Blog82 zobrazení

10 rád vysokoškolákom, ako začať podnikať

Chcete podnikať, ale neviete ako na to?

Zdroj foto: insighting.co.uk

Pred týždňom som diskutoval na podujatí Young Guns o tom, ako nájsť úspech. Prišlo tam mnoho vysokoškolákov ale aj absolventov, ktorí neboli spokojní v súčasnom zamestnaní alebo si hľadali prácu.

Veľa z nich hovorilo o tom, že majú veľmi dobré plány na vlastné podnikanie, či projekty, len nevedia, ako ich zrealizovať. Z diskusií s mladými podnikavcami som zozbieral niekoľko rád, ako sa pustiť do podnikania. Sú adresované všetkým, ktorí by chceli rozbehnúť vlastný biznis, no stále váhajú.

1. Spravte prvý krok

Všetci sa boja prvého kroku. Nemá zmysel stáť na mieste a uvažovať, čo by bolo keby a hovoriť si, prečo sa to či ono nedá. Keď to neskúsite, nebudete vedieť, či sa to dá, alebo nie. Choďte do toho, krok po kroku. Po pár krokoch sa vždy môžete vrátiť naspäť a vydať sa iným smerom.

2. Začnite v malom

Nezúfajte nad financiami. Nemusíte si brať veľký úver a zadĺžiť sa, začnite v malom. Uvidíte, či sa vám bude dariť a potom budete môcť vaše podnikanie rozširovať.

Jeden z návštevníkov mi hovoril o svojom pláne otvoriť veľkú kaviareň o rozlohe sto metrov štvorcových. Je to krásna predstava, ale pokiaľ človek nemá kapitál na počiatočnú investíciu, nie je odkázaný čakať na to, kým ho zoženie. Dá sa začať s menšou kaviarňou a neskôr ju vybudovať na veľký podnik. Veľká investícia nemusí automaticky znamenať veľký zisk, ale môže znamenať veľké starosti.

3. Robte si PR

Založte si pre váš projekt facebookovú stránku, instagram a twitter. Internet pre vás otvára neuveriteľné množstvo možností sebaprezentácie. Mnohí si silu sociálnych médií neuvedomujeme. Využite ich a aktívne ich zúžitkujte počas celého vášho podnikania.

Jedna slečna mi predstavila svoj projekt cestovného ruchu pre nepočujúcich. Sociálne médiá sú pre ňu najjednoduchším a zároveň nízkonákladovým spôsobom, ako osloviť nepočujúcich, ktorí majú záujem navštíviť Slovensko. Netreba riešiť platenú reklamu, rádio, či plagátiky.

4. Komunikujte

Stretávajte sa s vami podobnými ľuďmi, networkujte, prezentujte svoje nápady a myšlienky ďalej. Rozvírte vody a dajte o sebe vedieť. Aby sa hovorilo o vás, musíte najprv o sebe hovoriť vy. A nebojte sa hovoriť o svojich myšlienkach.

Na diskusii mi jeden mladý muž hovoril, že by chcel podnikať v IT, ale potrebuje si nájsť vhodných partnerov. Stačí o tom hovoriť ďalej. Netreba sa báť, že vás niekto vykradne. Know-how a všetky detaily máte vy a nikto nespraví váš projekt tak, ako by ste ho urobili vy sami.

5. Inšpirujte sa

Keď budete spoznávať podobných tvorivých ľudí, nechajte sa nimi inšpirovať. Všetci by sme radi boli ako Bill Gates a Steve Jobs. A áno, je dobré sa od nich učiť, no aj oni mali kedysi len 20 rokov a hlavu plnú nápadov. Nezabúdajte na svojich rovesníkov. Aj tí môžu mať skvelé nápady a môžu byť pre vás inšpiráciou. Komunikujte s nimi a zdržujte sa medzi takými ľuďmi, ktorí sú pre vás podnetní.

6. Choďte si za svojím…

Ak máte predstavu ako a s čím podnikať, choďte za ňou. Využite všetky prostriedky a možnosti na to, aby ste sa dostali k svojmu cieľu. Netreba však čakať okamžitý úspech. Chce to vytrvalosť a veľa trpezlivosti.  Na začiatku človek investuje do podnikania veľa svojho času a rozhodne aj financií. Ale keď zotrvá, minimálne môže dosiahnuť, aby sa mu investície vrátili.

Často som počul o tom, ako niekoho odrádzali známi od podnikania. „To nerob, to nikoho nebude zaujímať.“ „Kto si bude také niečo kupovať?“ Dôvodov prečo nie môžeme nájsť nesmierne veľa. Keby sme sa nimi ale riadili, nikdy by nikto nezačal podnikať.

7. … ale nechajte si poradiť

Odvážnym šťastie praje a niekedy aj tvrdohlavým. No niekedy sa vám tvrdohlavosť môže vypomstiť. Nestojte si slepo za svojím za každú cenu. Ak niečo nefunguje a máte pochyby, nechajte si poradiť.

Cieľavedomosť niekedy nemá ďaleko od tvrdohlavosti. Často sa stane, že niekto sa silou-mocou drží svojej predstavy a nechce od nej ani za nič upustiť. Všetci sme len ľudia a sme omylní. Priznať si chybu a prijať radu je v poriadku.

8. Poučte sa z kritiky

Kritika nie je dôvodom na to, aby ste sa zdeprimovali a vzdali svojich plánov. Kritika je príležitosťou na zlepšenie. V živote každého rozhodne viackrát odmietnu, než príjmu.

Na pohovoroch, v práci a na všemožných miestach v živote zažije človek kritiku. Nemá zmysel a ani sa nedá pri každej kritike hnevať, cítiť ranený, či urážať. Kritiku vždy zažijete a pokiaľ bude konštruktívna, môže vám byť len prínosom.

9. Nenechajte sa opantať úspechom

Rátajte a analyzujte svoje neúspechy. Nemyslite si, že keď raz uspejete, ste majstrom sveta a nič vás nezastaví. Pamätať si na svoje neúspechy človeka udrží nohami pevne na zemi.

Mnohí vidia pod úspechom materiálno a kúpia si drahé veci len preto, aby dali najavo, že sa im darí. Vždy si treba pamätať, ako ste kedysi museli jesť kolienka s grankom, aby ste ušetrili peniaze. A ak už naozaj chcete, Gucci kabelku si kúpte pre vlastné potešenie a nie preto, aby ste ohurovali ostatných.

10. Pošlite to ďalej

Keď sa vám podarí dosiahnuť to, čo ste chceli, pošlite to ďalej. Poraďte iným, ako si majú ísť za svojím cieľom. Byť úspešný má zmysel len vtedy, ak sa o úspech chcete podeliť s inými.

Práve vy mladí môžete zmeniť myslenie o závisti na Slovensku, tým, že sa budete tešiť z úspechu iných a že im ho doprajete.

Pridajte sa ku mne na Facebooku: Brani Gröhling – Vo vzdelaní je budúcnosť krajiny

Branislav GröhlingBranislav Gröhling

11 rokov robím školenia na stredných odborných školách bez pomoci štátu. Dlhodobo sa snažím zlepšiť úroveň nášho školstva a pomôcť mladým ľuďom nájsť uplatnenie. Som poslanec NR SR za SaS.

www.facebook.com/branislav.grohling

Blogy