Denník N

Tajný život operencov

Zdroj: funny-joke-pictures.com

Vtáky boli na Slovensku symbolom prichádzajúcej jari a odjakživa nám prinášali svojim spevom radosť do slnečného rána. Teraz je už VŠETKO INAK!

UPOZORNENIE! Text čítajte s porozumením.

Vtáky zabudli na svoje korene, odcudzili sa našim tradíciám a čoraz viac cestujú do ďalekých krajín. Tam sa učia veciam, ktoré ste nevideli ani vo filmoch. Následne sa celé kŕdle vracajú s úplne vymytými mozgami. Akoby naprotiveň sa naučili zanôtiť americkú hymnu a odteraz nič okrem nej nebudete pod oknami počuť! Sú cvičené, aby vám vštepili americkú hymnu do podvedomia! Aby toho málo nebolo, tak dva druhy nehodných vtákov sa pripojili k ukrajinským tímom v biologických laboratóriách a v spolupráci s USA pracujú na vytvorení infekčných chorôb. Odtiaľ potom lietajú priamo do Ruska a snažia sa nebezpečné choroby šíriť so zámerom vyhubiť Slovanov.

Nielen prvoaprílové hoaxy

Pamätám si obdobie, kedy sa na prvého apríla začali internetom šíriť rôzne žartíky a nejeden raz som sa nechala nachytať. Deň „bláznov“ začali využívať aj mnohé obľúbené značky a médiá. Priznajme si, nedali ste sa aj vy niekedy nachytať? V tento deň je nám odpustené, no ostatných 364 dní roka k nám nie je takých veľkorysých. Ak naletíte na dezinformácie a hoaxy, môže sa stať, čo sa deje teraz. Mnohí ľudia prestávajú vidieť hranicu medzi pravdou a lžou, strácajú dôveru v štát a jeho inštitúcie, dochádza k radikalizácii. Samozrejme, že dezinformáciám sa ľahko verí, pretože sú tu, aby vysvetlili zložité javy v spoločnosti jednoduchým spôsobom a ponúkli rýchle riešenia, ktoré v skutočnosti nemôžu fungovať.

Podobne ako pri koronavíruse. Pri jeho šírení aj pri očkovaní sme čítali nekonečne veľa rád a jednoznačných právd o tom, kto za tým stojí, že vírus bol vyrobený v laboratóriách a za všetkým stoja peniaze, že očkovacia látka obsahuje čipy …. K takejto teórii vieme dôjsť aj počas stretnutia pri pive. No prísť na to, ako vírus zmutoval a vzápätí nájsť očkovaciu látku je oveľa komplikovanejšie. Mnohí si preto zvolia nenáročný a hlavne rýchly záver problému. Napriek tomu, že ide o hoax.

Tento prístup využíva aj proruská propaganda, založená na totalitnej ideológii. Roky rozvracia nielen vlastnú, ale , žiaľ, aj našu spoločnosť. Ich fabulácia o snahe Američanov vyhubiť Slovanov prostredníctvom vtákov chovaných na Ukrajine je hanebná. Šíriť podobné zvrátenosti vzbudzuje len strach a neistotu. Tá vedie k nedôvere a násilným prejavom v spoločnosti. Navyše vám poviem, že vtáctvo má teraz iné starosti než poslúchať akúkoľvek vládu tohto sveta či trénovať na Ukrajine postupné likvidovanie slovanskej DNA.

  1. apríl je aj svetovým dňom vtáctva

Prvoaprílová tradícia ochranárov sa zrodila ešte v čase Rakúsko-Uhorska najmä preto, že v apríli k nám priletí najviac sťahovavých vtákov. Obdobie ich putovania začalo v marci a potrvá až do mája a niekoľko desiatok druhov vtákov sa vráti na svoje hniezdiská. Ich cieľ je pritom jednoznačný – vychovať novú generáciu potomstva počas obdobia hojnosti na severnej pologuli. V zime u nás skrátka nenájdu pre sneh dostatok potravy, akými sú napríklad hmyz, obojživelníky či semienka a rastliny.

Medzi prvými priletia druhy, ktoré prezimujú v južnej a západnej Európe, neskôr sa k nim pridávajú aj sťahovavé vtáky z Afriky (počuli ste správne, z Afriky prídu vtáčí migranti). Spozorovať najskôr môžete drozdy, škovránky, bociany či lastovičky. Odhad ornitológov znie, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov. Ich jarné prílety sledujú ornitológovia zo Štátnej ochrany prírody SR aj z mimovládnych organizácií akým je napr. SOS/BirdLife Slovensko.

Poriadne zaznamenávanie času príletov sťahovavých vtákov nám umožnia získať údaje o prelomoch spôsobených klimatickými zmenami, ktorých vplyv sa prejavuje už aj na správaní vtákov. Podmienky pre výskyt niektorých druhov vtáctva v európskych krajinách sa v posledných desaťročiach výrazne pomenili. Počty mnohých – nielen vzácnych a ohrozených, ale aj bežných – druhov vtákov poklesli a niektoré druhy naopak pribudli. Preto chcem dnes vašu pozornosť obrátiť aj na ochranu vtáctva a biotopov po celom svete.

Do „teplých krajín“ vtáky necestujú na dovolenku ani na bojové kurzy, ide o prirodzený kolobeh a úžasný prírodný fenomén, ktorý môžeme sledovať každý rok. Nespochybňujte preto fakty a overujte si dôveryhodnosť správ po celý rok, nielen v tento deň.

V Bratislave, 1. apríla 2022

 

 

Teraz najčítanejšie

Anna Zemanová

Zelená čistej a zdravej krajine aj pre naše deti Poslankyňa NR SR, členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie; tímlíderka pre životné prostredie strany SaS