Denník N

Odstránenie rias z fasády – ako na to?

Odstránenie rias z fasády – ako na to?

Nevzhľadné riasy, ktoré vznikajú na fasádach domov, dokážu potrápiť každého majiteľa nehnuteľnosti. Kľúčové je najprv pochopiť, prečo riasy vôbec vznikajú a aké nepríjemnosti so sebou prinášajú, až potom prichádza na rad samotné odstránenie rias. Poďme sa teda pozrieť na najčastejšie dôvody vzniku rias na fasáde, na dôvody, prečo môžu byť riasy nebezpečné a aj na to, ako odstrániť riasy z fasády čo najefektívnejšie.

Najčastejšie dôvody pre vznik rias na fasáde

Vlhké prostredie je ideálne pre vznik a rozmnožovanie rias na fasáde. Ak sa váš dom nachádza v oblasti, kde je častá hmla a silné dažde, pravdepodobnosť napadnutia fasády riasami je mimoriadne vysoká.

Ešte dôležitejšie než samotné prostredie, je však to, či sa fasáda dokáže rýchlo a dôkladne vysušiť. Ak bývate v oblasti s množstvom zelene, možno práve to je dôvod, prečo sa na vašej fasáde objavili riasy. Na miestach, kde je veľa stromov a kríkov, je prirodzene aj vyššia vlhkosť a zároveň tam vzniká tieň, ktorý bráni schnutiu fasády.

To isté platí aj v prípade, ak bývate v oblasti, ktorá je veľmi husto zastavaná a kde tieň vytvárajú priľahlé budovy. Na takýchto miestach nemá vaša fasáda takmer žiadnu šancu úplne vyschnúť, a tak sa stáva skvelým prostredím pre riasy.

Na vine môžu byť aj rôzne stavebné chyby. Napríklad, previs strechy by mal chrániť vašu fasádu pred prudkým dažďom. Ak je previs strechy príliš krátky, fasáda je oveľa viac vystavená nepriaznivému počasiu. Sokel budovy by mal byť zasa dostatočne vysoký, aby chránil fasádu pred stekajúcou vodou.

Úplne najčastejšou príčinou vzniku rias na fasáde je však zateplenie. Účelom zateplenia je obmedziť cirkuláciu vzduchu medzi interiérom a exteriérom, čo má pozitívny vplyv na šetrenie energií v domácnosti, avšak prináša to so sebou aj negatíva. Zateplená fasáda nie je takmer vôbec priedušná, čo vedie k vzniku rias, prípadne plesní.

Čistenie fasád - PREDČistenie fasád - PO

Riasy ovplyvňujú nielen vzhľad domu, ale aj vaše zdravie

Riasy na fasáde sú v prvom rade nepríjemné najmä z estetického hľadiska. Veď predsa nová fasáda stojí nemalé finančné prostriedky a ak je už po pár rokoch napadnutá riasami, určite to nejednému majiteľovi spôsobí vrásky na čele.

Ale sú tu aj väčšie problémy, ktoré so sebou riasy prinášajú. Riasy a machy v sebe zadržiavajú vodu, čo vedie k vzniku zdraviu škodlivých plesní a ak starostlivosť o fasádu napadnutú riasami alebo plesňami dlhodobo zanedbáte, môže to viesť až k nenávratnému poškodeniu fasády.

Riešenie na odstránenie rias našťastie existuje

Nezáleží na tom, či sa na vašej fasáde objavili zelené, čierne či červené riasy. Profesionálne čistenie fasád je ideálne riešenie na odstránenie rias.

Do čistenia fasády napadnutej riasami sa určite nepúšťajte bez odbornej pomoci. Takúto fasádu je potrebné vyčistiť naozaj do hĺbky, aby sa problém o niekoľko týždňov neobjavil znova. A na to žiaľ nepomôže žiaden voľne dostupný prípravok na riasy. Navyše, nesprávny spôsob čistenia by mohol vašu fasádu poškodiť. Zverte čistenie fasád do rúk profesionálov, ktorí vedia, ako sa zbaviť rias efektívne a zároveň šetrne.

Teraz najčítanejšie

Valmax

Profesionálne čistenie fasád. Šetríme Váš čas aj peniaze.

Tento blog je platený.