Denník N

Najväčší problém Tatier je motorové vozidlo

Najväčším problémom Tatier z pohľadu ministra životného prostredia je, že po ceste na horskú chatu stretáva autá. Tento argument sa však nezlučuje so skutočnosťou.

Minister životného prostredia chce byť aktívny a ekologický. Preto prišiel s prevratným návrhom: zakážeme automobily v Tatrách. Konkrétne Jánovi Budajovi ide o to, aby nemohli chatári využívať turistický chodník ako cestu pre automobil. Je pre neho nemysliteľné stretnúť motorové vozidlo na turistickom chodníku.

Tento návrh prišiel z čista a jasna ako mnoho úžasných nápadov z dielne Oľano a opäť ako je pri tejto strane zvykom, tak trochu nedáva zmysel. Kto chodí do Tatier vie, že stretnúť na turistickom chodníku automobil je väčšia rarita než stretnúť napríklad medveďa. Vo Vysokých Tatrách využívajú napríklad na zásobovanie chatári automobil pri chate Plesnivec, podobne to funguje aj na Brnčalke (chata pri Zelenom plese), či na Popradskom plese. Výnimkou je maximálne Sliezsky dom, ktorý ešte spolu so Štátnymi lesmi vyváža hotelových hostí a turistov na elektromobile a na štandardnej dodávke priamo k hotelu. Ľuďom takto pomôžu skrátiť cestu na Gerlachovský štít. Baviť sa môžeme o regulácii, nie je to však téma číslo jeden.

O čom je teda táto na prvý pohľad atraktívna téma? Zrejme len ďalší populistický ťah. Ďalším bodom návrhu je efektívne spracovanie odpadu na horských chatách, čo v dnešnom storočí snáď už ani nie je témou, keďže chatári poctivo triedia odpad a zvážajú ho z Tatier preč.

Fascinujúce témy a Tatry sa naďalej rozrastajú. Pre ministra Budaja je hlavnou témou znepríjemňovať život tatranským chatárom, zamerať by sa však mal inde. Mesto Vysoké Tatry sa naďalej rozširuje, pribúdajú hotely, rodinné domy, či penzióny. Niektoré sú vkusné, iné menej, stavby však pribúdajú. Nikoho to nezaujíma. Nikoho nezaujímala ani vyrúbaná kosodrevina pre potreby zjazdovky, či nechutná veža na Štrbskom plese. Hlavným nepriateľom je automobil.

Postav hotel, zasaď strom a prepichni chatárovi pneumatiky. Tak by to mohlo byť po novom.

Znie to ironicky? Trocha áno, niektoré veci sú možno prehnané, no majú poukázať na skutočné problémy. Tie však nikoho nezaujímajú, pretože zákaz automobilu je prejavom najväčšej ekológie.

Teraz najčítanejšie