Denník N

Mikloš tvárou volieb 2024

Zdroj Na telo - TV Markíza
Zdroj Na telo – TV Markíza

V spleti Covidu a vojny sme zabudli na to, že sa pomaly, ale isto blížia parlamentné voľby. Budú opäť veľmi dôležité a zatiaľ vzbudzujú skôr strach ako nádej.

Parlamentné voľby 2020 mali byť zlomom, kedy sa konečne Slovensko zbaví postkomunistických politikov a začne novú etapu. Slováci si však zvolili populizmus a prázdne frázy a tak to aj dopadlo. Aj vďaka súčasnej vláde však nastáva problém. Rast Fica a Pellegriniho naznačuje ako môžu dopadnúť nasledujúce voľby a vzhľadom na súčasné svetové dianie to môže dopadnúť pre Slovensko katastrofou.

Nechcem si predstaviť, kde bude ťahať Slovensko Róbert Fico s jeho klonom v prípade, ak poskladajú vládu. Čerešničkou na torte by bolo, ak by im sekundoval ešte Milan Uhrík. Reálne však takáto vláda hrozí.

Na budúcnosť začalo myslieť aspoň Progresívne Slovensko, ktoré by mal viesť Michal Šimečka. Ten bude rozhodne zdatnejší líder ako jeho predchodkyňa. Treba však podotknúť, že progresívci na Slovensku nikdy nebudú premiérskou stranou a ich potenciál je maximálne 10%.

Kto bude s nimi spolupracovať? Oľano je definitívne odpísané, vládnuť s nimi nebude chcieť nikto. Sulík potápa svojimi vyjadreniami vlastnú stranu a o Kollárovi sa nemusíme ani baviť. Potenciál má možno KDH, ktoré však uteká pred akoukoľvek spoluprácou s liberálmi a vracia sa späť ku svojim hodnotám. Potenciál novej koalície rozumných strán je priam nulový.

Projekt SDK 2 je dnes asi už nereálny. V podstate je to aj tak neudržateľná myšlienka a s egami dnešných lídrov je to znie ako bláznovstvo. Aká je teda budúcnosť?

Potrebujeme lídra. Dnes tu však nie je a loviť je zrejme potrebné v minulosti. Nazvime to projekt Ivana Mikloša, ktorý by združil slovenské osobnosti pod svojou hlavičkou a dal slovenskej pravici opäť krídla.

Je táto myšlienka reálna? To žiaľ neviem. Zdá sa mi však, že toto by mohla byť jediná cesta za úspechom proti zlu v nasledujúcich parlamentných voľbách. Skúsenosti na to tento človek má, zároveň verím, že  politik akým je Ivan Mikloš, dokáže združiť ľudí do ťažkých časov, ktoré nás ešte len čakajú.

Týmto lídrom môže byť ktokoľvek iný, dnes však takáto osoba ešte v politike nie je.

Teraz najčítanejšie