Denník N

Putin pod nôž?

V zahraničnej tlači sa objavili zmienky o tom, že Vladimír Putin sa zberá na operáciu. Nie na front tej „špeciálnej vojenskej“, ale chirurgovi pod nôž.

Ešte 22. apríla som mame poslal tento obrázok:

Dobre, priznám bez mučenia, ide o koláž. Zdroj: Sputnik_Not

Chcel som vedieť jej názor na zdravotný stav Vladimira Vladimiroviča. Celých 12 minút sa držal stola ako židovskej viery, veď napokon to potvrdzuje aj oficiálne video Kremľa. Mne ešte k tomu prišla tá jeho pochudnutá tvár, unylé vlasy, ovísajúce nohavice a upretý pohľad ako keby mal rakovinu. Dovtedy chodili všelijaké sluchy, že Putin má Parkinsona či rakovinu štítnej žľazy, ale do momentu, než som uvidel tú fotografiu, som im veľa významu neprikladal. Teraz som si však všimol, že aj ten krk akosi skrýva pod košeľu s kravatou ako dáka korytnačka.

Chcel som vedieť názor mojej mamy aj preto, lebo rakovinu sme mali v rodine a ja som sa nemohol zbaviť pocitu, že mi pripomínal môjho otca pred smrťou. Nielen výzorom, ale aj vystupovaním. Neviem, či to zažili aj iní, ale ja som mal ten pocit, že rakovina môjho otca zmenila pred smrťou aj psychicky, a to k horšiemu. Stal sa viac podráždeným, až skoro zlomyseľným. Samozrejme, taký údel je veľmi ťažký, rakovina s metastázami je zaručene smrteľná choroba s mimoriadne dlhým utrpením. Aj preto mi väčší zmysel teraz dávala vodcova arogantná agresia Zlovestná Zarputilosť.

A keď už hovoríme o tých stoloch:

Pri medikamentóznej liečbe rakoviny môže byť prudko znížená prirodzená imunita, takže tieto rozostupy mohli byť nevyhnutným lekárskym opatrením počas liečby. No a samozrejme na tejto téme si zgustol aj Sputnik:

Než IKEA oznámila svoj odchod z ruského trhu, Putin si zaobstaral extra-dlhý stôl.

Potom, začiatkom mája, sa v bulvári objavila informácia o tom, že Putina majú operovať (Austrália či New York Post). Úplne prvý článok vyšiel v The Sun, ešte 30. apríla, ale u ich konkurencie (Daily Mail) sa len o hodinu nato zjavil omnoho podrobnejší report.

Pátral som po pôvode tejto informácie a naďabil som na Telegram kanál Генерал СВР, kde sa jeho nadchádzajúca operácia spomínala len tak, akoby mimochodom, pričom sa ani nehovorilo o rakovine ako dôvode. Tento kanál uvádza údajné informácie pomaly z každého stretnutia Putina na vysokej úrovni, čo bude zrejmý dôvod, prečo túto špekuláciu uverejnil len bulvár. Iný kanál, ktorý uverejňuje pomerne realistickú a dôveryhodnú novinársku investigatívu zo zákulisia (a v niektorých veciach sa ich reporty aj priamo či nepriamo potvrdili) rakovinu ani operáciu nespomína.

Vráťme sa ale ku „Generálovi SVR“. Ďalšia, čerstvá informácia zverejnená na kanáli 12. mája tvrdí, že Putin podstúpi operáciu práve… teraz! T.j. v noci z 12. na 13. máj (edit: alebo v jednej z nasledujúcich nocí). Potom bude údajne 2-10 dní mimo kamier a za ten čas sa vraj budú vysielať záznamy všakovakých stretnutí s jeho účasťou. Kým bude Putin pod anestézou, zastupovať ho má Nikolaj Patrušev, súčasný tajomník Bezpečnostnej Rady a niekdajší šéf FSB. Kanál, mimochodom v oponentúre k Putinizmu, varuje, že veľmi ľahko môže v tomto čase prísť k uzurpácii, resp. zmene moci.

