Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Temná stránka ekonomiky, Quo Vadis, ako sa vyznať v ľuďoch a trochu poézie (5 knižných tipov)

Opäť som dal na okolie, odporúčania, prieskum a svoju čitateľskú skúsenosť a vybral som pre vás 5 kníh, ktoré by vás mohli obohatiť. Prvá s titulom Šieste vymieranie je o tom, ako všetok život na našej planéte bol a je radikálne ovplyvnený existenciou človeka. Ako sa náš svet zmenil a čo je potrebné zmeniť na jeho fungovaní objasňuje autorka vo svojej knihe. Inflácia na Slovensku dosiahla takmer 12 % a z makroekonomického sveta neprichádzajú moc pozitívne správy. Prečo je globálna ekonomika nefunkčná a ako skutočne funguje sa dozviete v známej a vynikajúco napísanej knihe slovenského ekonóma Juraja Karpiša Zlé peniaze, ktorá je opäť v čase súčasnej krízy aktuálna.

Vydavateľstvo Premedia prinieslo v novom vydaní klasik Quo Vadis poľského autora Henryka Sienkiewicza z roku 1896, za ktoré dostal autor nobelovú cenu. Ak radi čítate klasiky z literárneho kánonu, Quo Vadis tam rozhodne patrí. Titulom, ktorý ma tiež zaujal, je kniha Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch autora Malcolma Gladwella. Kniha by sa pokojne mohla volať Ako sa nevyznáme v ľuďoch, keďže autor v nej objasňuje príčiny vzájomného neporozumenia medzi ľuďmi a mylnými predstavami, ktoré prirodzene prechovávame o sebe a predovšetkým o druhých. Čo sa s tým dá robiť a do akej miery je s tým niečo možné urobiť sa dozviete v pútavo napísanej knihe s množstvom príkladov z praxe.

Poslednou knihou je výber z českého prekladu japonskej poézie haiku Pár much a já. Ide o nové vydanie staršieho prekladu a upozorňujem na knihu preto, lebo poézia haiku vystihuje to, čo moderný človek v dobe zmietanej krízou potrebuje: zastaviť sa, prijať premenlivosť všetkého, nanovo objaviť vďačnosť za všetko navôkol seba a uskromniť sa nielen v míňaní, ale predovšetkým v pohľade na život, seba a svet.

Základný popis kníh nájdete nižšie. Verím, že vás aj tento výber obohatí a budem vďačný za každú spätnú väzbu. :-)

Šieste vymieranie

„Homo sapiens extravagantne uspel na úkor iných druhov.“

Americká novinárka Elizabeth Kolbert prináša zásadnú knihu o budúcnosti nášho sveta a masovom vymieraní, ktorému práve čelíme. V histórii našej planéty došlo k piatim hromadným vyhynutiam, v dôsledku ktorých sa náhle a drasticky znížila rozmanitosť života na Zemi. Vedci aktuálne monitorujú šieste vymieranie, ktoré je podľa predpovedí najničivejším vyhynutím od dopadu asteroidu, ktorý vyhubil dinosaury. Tentoraz však stojíme pred kataklizmou my ľudia.

Autorka sa s vedcami púšťa do terénu a prepája množstvo výskumov na poli geológie, morskej biológie, ale aj astronómie a genetiky a na osudoch vyhynutých živočíšnych druhov ukazuje desivý obraz vymierania, ktorý pravdepodobne čaká aj ľudstvo, ak nezmení smer, akým sa vydalo. Zároveň objasňuje pozadie veľkých prírodovedných sporov, vďaka ktorým vznikli jednotlivé vedné odbory. Prostredníctvom príbehov z dejín živočíšnych druhov, ale aj prírodných úkazov ako Veľká koralová bariéra či amazonský dažďový prales ponúka žalostné obrazy vymierania života na Zemi, na ktoré ako prvý upozornil Georges Couvier v Paríži. Šieste vymieranie bude pravdepodobne trvalým dedičstvom ľudstva, a ako poznamenáva autorka, núti nás prehodnotiť otázku, čo znamená byť človekom.

Kniha Šieste vymieranie ponúka fascinujúcu exkurziu do histórie našej planéty, ktorá bola svedkom piatich hromadných vyhynutí. V prebiehajúcom šiestom Elizabeth Kolbert skúma, akú úlohu človek zohral pri drastickej klimatickej zmene, ktorá ohrozuje vyhubenie ďalších dvadsiatich až päťdesiatich druhov rastlín a živočíchov vrátane ľudstva. Napriek tomu ešte stále nevnímame násilnú kolíziu medzi civilizáciou a ekosystémom Zeme ako dostatočne závažnú a príliš pomaly prijímame opatrenia na vyriešenie globálnej environmentálnej krízy.

Knihu Šieste vymieranie si môžete zakúpiť tu

Zlé peniaze

Krízová mozaika ekonóma Juraja Karpiša, v ktorej sa dozviete, kto zapríčinil krízu, či prežije euro a praktické rady, ako žiť dobrý život napriek zlým peniazom.
Juraj Karpiš napísal tučného sprievodcu krízou aj pre neodbornú verejnosť. V knihe hľadá príčiny prečo padli banky a európske štáty si nevedeli požičať. Poukazuje na slabé miesta fungovania dnešného finančného systému, keď sa možnosť tvoriť peniaze z ničoho zneužíva na sledovanie cieľov politickej triedy a finančníkov. Banky pomáhajú financovať sľuby politikov. Tí im na oplátku pravidelne pomáhajú z problémov za naše peniaze. Po kríze sa ľudia opäť stali rukojemníkmi. Museli sme zaplatiť účty za banky, ktoré sú údajne príliš veľké na to, aby padli. Dôležitou časťou knihy sú možné budúce scenáre a konkrétne návrhy ako žiť dobrý život napriek zlým peniazom.

