Denník N

Bol to dobrý nápad?

Posledné uvoľnenie COVID opatrení zahrňuje aj zrušenie povinnosti nosenia respirátorov v MHD. Stojí za úvahu, či to bol dobrý nápad.

Asi prvý argument spochybňujúci rozumnosť tohto opatrenia je situácia v preplnených autobusoch v konkrétnych exponovaných časoch. „Transportné dráhy“ vírusov medzi hlavami pasažierov sú často asi tak na úrovni päťdesiatich centimetrov. Čo by si mohli priať viac pre svoje šírenie? Pretože skutočne účinnou zábranou proti tomu je iba kombinácia respirátorov na strane „darcu“ a „príjemcu“, iba váš respirátor nestačí. Takže máte dve možnosti. Buď zvolíte iný čas presunu alebo ak nemôžete inak, kašlete na MHD ako na ekologickú formu dopravy a vašich 70 kilogramov odvezie vaše viac ako jednotonové auto. (Hneď na to môžete podpísať výzvu o zníženie uhlíkových emisií Slovenska.)

Je nepravdepodobné, že v blízkej budúcnosti nás zasa nezastihne nejaká nová alebo stará vírusová pliaga. Aj keby to bola tá obyčajná chrípkax. S vedomím tejto perspektívy by nás mala napadnúť iba jediná vec.  Ako dlho trvalo, kým sme si zvykli dodržiavať teraz zrušené opatrenie. Trvalo to dva roky. Zásadnou otázkou teda je, ako dlho to bude trvať v budúcnosti. Zrejme výrazne menej, ale tých pár mesiacov „slobodnej zotrvačnosti“ nás bude s veľkou pravdepodobnosťou znova stáť minimálne stovky životov, nehovoriac o nejakom tom lockdowne. Pripomeňme, že exponenciálne šírenie nákazy pozostáva z fázy veľmi nenápadného zvyšovania počtu infikovaných, ktorá sa vo veľmi úzkom časovom rozmedzí zmení na skokový nárast. „Okamih“ tejto zmeny je veľmi ťažké vopred odhadnúť, čo znamená, že akékoľvek zdržanie opatrení vo fáze zmeny spomenutého priebehu má fatálne následky.

To čo sme však mohli urobiť teraz, je využiť súčasnú zotrvačnosť, teda stabilizovaný stav, keď sa už nikto nepúšťa do idiotských diskusií o zmysluplnosti ich nosenia a porušovaní „demokratických slobôd“. Uvoľnenie tohto opatrenia znamená, že v budúcnosti budeme musieť znova násilne prekonávať odpor pri ich zavádzaní. Nosenie respirátorov nepatrí k obmedzeniam, ktoré by poškodzovali našu ekonomiku, tak v čom je problém?  Je to nepohodlné? Naozaj? Tak prečo v lete nie sme v električkách nahí? Mimochodom, rôzne typy oblečení a doplnkov (napr. kravata) pohodlné určite nie sú, takže nebuďme až takí hákliví.

To, či bol dobrý nápad zrušiť povinnosť respirátorov v MHD ukáže asi až budúcnosť, ale  s priradením konkrétnej zodpovednosti za šírenie epidémie je principiálny problém. Zdrojov je totiž vždy viacero. Na uzavreté nevetrané „krabice“ autobusov, lietadiel a vlakov sa však vždy môžeme „spoľahnúť“.

Celý problém všeobecných zákazov spočíva najmä v tom, že na základe doterajších skúseností sa oprávnene počíta so vzájomnou vedomou alebo nevedomou bezohľadnosťou veľkej časti obyvateľstva. Ako príklad možno uviesť nedodržiavanie odstupov v obchodoch s potravinami. Aby sme ich dodržiavali, nepotrebujeme predsa príkaz ministra zdravotníctva alebo požehnanie nejakej odbornej komisie. Stačí sa riadiť faktom, že môžeme byť infekční a nemusíme o tom vedieť. V obchodoch s potravinami sa však väčšine ľudí asi vo vidine blízkych „gastronomických radovánok“ vypínajú v mozgu všetky sebazáchovné reflexy a nalepia sa pri pokladničnom páse na toho predchádzajúceho. Zrejme v planej domnienke, že budú obslúžení rýchlejšie. Doteraz si totiž nevšimli „ťažko odhaliteľný fakt“, že tú rýchlosť určuje rýchlosť pokladničnej obsluhy.

x Mimochodom výraz „obyčajná chrípka“ má pre autora týchto riadkov príchuť akejsi perverznosti. Vždy to bol preňho až do začiatkov očkovania naozaj „neobyčajný zážitok“ s dozvukom rôznych „neoceniteľných zdravotných bonusov“. Preto k jeho mimoriadnym zážitkom doby predkovidovej patrí prekvapenie mnohých dospelých ľudí, ktorí sa dozvedeli, že vďaka tejto chorobe môžu mnohí aj umrieť. Tvárili sa, ako keby sa práve dopočuli, že konečne sa slovenským astrofyzikom podarilo nadviazať spojenie s piatimi mimozemskými civilizácia v súhvezdí Oriónu. Do skupiny týchto „dobre informovaných“ patril aj kolega, ktorý s horúčkou za neustáleho kašľania a kýchania, sa v tých časoch prišiel podeliť o zážitok z dobrého obeda v spoločnej univerzitnej jedálni.

Odkaz

https://www.topky.sk/cl/10/2298885/AKTUALNE-Velke-uvolnenie-COVID-opatreni–DETAILY-Rusi-sa-povinnost-nosenia-respiratorov–zmena-aj-pri-karantene

Teraz najčítanejšie

Karol Jesenák

Prof. Ing. Karol Jesenák, CSc.
Vysokoškolský učiteľ