Sú ďalšie dôvody, prečo by mohol byť dátum 13. máj kľúčový. Prvý sa volá Dmitrij Škrebec, otec branca Jegora Škrebca, slúživšieho, v blahej pamäti, na krížniku Moskva. Armáda ho informovala, že jeho syn je nezvestný, čo značí, že nemá ani jeho telo, nedostane kompenzáciu a nikto mu ani oficiálne neprizná jeho smrť. A navyše ani nebol príčastný bojových operácií.

Čiže miestni činovníci sa niekoľkonásobne poistili, aby nebodaj nemuseli čosi dokladovať alebo vari vyplatiť. Krátko nato (po 5. máji) im Dmitrij na sociálnych sieťach pohrozil, že 13. mája zverejní všetky informácie o obetiach z krížnika Moskva, ktoré má od preživších, resp. ich rodín.

Veď ide o symbolický dátum – mesiac od potopenia záporného vynorenia krížnika.

Hroziť verchuške sa ale nevypláca. Niekto ho zrejme „navštívil“ a temer všetky jeho príspevky k téme zo sociálnych sietí zrazu zmizli (tu je jeho stránka VKontakte, a tu je ako príklad archivovaná zo 6. mája). Dmitrij ráno 13. mája uverejnil príspevok, v ktorom uvádza, že všetky jeho požiadavky boli splnené:

  1. Ministerstvo obrany mu priznalo, že prvotná správa o evakuácii všetkých členov posádky bola lož
  2. Takisto mu priznali, že na palube Moskvy boli aj branci
  3. Ministerstvo prisľúbilo, že uverejní plné straty krížnika „keď to uzná za vhodné“.

Bolo by asi tiež vhodné uviesť, že Dmitrij nie je žiaden bojovník za Незалежну (Ukrajinu), rovnako ako Navaľný nie je žiaden bojovník za návrat Krymu. Inými slovami, nefalšovaní ruskí imperialisti, resp. neokolonialisti, alebo ako takýchto ľudí v niekdajšom koloniálnom sovietskom impériu označovali.

Ďalším dôvodom, prečo piatok trinásteho (mája) môže byť zaujímavý je hroziaca invázia do Podnesterska. Ruská armáda opakovane bombarduje most Zátoka križujúci ústie Dnepra do Čierneho mora, čo je jediné spojenie medzi Odesou a juhozápadom krajiny, hraničiacim s Rumunskom (druhá cesta vedie len cez Moldavsko). Na severe Ukrajiny zase napína svaly Lukašenko. Existujú indikácie, že Putin má záujem otvoriť druhý front spojením sa so silami Podnesterska, dislokovanými Ruskom, ku ktorým ale nemajú prístup. Takto by sa mohli potom pokúsiť získať pod kontrolu Juhoukrajinskú jadrovú elektráreň a na druhej strane zaútočiť južne na Odesu.

Čo si o tom všetkom myslím ja? Nuž, aby som pravdu povedal, s výnimkou toho jedného videa s ministrom obrany Šojguom mi Putin bohvieako chorý nepripadal. Ani mojej mame nie. Aj spomínaný kanál tvrdí, že má ísť o pomerne rutinnú operáciu, hoci pri akejkoľvek rakovine rutinné operácie vari ani nejestvujú.

No a na záver, to by som nebol ja, aby som sem nepridal ďalší vtip na tému:

Saddám Husajn umrel 69-ročný.
Muammar Kaddáfi umrel 69-ročný.
Kim Čong-il umrel 69-ročný.
Putin má 69 rokov 😱

Ale vlastne aj Stalin má 69 rokov!

Dokonca aj moja mama má 69 rokov 😨

Ale našťastie ani Stalin, ani moja mama nie sú diktátori. A ani Adolf Hitler.

 

Teraz najčítanejšie

Tomas Tkac

Chcel by som na tomto mieste vyjadriť veľké poďakovanie Denníku N za zrušenie diskusií pod článkami, vrátane blogov. Ich prínos po očistení bol hlboko záporný, a navyše vyžadovali účet na fejsbuku. Ešte raz, ďakujem za postupné zvyšovanie kultúrnej úrovne blogového priestoru.