to majú ťažké. Pre každého, kto neustále mieri na dokonalosť môže byť ťažké zostať na ceste. Potreba dokonalosti je zabijakom kreativity, spokojnosti, duševnej pohody a vitality. Perfekcionizmus vás brzdí v tom, že keď sa nasilu o niečo snažíte a odmietate rady druhých, môže sa stať, že vám uniknú dôležité momenty a lekcie. Tie vás koniec koncov vždy posunú ďalej. Chyby sú dôležitou súčasťou procesu. Perfekcionizmus nikdy nezabezpečí priamu cestu k úspechu.

Strach

Pocity strachu sa vo vás naštartujú vždy, keď necítite istotu a bezpečie. Strach by sme mohli prirovnať o ohňu – dobrý sluha, ale zlý pán. Je užitočný vtedy, keď skutočne ide o vašu bezpečnosť. Strach vás drží pri živote, prebúdza sa vo vás pud sebazáchovy. Keď je však hrozba imaginárna a neustále si ju prehrávate v hlave, vtedy je strach deštruktívny, môže vás paralyzovať a bráni vám v práci, ktorá je nevyhnutná na splnenie snov.

Porovnávanie

Pre človeka je prirodzené porovnávať sa s druhými, pretože mu to ukazuje, či ide správnym alebo nesprávnym smerom. Porovnávanie vám dáva signály, ako sa ďalej zlepšovať. Ak to robíte neustále a riešite druhých ľudí, môže to znížiť vašu energiu a motiváciu. Treba si uvedomiť, že každý je individuálna bytosť, má inú povahu, temperament, silné a slabé stránky, vlohy, zručnosti a skúsenosti. Rovnako ako pri perfekcionizme, aj tu treba mať na pamäti, že je podstatné, akú dôležitosť prikladáte snahe držať si krok s ostatnými.

Nereálne očakávania

Úspešní ľudia ako Elon Musk či Jeff Bezos často hovoria o tom, aby ste sa nebáli snívať vo veľkom. Tým, že o niečom snívate, dovoľujete inšpirácii a nápadom, aby sa prejavili v hmotnej realite. Pokiaľ sny nie sú založené na súčasnej realite a materiálnych podmienkach, môže vás prepadnúť sklamanie, alebo stratíte svoje sny. Nevzdávajte sa, hrajte s kartami, ktoré vám boli rozdané. Nastavte latku na zlatý stred – ani príliš vysoko, ani nízko.

Nedostatok jasnosti

Niekedy môžete mať pocit, že kráčate vpred bez cieľa, akoby cez hustú hmlu, z ktorej neviete odhadnúť, čo vás môže stretnúť. Preto je vhodné vopred zistiť, aké podmienky vás môžu čakať a ako sa môžete pripraviť. Pustiť sa do niečoho bez myslenia na prípadné prekážky je veľmi riskantné. Neúspech sa môže dostaviť aj vtedy, ak nemáte jasne definovaný cieľ. Prečo robíte to, čo robíte a čo od toho očakávate? Keď budete poznať svoje PREČO, bude cesta oveľa jednoduchšia a vy sa rýchlejšie prispôsobíte rôznym podmienkam.

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.