Čarovné pohárové fluidum madridského Realu

Profesor Ancelotti svojimi skúsenosťami a pokojom doviedol Real Madrid do ďalšieho finále Ligy majstrov, on sám sa v ňom predstaví už piatykrát/ Zdroj: odu.bz

Keď utečie niekto hrobárovi z lopaty prvýkrát, môžeme hovoriť o náhode, keď sa to stane druhý raz okolie zbystrí pozornosť. Keď sa to však stane tretíkrát, to už náhoda bude asi len sotva. Real Madrid v tohtoročnej Lige majstrov disponuje obrovskou mentálnou silou a jeho mužstvo nemôže nikto dopredu odpisovať. Včerajší obrat sa zapíše do dejín európskeho futbalu ako jeden z najväčších. Aj preto sa koncom mája môžeme tešiť na finálovú odvetu medzi Kloppovým Liverpoolom a Ancelottiho Realom.

Trojnásobné zmŕtvychvstanie Realu

Cesta kráľovského klubu do parížskeho súboja o ušatú trofej bola riadne tŕnistá. Už v prvom vyraďovacom dvojzápase s PSG mal španielsky veľkoklub namále. Tesne prehral prvý zápas v Paríži a do šesťdesiatej minúty ťahal za kratší koniec aj v domácej odvete. Potom si zobral slovo Karim Benzema a troma gólmi v priebehu dvadsiatich minút zabezpečil svojmu mužstvu postup medzi top osmičku. Poviete si náhoda. Vo štvrťfinále mal Real sprvu všetko rozbehnuté na hladký postup do semifinále. Chelsea však predviedla v madridskej odvete heroický výkon, v priebehu druhého polčasu viedla rozdielom triedy 0:3 a v tom momente postupovala ďalej. Real už všetci odpísali. Po Modričovej genialite a Rodrygovom voleji nasledovalo predĺženie, kde už hral hlavnú úlohu opäť Benzema. Bol z toho postup do semifinále. Znovu náhoda? To, čo však predviedol Biely balet včera sa zapíše do dejín, ako jeden z najväčších návratov v novodobej histórii európskeho futbalu. To už náhoda byť nemôže.

Prijateľná prehra v Manchesteri

Keď po desiatich minútach prvého zápasu prehrávali Ancelottiho chlapci o dva góly, na Real by v tom momente nikto asi nestavil ani deravý groš. Madridčania na čele s Kroosom, Modričom či Benzemom vyzerali na ihrisku ako žiačikovia. Natískala sa otázka, nie či City zvíťazí, ale akým rozdielom. Potom sa hráči Realu otriasli a ešte do prestávky znížili, kto iný ako Benzema vyťažil z minima maximum. Dôležitým momentom bol takisto gól Viniciusa, v podstate okamžite po inkasovanom góle v druhom polčase.  Ak k tomu pripočítame nevyužité šance Guardiolovej družiny a premenenú penaltu Realu v poslednej desaťminútovke bola z toho, vzhľadom na priebeh zápasu, veľmi prijateľná prehra 4:3.

Zázračný madridský večer a postup do finále

Pamätáte si ešte rok 1999? Bayern Mníchov vtedy držal vo finále Ligy  majstrov v šachu Manchester United, teda až do nastaveného času. Potom si zobrali slovo Sheringham a Solskjaer a doslova vytrhli Mníchovčanom víťaznú trofej z rúk. Včerajšia odveta sa na tento zápas nápadne podobala. Real sa snažil, ale v útoku boli jeho hráči jaloví. Keď pätnásť minút pred koncom dal Mahrez úvodný gól, na Madrid by znovu nikto nestavil ani cent. Do deväťdesiatej minúty Los Blancos nevystrelili do priestoru brány a City si v pohode kráčalo po letenky na finále. To čo sa dialo v nastavenom čase definuje krásu športu a futbalu. Najprv bol Rodrygo skôr pri lopte ako brankár Ederson a vykresal nádej na predĺženie. V podstate hneď po rozohrávke sa Real dostal pressingom k lopte a po Carvajalovom centri znovu Rodrygo, tentokrát hlavou, poslal zápas do predĺženia. Nakoniec k nemu takmer ani neprišlo. Rodrygo však hetrik nezavŕšil. City sa už videlo v Paríži, namiesto toho muselo nastúpiť na tridsaťminútové predĺženie, kde v jeho piatej minúte dokonal obrat znovu Benzema. Hoci sa City snažilo vybojovať si aspoň penaltový rozstrel, Ancelottiho zverenci si skúsene nenechali postup do finále zobrať. V Paríži tak budeme svedkami finálovej odvety za Kyjev, kde uspel Real, po dvoch legendárnych zaváhaniach Kariusa. Vtedy vyhral španielsky gigant 3.1. Kto bude úspešnejší teraz?