Denník N

Premiér Heger verí prezidentke. A komu veria v Oľano?

 

„Premiér Heger neverí, že prezidentka Čaputová počas vládnej krízy koordinovala svoje kroky s americkou ambasádou, ako to vyhlasuje Igor Matovič. Zároveň však dodal, že si nedovolí tvrdiť, že Matovič klame.“

V skutočnosti je ( diplomatická ) pravda takáto: premiér Heger verí prezidentke Čaputovej a neverí, že Matovič hovorí pravdu.

No takto to premiér Heger – samozrejme pre nutnosť obhajoby vlastného predsedu – nepovedal.
Čím si pred eventuálnym voličom znižuje vlastnú uveriteľnosť.

A komu vlastne veria v hnutí Oľano?

Bývalému premiérovi – neštátnikovi ( a tak trochu aj nešťastníkovi ) letiacemu v čase platných EÚ sankcií do Moskvy po Sputnik?
alebo
Súčasnému premiérovi, ktorý v čase vojny cestuje vlakom do Kyjeva aby odovzdal S-300 na obranu pred útokmi z tej istej Moskvy?

Dá sa vôbec ešte dnes – pred tým vlastným voličom – uveriteľne hájiť predseda Oľano?

A dá sa vôbec vyhnúť v Oľano nutnosti voľby medzi týmito dvoma ex/premiérmi?

A ak takáto voľba neprebehne v Oľano samotnom, neprenesie sa v skutočnosti len z vnútra Oľano von na všetkých potenciálnych voličov budúcej demokratickej koalície?

Koľkí radšej nakoniec znechutení nepôjdu voliť?

Pretože Heger to áno, no znova Matovič?
Tak to teda už vonkoncom nie.

Domnievam sa, že:
1) budúca demokratická koalícia sa nezaobíde bez Oľano ( jednoducho to matematicky nevyjde )

2) pre voliteľnosť demokratickej koalície ako celku a budúcu spoluprácu jej jednotlivých lídrov je dnes nevyhnutné aby sa Oľano otvorilo a vnútorne premenilo z hnutia postaveného na jeho predsedovi zakladateľovi ( ktorý sa už ako politik-demokrat definitívne verejne diskvalifikoval )
na stranu demokratickejšiu-otvorenejšiu,
v ktorej si jej členovia budú môcť slobodne vybrať medzi bývalým premiérom – neštátnikom a súčasným premiérom, ktorý v skúške už obstál ako štátnik.

3) to voč tu kráčí, nie je žiadne vyvolávanie vnútrostraníckych ani žabomyších sporov v časoch jedinečného koaličného zjednotenia.

Naopak, ide tu o to, či vôbec bude pre voliča na demokratickom spektre vytvorená taká ponuka – možnosť voľby, ktorá v prípade ak uspeje, posadí za rokovací stôl budúcej koaličnej rady za Oľano – už ako predsedu vlastnej strany – súčasného premiéra Eduarda Hegera.
Alebo tam znova uvidíme sedieť Igora Matoviča.

Pretože schopnosť pána Hegera hájiť demokratické princípy vo vlastnom hnutí a zabránenie znovuobsadenia štátnického miesta neštátnikom – nie súboj s opozíciou – bude v skutočnosti tým čo rozhodne o výsledku volieb.

Je to dôležité.
Preto, aby aj ľudia, ktorí veria v demokraciu mali vo voľbách 2024 koho voliť.

Teraz najčítanejšie