Denník N

Čistenie zateplenej fasády od A po Z

Čistenie zateplenej fasády od A po Z

Zatepľovanie fasád sa v uplynulých rokoch ukázalo ako jedno z najúčinnejších riešení pri znižovaní spotreby energie v domácnostiach. Toto zistenie viedlo k tomu, že dnes je už zateplenie takmer neoddeliteľnou súčasťou rekonštrukcií a stavieb rodinných domov. Ale poznáte aj nevýhody, ktoré so sebou zateplená fasáda prináša? Prečo si zateplený dom častokrát vyžaduje viac starostlivosti než nezateplený? A čo robiť ak sa zateplená fasáda znečistí? Je čistenie zateplenej fasády vhodným riešením? A ak áno, ako na to? Prečítajte si náš článok, v ktorom sa pokúsime zodpovedať všetky tieto otázky.

Nevýhody, ktoré so sebou prináša zateplená fasáda

Účelom zateplenia je čo najviac znížiť cirkuláciu vzduchu medzi interiérom a exteriérom domu. To pomáha pri šetrení energií, pretože v zime si dom ľahšie udržiava teplo, teda sa dá ušetriť na kúrení, a naopak v lete je v dome príjemný chládok, vďaka čomu vám nemusí stále bežať klimatizácia. No obmedzenie cirkulácie vzduchu so sebou prináša aj jednu zásadnú nevýhodufasáda sa pri zateplení stáva takmer úplne nepriedušnou.

Čo to znamená v praxi? Napríklad, ak sa okolo vášho domu nachádza množstvo zelene, je to síce na pohľad veľmi príjemné, no treba rátať s tým, že na takomto mieste je aj oveľa vyššia vlhkosť a nedostatok priameho slnečného svetla. V kombinácii so zateplenou fasádou to znamená, že múry vášho domu nemajú možnosť poriadne preschnúť, čo následne vedie k vzniku rias a plesní na fasáde. A práve plesne na fasáde nepredstavujú len estetický problém, ale prinášajú so sebou aj veľké zdravotné riziká. Toto je ten hlavný dôvod, pre ktorý by mala byť zatepleným fasádam venovaná väčšia starostlivosť než tým nezatepleným.

Ako predchádzať vzniku plesní na zateplenej fasáde?

Tak ako pri všetkom, aj pri fasádach platí, že najdôležitejšia je prevencia. Ak máte novú, čistú, zateplenú fasádu, doprajte jej pravidelné čistenie fasád, ktoré sa odporúča približne raz za 5 rokov. Pravidelnou starostlivosťou dokážete predchádzať vzniku zdraviu škodlivých mikroorganizmov v póroch vašej fasády, a tak budete mať nielen peknú, ale aj zdravú fasádu.

Čo robiť, ak je fasáda už znečistená?

Riešením je čistenie zateplenej fasády od profesionálov.

Čistenie zateplenej fasády - PRED Čistenie zateplenej fasády - PO

Nezáleží na tom, či je vaša fasáda znečistená bežnými nečistotami alebo nebezpečnými plesňami, jej čistenie v žiadnom prípade neodkladajte. Vďaka hĺbkovému vyčisteniu fasády sa zbavíte nielen zdravotného rizika, ale tiež ochránite svoju fasádu pred poškodením. Čím dlhšie je totiž fasáda znečistená a zanedbaná, tým skôr sa na nej začnú tvoriť trhliny a praskliny, ktoré už potom vyrieši jedine nákladná rekonštrukcia fasády.

Čistenie zateplenej fasády sa však nepokúšajte robiť sami. Nesprávny spôsob čistenia či nevhodné prípravky na čistenie fasád môžu vašu fasádu nenávratne poškodiť. Preto ju radšej zverte do rúk profesionálom, ktorý vedia ako na správne čistenie fasád.

Teraz najčítanejšie

Valmax

Profesionálne čistenie fasád. Šetríme Váš čas aj peniaze.

Tento blog je platený.