Denník N

Aj Dungo: Vo vlnách (Komiksový denník 6/2022)

„Musím sa priznať, že nie som tá najpovolanejšia osoba, čo by vás mala učiť o surfingu. Som len prehnane nadšený amatér. Nemôžem povedať, že by som mal surfing v krvi, no s jeho významnými postavami ma niečo spája. Zdieľame vášeň pre jazdu na vlnách, hlbokú úctu k oceánu a zlomené srdce.“

Komiks ako prostriedok vyrovnávania sa so smrťou blízkeho človeka? Po VraneDoomboyovi sa mi do rúk dostal aj príbeh mladého surfera a ilustrátora Aj Dunga, ktorému priateľku zobrala rakovina. A on sa svoju bolesť rozhodol prežívať Vo vlnách.

Dvojfarebný, zeleno-hnedý grafický román sleduje dve línie. V tej prvej spoznávame dejiny surfingu — od prvých pokusov havajských domorodcov s plávajúcimi kúskami dreva až po sofistikované lepené konštrukcie so stabilizačnými krídelkami. Kto bol otcom moderného surfingu? A ako sa z okrajovej lokálnej zábavy stal celosvetový fenomén?

Druhá časť komiksu je omnoho emotívnejšia. Popisuje vzťah mladého autora s Kristen, ktorá postupne chradne, príde o nohu, silu surfovať a nakoniec aj o život. Scény pri mori vystriedajú tie pri nemocničnej posteli. A prichádza bolesť.

Vo vlnách je krásny príbeh, ktorý umne splieta dohromady osobnú i edukačnú linku. Je nakreslený jednoducho, čisté vektorové linky sú doplnené iba spomínanými dvoma farbami. Aj Dungo nie je skúseným scenáristom, našťastie svoje dielo nezahltil textom a čitateľ tak môže vnímať celý príbeh najmä obrazom. A ten je silný a výpovedný aj sám o sebe.

Aj Dungo: Vo vlnách
Absynt 2021
376 strán
*
90 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.