Komentár: k tejto knihe určite odporúčam knihu Psychológia peňazí. Veľmi kvalitné rady, ktoré by sa mali učiť na školách.

Knihu Zlé peniaze si môžete zakúpiť tu

Quo Vadis

Vo svojom najslávnejšom románe Quo Vadis, ktorý sa odohráva na pozadí vlády cisára Nera, opisuje Henryk Sienkiewicz ľúbostný príbeh rímskeho patricija a vojaka Vinicia a kresťanky Lýgie. Mladík sa uchádza o priazeň mladej barbarky, nie práve šikovne a nie práve vhodne, následkom čoho sa Lýgia ocitá na dvore pološialeného Nera. Obaja musia prekonať veľa prekážok, aby sa napokon znova našli a Vinicius musí neraz riskovať všetko, aby zachránil ženu, ktorá ho zmenila a ktorú nadovšetko miluje.

Román sa stal zanedlho po svojom prvom vydaní bestsellerom a jeho popularita pretrvala do dnešných dní. Kritika vyzdvihovala okrem nepopierateľne strhujúceho príbehu aj historickú akurátnosť, s akou opísal cézarov dekandentný dvor, bežný život Rimanov, začiatky kresťanskej cirkvi i prenasledovanie jej príslušníkov.  Okrem Vinicia, Lýgie, apoštola Pavla, Petra, arbitra elegancie Petronia či Nera sa v ňom môžeme stretnúť s pestrým panoptikom vedľajších postáv, či už reálnych alebo vymyslených.

Henrykovi Sienkiewiczovi udelili v roku 1905 Nobelovu cenu za literatúru, na čom malo zásadný podiel práve napísanie románu Quo Vadis. Román vychádza v novom slovenskom preklade a s doslovom, ktorý sa venuje historickým reáliám Ríma počas panovania cisára Nera.

Knihu Quo Vadis si môžete zakúpiť tu


Pozri tiež: Knihy o Rusku v kontexte prebiehajúcej vojny, ktoré by ste si mali prečítať – odkaz tu


Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch

Prečo naše interakcie s cudzími ľuďmi veľa ráz dopadnú zle?

Ako sa Fidelovi Castrovi podarilo vodiť za nos CIA celú generáciu? Prečo sa Neville Chamberlain domnieval, že môže dôverovať Adolfovi Hitlerovi? Prečo stúpa počet sexuálnych napadnutí vo vysokoškolskom prostredí? Učia nás televízne seriály niečo o medziľudskom styku, čo nezodpovedá realite?

Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch je klasickým Gladwellovským intelektuálnym hĺbaním a objavovaním, podnetným a kontroverzným ponorom do histórie, psychológie a medializovaných škandálov. Malcolm Gladwell vrhá nové svetlo na podvody Bernieho Madoffa, súdny proces s Amandou Knoxovou, samovraždu poetky Sylvie Plathovej, škandál okolo pedofílie Jerryho Sanduského na Pensylvánskej štátnej univerzite a smrť Sandry Blandovej, pričom spochybňuje naše chápanie týchto a aj ďalších udalostí.

Gladwell uvádza, že na nástrojoch a stratégiách, ktoré využívame, aby sme sa vyznali v neznámych ľuďoch, je niečo krajne pomýlené. A keďže nevieme, ako komunikovať s cudzími ľuďmi, vzniká tak priestor na konflikty a nedorozumenia s nedozerným dosahom na náš život a svet. Táto prvá Gladwellova kniha od čias najpredávanejšieho trháka Dávid a Goliáš je pôsobivým sprievodcom pre našu turbulentnú dobu.

Knihu Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch si môžete zakúpiť tu

Pár much a já

(Macuo Bašó, Takeda Sontóka, Kobajaši Issa, Josa Busa)

Kniha Pár much a já je výberom z japonského básnického žánru haiku. Výber je prekladom českého japanológa a prekladateľa Antonina Límana a vychádza pre veľký záujem v dotlači. Sám som si na knihu musel počkať. V úvode sa čitateľ dozvie v zrozumiteľnej podobe, čo je to haiku, ako ho písať a rozpoznať a aké duchovné pozadie stojí za krásou týchto minimalistických básní, ktoré si získali pozornosť a srdcia západného človeka v 20. storočí. Som vďačný, že aspoň Česi vydávajú podobnú literatúru, ktorá je tak potrebná v dnešnej turbulentnej dobe, v dobe hluku, stimulov, v dobe navzájom protichodných myšlienok a interpretácií. Zastaviť sa a oceniť krásu kvetu, slimáka v tráve, osamelý oblak na oblohe, spiacu muchu…

Z popisu knihy:

Čtyři slavní japonští básníci 17.-19. století v jedné knize! “Zenový filosof a estét” Bašó, “boží člověk” Issa, “malíř a intelektuál” Buson a “piják a poutník” Santóka a výběr z jejich haiku v překladu Antonína Límana.

Knihu Pár much a já si môžete zakúpiť tu

Záverečná poznámka:

Ak máte radi knihy a rozmýšľate, čo si najbližšie prečítať, na mojom knižnom blogu nájdete rôzne knižné tipy, knižné úvahy či recenzie :-) Niektoré uvádzam nižšie:

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)