Denník N

Viete, ako čistiť silikónovú fasádu?

Rozhodujete sa, aký typ fasády bude vhodný pre váš nový dom? Silikónové omietky sú jedným z najlepších riešení na trhu. Prinášame vám článok, v ktorom sa o nich dozviete všetko potrebné – o čo vlastne ide, aké sú ich výhody a nevýhody, ale aj to, ako čistiť silikónovú omietku.

Čo je silikónová omietka?

Silikónové omietkyvyrobené zo silikónových živíc a syntetických polymérov, vďaka čomu sú mimoriadne odolné voči poveternostným vplyvom. Ide síce o drahší, ale zároveň aj najkvalitnejší druh omietky, ktorý je pre svoje vlastnosti u majiteľov rodinných domov veľmi obľúbený.

Výhody a nevýhody silikónovej fasády

Ako sme už spomínali, vďaka svojmu zloženiu sú silikónové omietky mimoriadne odolné, a to primárne voči poveternostným vplyvom, ale aj voči oteru či mechanickému poškodeniu. Vďaka svojej vysokej flexibilite dokážu odolávať prirodzenému pohybu konštrukcie domu, a to bez toho, aby sa na nich tvorili výrazné trhliny a praskliny. A s tým priamo súvisí aj ich dlhá životnosť – ak sa o silikónovú fasádu staráte správne a pravidelne (starostlivosť zahŕňa najmä čistenie silikónovej omietky), vydrží vám v dobrom stave pokojne aj viac ako 25 rokov.

Vysoká vodoodolnosť a paropriepustnosť sú ďalšie dve výhody, ktoré so sebou silikónové omietky prinášajú. Vďaka týmto vlastnostiam je oveľa menej pravdepodobné, že sa vám na fasáde začnú tvoriť, riasy, plesne či machy. Samozrejme, ani v tomto prípade však netreba zabúdať na kvalitnú a pravidelnú starostlivosť o fasádu.

Silikónové fasády sa vyznačujú jednoduchou aplikáciou – môžete ich použiť na akýkoľvek podklad a stačiť vám bude iba jeden náter. Dokonca existujú prísady, vďaka ktorým viete so silikónovými omietkami pracovať aj v nižších teplotách (+1°C) a pri vysokej vlhkosti (až do 95%). To znamená, že sa pri stavbe či rekonštrukcii domu nemusíte spoliehať iba na dobré počasie, ale fasádu môžete robiť aj počas miernejšej zimy.

Ak by sme mali zhrnúť nevýhody silikónových fasád, bola by to určite ich vyššia cena, ktorá však zodpovedá kvalite, a obmedzená farebná škála kvôli oxidovým pigmentom, ktoré sú v nich použité. Tiež treba myslieť na to, že nie je ľahké ich premaľovať, no ak bude vaša fasáda časom znečistená, pokojne sa môžete spoľahnúť na profesionálne čistenie silikónovej omietky.

Ako čistiť silikónovú fasádu?

Čistenie fasád - PRED Čistenie fasád - PO

Čistenie silikónovej omietky nikdy neskúšajte sami. Správny prípravok na čistenie fasády aj správny spôsob čistenia sú v tomto prípade kľúčové, aby sa vaša fasáda nepoškodila. Profesionálna firma na čistenie fasád bude vedieť odborne zhodnotiť aktuálny stav vašej fasády, vybrať prípravok, ktorý bude pre ňu najvhodnejší a zabezpečí, aby bola vaša fasáda dôkladne čistá a zároveň bez poškodenia.

Teraz najčítanejšie

Valmax

Profesionálne čistenie fasád. Šetríme Váš čas aj peniaze.

Tento blog je platený.