Denník N

Ako komunikujú sociálne siete a politici?

sociálne siete, ladislav petráš,

Pamätáte si časy, keď na nás verejní činitelia pozerali iba z telky, alebo sme ich počuli v rádiu? Rozmach sociálnych sietí túto komunikáciu zmenil. Politici začali osobne debatovať so svojimi voličmi a stali sa z nich „priatelia“.

Pôvodne boli sociálne siete vymyslené na zábavu, na kontakt napríklad s bývalými spolužiakmi, rodinou v zahraničí a pod….Prečo začali politici komunikovať cez sociálnu sieť? Odpoveď je jednoduchá: dokážu tak osloviť mladšiu časť populácie a nástupom sociálnej izolácie spojenej s COVID ochorením aj väčšiu časť voličského elektorátu.

Pozreli sme sa, ako je to napr. v krajine s veľmi vysokým stupňom elektronizácie, ktorou sa stali veľké mestské aglomerácie v Číne. V tomto článku https://www.mojandroid.sk/cina-socialne-siete-hodnotenia-obaconov/ sa dozvedáme zaujímavé veci:tzv. social kredit systém je v tejto krajine neobmedzených (alebo obmedzených?) možností používaný na kontrolu a výchovu občanov. Pre toho, komu sa nechce članok klikať a čítať, tak v skratke:

Sociálny kreditný systém, je sociálna sieť, ktorá radí ľudí do skupín a podľa toho im dovoľuje využívať bežné služby v krajine. Napríklad príliš veľa hraní online hier zníži používateľovi skóre na tejto sieti a následne táto sieť vyhodnotí jeho správanie ako nie príliš prínosné pre spoločnosť. Dôsledok: cez mobil si napr. nebude môcť kúpiť lístok na metro…sieť zbiera o ľuďoch údaje aj mimo ich sociálneho správania. Napr. prichytenie vo verejnej doprave bez lístka bude mať za následok zníženie kreditu na sociálnej sieti a dôsledok: nebudete si môcť kúpiť lístok v business triede, alebo ho cez mobil nekúpite vôbec. Zachádza to až do takých bizardností, že ak by sa občan, ktorého sieť vyhodnotí, že má dobré skóre začal na tejto sociálnej sieti kamarátiť so skupinami občanov, ktoré dobré skóre nemajú, môže sa to proste preniesť do skóre „dobrého“ občana tak, že sa mu za toto kamarátstvo skóre zníži. Takže občania sú vlastne takto nútení korigovať svoje sociálne interakcie, ktoré ovplyvnia jeho správanie sa. Následok môže byť ten, že snaha byť dobrým občanom bude ľudí nútiť, aby sa sociálne nestýkali s tými, ktorí by ich mohli stiahnuť do zlej skupiny. Proste na vrchole pyramídy sedí niekto, kto nastaví správanie a aktivitu občanov a za to prideľuje skóre t. j. body a za tieto body následne má občan benefity, alebo o ne príde.

 

Teraz najčítanejšie