Denník N

Do lesníkov sa kopalo z každej strany

Reforma lesov priniesla množstvo poloprávd, lží a zloby. Lesníci sú vďaka kampani z druhej strany tým najväčším zlom. Svoje k tomu prispeli aj mienkotvorné média.

Ešte aj v posledných dňoch, kedy sa už pripravovalo zlúčenie Štátnych lesov so Správou Tanapu mali potrebu niektorí ľudia kopať ešte naposledy do lesníkov. Prispela k tomu aj pani redaktorka Soňa Mäkká, ktorá mala ešte potrebu kopnúť si do ľudí, ktorí prežili život v lesoch.

Ako? 29. marca vyšiel v Denníku N fascinujúci článok o zlatých padákoch pre zamestnancov Tanapu. Redaktorka týmto článkom vytvárala mienku o tom, ako sa všetci v Štátnych lesoch tešia na výpoveď, za ktorú môžu dostať až vo výške trinástich platov. Z lesníkov sa stanú zrejme milionári. Alebo nie?

Prečo vlastne vznikla kolektívna zmluva? Dôvod je prostý. Strach o prácu. Zamestnanci štátnych lesov sa vďaka reforme báli o svoju prácu a preto vyjednali spomínanú zmluvu, ktorá im má zabezpečiť na najbližší čas bezpečnú budúcnosť. Minister Budaj síce sľúbil, že nikto o prácu nepríde, no sľubom strany Oľano sa dá veriť zhruba ako rečiam Róberta Fica.

Pani redaktorka by však rada doplnila, že táto zmluva slúži ku znemožneniu reforiem, pretože lesníci by namiesto rúbania stromov museli robiť lesných strážcov, či učiť eko-výchovu. Ja by som však doporučil možno leso-výchovu ľuďom, ktorí dokážu niečo také vypustiť. V prvom rade lesníci sa určite nevenujú výrubu stromov, ak ste videli lesníka s motorovou pílou, tak to bol zrejme výnimočný prípad. Robia to robotníci. Náplňou práce lesníka je napríklad staranie sa v zime o zver, lesník sa stará zároveň o les, plánuje výsadbu nového lesa, vyhľadáva napadnuté stromy škodcami, ktoré by mohli ohrozovať zbytok lesa. To by sme mali asi zachovať, ak chceme chrániť les, preto nemám pocit, že by sa zmena pracovnej náplne mala týkať lesníkov.

Tí hnusní lesníci, čo len rúbu lesy (podľa pani redaktorky) dostali v posledných mesiacoch kopancov až dosť. Aby bolo jasné kritikom, samotné zlúčenie organizácii schvaľujem, dáva logiku, samozrejme aj niektoré výhrady voči minulej organizácii môžu byť opodstatnené. Mali by sme sa však rozprávať práve o tých reálnych problémoch a hlavne s ľuďmi, ktorí k tomu majú čo povedať. Samotná reforma totiž vyplodila opäť samozvaných odborníkov, ktorí boli raz v lese a dokážu hovoriť o tom, že lesníci rúbu lesy.

Nepovedal som v poslednej vete pravdu? Možno. Asi takú, aké posledné mesiace vypúšťali ľudia do éteru na ľudí, ktorí nechali život v lesoch.

Teraz najčítanejšie