Denník N

R. M. Pippert: Zostaňme soľou (Čitateľský denník 18/2022)

„Keby sa ma niekto spýtal, čo si myslím o Ježišovi v čase, keď som bola agnostička, povedala by som, že Ježiš je láskavý, nežný a ten typ človeka, ktorého každý miluje, obzvlášť tvoja stará mama (…) Potom som si jedného dňa kúpila Bibliu a začala som čítať evanjeliá.

Nenašla som neškodného, milého Ježiša, ktorého som očakávala. Objavila som muža s nesmiernym zápalom, ktorý vyháňal démonov a hovoril veci ako: Oheň som prišiel hodiť na zem! Bol to mimoriadny človek, ktorý zhodil nábytok zo schodov jeruzalemského chrámu, lebo Ho pobúrilo náboženské pokrytectvo (…)  Veľa zistíme o ľuďoch, keď sa dozvieme, kto ich má rád a kto nie. Šokovalo ma, že Ježišovými hlavnými odporcami boli spravodlivé, úctyhodné náboženské autority, zatiaľ čo prostitútky, malomocní a ďalší vyvrheli Ho milovali.“

Ako mladú agnostičku z ateistickej rodiny Becky Pippert pohoršovalo náboženské pokrytectvo viditeľné všade naokolo. Veľmi ju ale prekvapilo zistenie, ze sám Kristus mal podobný problém so značnou časťou svojich súčasníkov. A to ju primalo čítať si viac o tomto židovskom učiteľovi, ktorý tvrdil, že prišiel spasiť svet.

Zostaňme soľou je už druhou knihou, ktorú Pippert napísala na tému evanjelizácie — odovzdávania dobrej správy o tom, kto je Kristus a čo pre ňu znamená. Tá prvá, Viera sa nedá skryť, však vznikla pred nejakými štyridsiatimi rokmi a za ten čas sa už svet značne zmenil. A Pippert ho medzitým stihla precestovať krížom krážom.

Popisuje tak svoje zážitky a skúsenosti z mnohých krajín a kultúr, kde mohla vyučovať, prednášať a spoznávať ľudí so všetkými ich trápeniami i radosťami. Čo prežíva kaderník pracujúci v Londýne, ktorý sa čerstvo rozišiel so svojim priateľom? Ako sa cíti starnúca francúzska hoteliérka? O čom sa dá rozprávať v lietadle s neznámym spolusediacim?

Pippert trefne pripomína, že Kristus oslovil outsiderov, ale aj zdanlivo spokojných ľudí, ako boli učenec Nikodém či podnikateľka s purpurom Lýdia. Pretože každý hľadá zmysel svojho života — aj navonok spokojný človek dvadsiateho prvého storočia. Narodenie dieťaťa napríklad spôsobilo, že autorkina ateistická priateľka začala uvažovať o tom, či v živote neide naozaj o niečo viac. Alebo krása Bachovej hudby zapríčinila, že jej známa hrajúca na husle si položila otázku o Božej existencii.

Pippertin prístup k evanjelizácii by sa dal (okrem iného) zhrnúť do tvrdenia, že ľudia nás pozorne sledujú aby zistili, či sa náš život zhoduje s našimi slovami. To som si odniesol z tejto knihy, ktorá si ma získala svojou biblickosťou a úprimným záujmom o blížneho.

R. M. Pippert: Zostaňme soľou
EVS, 2020
278 strán
*
90 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.