Denník N

Najnebezpečnejší moto závod na svete: Tourist Trophy na ostrove Man

Miroslav Laki Sloboda

Isle of Man TT sú jedny z najpopulárnejších a najznámejších motocyklových pretekov na svete. Každoročne sa na ostrov na preteky schádzajú tisíce ľudí a ešte viac ich sleduje v televízii alebo online.

Podporujeme slováka Miroslava Lakiho Slobodu, aby mohol reprezentovať slovensko na závode Isle of Man TT.

Kto je Laki?

Venujem sa cestným pretekom, čo je šport, pri ktorom cestné motorky pretekajú na cestách, ako to robili naši predkovia pred viac ako sto rokmi. Najznámejšími pretekmi tohto druhu sú TT na ostrove Man, ktoré som mal možnosť raz absolvovať ako zatiaľ jediný slovenský pretekár.

Tieto preteky sú veľkou motocyklovou výzvou, ktorá sa bez väčších zmien jazdí od roku 1907. Jazdci súťažia na takmer 61 km dlhom okruhu, ktorý absolvujú štyrikrát v triedach, v ktorých budeme jazdiť. Tento rok mi organizátor umožnil štartovať aj v dvoch triedach, ale vzhľadom na finančné ťažkosti by som vás chcel požiadať o podporu. Už mám doma jedného bronzového Merkúra, ktorý bude udelený jazdcom s maximálnou stratou 8 % na víťaza, a rád by som túto zbierku rozšíril.

moto isle of man tt

Čo sú preteky TT na ostrove Man?

Preteky TT na ostrove Man sú motocyklové preteky, ktoré sa každoročne konajú na ostrove Man. Sú to jedny z najprestížnejších a najnebezpečnejších pretekov na svete, kde jazdci dosahujú na verejných cestách rýchlosť viac ako 200 km/h.

V priebehu rokov si preteky vyžiadali životy mnohých jazdcov, pričom každý rok pri nich v priemere zomrú dvaja jazdci. Napriek rizikám sa jazdci každoročne schádzajú na ostrov Man, aby sa zúčastnili na tomto legendárnom podujatí.

Ak hľadáte adrenalínový zážitok, potom sa pretekom TT na ostrove Man nič nevyrovná!

Ako sa teda stali preteky TT na ostrove Man takými populárnymi?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispeli k jeho popularite. Po prvé, preteky sa konajú na verejnej cestnej trati, čo ich robí jedinečnými v porovnaní s inými pretekmi. Po druhé, preteky sa konajú už viac ako 100 rokov, takže majú veľkú históriu a prestíž. A nakoniec, preteky sú neuveriteľne nebezpečné, pretože jazdci sa pravidelne dostávajú na hranicu svojich možností (a niekedy aj za ňu).

Teraz najčítanejšie