Denník N

Dopadne Kaliňák s Ficom rovnako ako Haščák?

Vidieť bývalého ministra vnútra v putách prinieslo na Slovensku veľa radosti. Z fotky Kaliňáka však ide vysoké sebavedomie, ktoré môže mnoho naznačovať.

To, že mnoho slovákov sa domnieva, že Róbert Kalíňak spolu s Róbertom Ficom by mali sedieť za mrežami žiaľ na rozsudok nestačí. Je absolútne jedno, čo si myslí verejnosť, ak sú z niečoho ľudia zo Smeru vinní, tak to musí dokázať v prvom rade súd. V druhom rade nesmie prísť niekto s paragrafom 363.

Súd síce rozhodol o väzbe bývalého ministra vnútra a čaká sa na rozhodnutie v prípade Róberta Fica, no Kaliňákové úsmevy mnoho naznačujú. Vie zrejme viac ako my. Môžeme sa však domnievať, že bývalé politické špičky majú do dnešného dňa vysoký vplyv na slovenské súdnictvo. Nebolo by to ani prekvapením, keďže túto krajinu viedol SMER 12 rokov, z toho raz zostavil jednofarebnú vládu. Istú podporu môžu cítiť stíhaní politici aj z generálnej prokuratúry.

Mali by sme brzdiť s optimizmom. Ak sa preukáže vina v prípade Róberta Fica a Róberta Kalíňaka, tak to bude dôkaz, že na Slovensku funguje nezávislosť slovenského súdnictva. Ostávam však skeptický. Do dnešného dňa sa ľudia z Mečiarovej vlády (väčšina) pohybuje beztrestne po svete, prežili bez následkov 90 roky a zrejme dožijú život v pokoji rodiny. To isté sa môže stať aj v prípade dua Róbert – Róbert, ktoré určite počítalo s takouto situáciou a bude bojovať do poslednej chvíle.

To, že uvidíme v najbližších mesiacoch právoplatný rozsudok v prípade akéhokoľvek politika beriem skôr ako utópiu. V prípade, že sa budem mýliť, tak to budem brať ako príjemný omyl.

Teraz najčítanejšie