Denník N

Prechádzka mestom Bratislava – Poľský inštitút – i výstava o utrpení

Prešiel som sa včera mestom. Zaujali vlajky na úradoch, kultúrnych inštitúciách, ako symbol solidarity. Ide o vlajku Ukrajiny napr. na budove magistrátu. Pamätám sa, že občas takto viseli vlajky. Myslím, že išlo o „Dni Talianska“, keď vedľa našej vlajky a vlajky EU bola i vlajka Talianska. Teraz je tu vlajka osamotené. Verím, že to spĺňa všetky náležitosti zákona o štátnych symboloch, o zverejňovaní štátnej vlajky…

Zaujala táto vlajka Ukrajiny i vo výklade Poľského inštitútu.

A hneď vedľa sú pre okoloidúcich rôzne informačné listy k výstave o utrpení vidiečanov v Poľsku počas druhej svetovej vojny.

Koľko kultúry a asi i pochopenia, odpustenia je v tom výklade. Tak by to asi malo byť. Ak je nejaká krajina „vyspelá“, kultúrna, s morálnym „étosom“, s obyvateľmi, ktorí prirodzene majú úctu a dôveru v zákon, právo a spravodlivosť, tak je prirodzené pri tom princípe „oral history“, že sa vieme v historickej sebareflexii i kriticky pozrieť, povedať: „prepáč“…

Ukrajina je dnes krajina, ktorá sa dostala do pozornosti a ako vidno, má svoje vlastné „odložené“ v skrini, ak osa hovorí, má svojich „kostlivcov v skrini“. Je teda možné, že niekto z elty tejto krajiny povedal iným krajinám to jednoduché „prepáč“. Verím, že áno, že ľudia chcú byť ľuďmi a hľadajú zmierenie, mier, podanie ruky…

A výstava je tu pre všetkých zdarma do 30.4. Ľudské utrpenie je na svete žiaľ známe z rôznych prejavov. Ľudia túžia po šťastí a chcú zmierniť i možné utrpenie. Chce to tiež kus empatie, citu, skúsiť sa aspoň vcítiť do tej celej tragédie. Preliata krv nevinných…vsiaknutá do zeme…hm…

Zajtra o 17. -tej výstava šperkov, sôch z drôtu. Tu je niečo spoločné i s našou kultúrou, s našou tradíciou.

Drží palce. Svetu mier! Peace of Mind!

Teraz najčítanejšie