Denník N

Aj vďaka zahraničným grantom dokážu mimovládky brániť slovenské záujmy

Konspiratori.sk

Nedávno sa zistilo, že ruská ambasáda tajne platila dezinformačné médiá. Niekomu by mohlo napadnúť, že na tom nie je nič problematické – veď aj Američania platia z grantov mnohé projekty mimovládnych organizácií, vrátane toho nášho. Je však rozdiel medzi tým, keď sa uchádzate o príspevky z riadnych grantových schém spriatelených štátov, ktorým záleží na rozvoji demokracie a občianskej spoločnosti, a braním úplatkov od režimu, ktorý Slovensko považuje za svojho nepriateľa. Na našom príklade si vysvetlíme, v čom sú tie podstatné rozdiely.

Žiadne pokútne cesty, ale konkrétne zmysluplné aktivity

Granty pre naše občianske združenie sme získali v rámci štandardnej výzvy Programu malých grantov, ktorú každoročne vypisuje Veľvyslanectvo USA na Slovensku a môže sa do nej prihlásiť ľubovoľná organizácia. Zmyslom týchto grantov nie je presadzovať cudzie záujmy, ale podporovať dobré veci na Slovensku.

My sme sa do dvoch grantových výziev prihlásili s konkrétnymi rozvojovými projektami, ktoré nám pomohli:

  • Technicky prebudovať náš na kolene spravený web a hodnotiaci systém tak, aby lepšie fungoval a bol lepšie zabezpečený proti hacknutiu.
  • Refundovať členom našej odbornej komisie aspoň čiastočne ich čas strávený hodnotením webov. Za 6 rokov fungovania nám totiž ľudia poslali viac ako 2000 hlásení, ktorých individuálne posúdenie zabralo tisícky hodín voľného času členov našej komisie.
  • Pre vybrané veľké dezinformačné weby sme mohli pripraviť detailné posudky, ktoré jasne dokazujú, prečo na náš zoznam patria. Tie postupne pribúdajú a aj s prispením ďalších nadácií je ich už vyše 50.
  • Mohli sme komunikovať výsledky našej činnosti na tomto blogu, v médiách a na odborných podujatiach na Slovensku aj v zahraničí, kde má náš projekt mimoriadne dobrú odozvu.

Všetky pridelené prostriedky boli účelovo viazané. Nikto z našej komisie ani nášho tímu si teda za grant od Američanov nekúpil auto ani dovolenku. Dokázali sme vďaka nemu iba čiastočne pokryť to, čo sme dovtedy platili z vlastných peňazí a robili vo voľnom čase.

Rôzni extrémisti sa snažia navodzovať dojem, že granty pre mimovládky sú len akási “špička ľadovca” a bohvie koľko jednotlivé organizácie dostávajú od Američanov pomimo. Rozumieme, že pre ľudí, ktorých financovanie prebieha pomocou 500-euroviek od ruských špiónov v parku, je to ťažko predstaviteľné, no peniaze amerických daňových poplatníkov musia byť transparentne použité a zdokladované do posledného centu. Nikto nemôže dostať nič bokom.

Slovenské mimovládne organizácie robia mnoho užitočnej práce. Od ochrany ľudských práv, monitorovania korupcie a právneho štátu, cez ochranu prírody, až po podporu vzdelanosti – to všetko je práca, ktorá stojí čas a nasadenie. Často ju robia dobrovoľníci, ale jej profesionalizácia a odbornosť si vyžaduje aj plácu. Zdroje pre mimovládnu sféru prichádzajú nielen od súkromných darcov, ale často aj od vlád a veľkých donorských organizácií. O tieto peniaze sa v demokratickej spoločnosti môže uchádzať ktokoľvek s potrebným umom a zručnosťami.

Je zásadný rozdiel, či vás podporuje spojenec, alebo nepriateľ

Démonizácia Ameriky je u nás tak trochu národným športom. Držme sa však faktov: Slovensko je členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie a USA je náš kľúčový spojenec a partner. Zdieľa s nami hodnoty demokracie a slobody a je do veľkej miery garantom našej bezpečnosti.

Naopak, Rusko je autoritársky štát s fašistickými prvkami, ktorý Slovensko otvorene radí medzi svojich nepriateľov a vedie proti nám hybridnú vojnu, na ktorú roky upozorňujú slovenské bezpečnostné zložky. Rusko pred mesiacom vojensky napadlo náš susedný štát a pácha na jeho území vojnové zločiny. Kremeľ u nás podporuje dezinformátorov, klamárov a hejterov, ktorí sa snažia rozvrátiť a oslabiť našu spoločnosť.

Čiže ak niektorí tvrdia, že zobrať peniaze od Ruska je rovnako v pohode ako od USA, tak sa dopúšťajú ťažkého “ačohentizmu”. Transparentne pridelené zdroje na rozvoj nášho projektu, ktorý svojou trochou bráni Slovensko v hybridnej vojne, nemá nič spoločné s braním úplatkov od nepriateľského štátu na rozvracanie spoločnosti. A kto v tomto nevidí rozdiel, má vážny problém s vnímaním reality.

Platiť nás môžete aj vy

Mimochodom, okrem grantu od USA sme nedávno prijali aj dva menšie granty od ambasád Veľkej Británie a Holandska. Znamená to, že presadzujeme britské a holandské záujmy na Slovensku? Samozrejme, že nie. Vďaka nim sme však mohli spraviť online workshopy mediálnej gramotnosti pre 150 učiteľov základných a stredných škôl po celom Slovensku.

Naše fungovanie podporila aj firma Seznam.cz. Kopeme preto za Čechov? Samozrejme, že nie.

Podporila nás aj Férová nadácia O2, vďaka ktorej sme mohli dopracovať ďalšie podrobné posudky dezinfowebov.

No a rovnako ako hocikto z vyššie uvedených nás môžete podporiť aj vy. Ak sa vám páči, čo robíme, môžete nám poslať jednorazový alebo pravidelný dar. Ak je aj vaším záujmom zdravší informačný priestor, budeme ho radi presadzovať aj ďalej.

Teraz najčítanejšie

Konšpirátori.sk

Sme verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Pomôžeme vám zabrániť tomu, aby sa vaša reklama zobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť vašu reputáciu.