Denník N

Riga a (ne)turistická fotografia

O kultúre fotografie v Pobaltí a o tom, že filter na vyrážky zatiaľ nevymysleli.

Ak čakajúc v rade počujete zo záchodu cvakať fotoaparát, že kultúru národa poznáš podľa záchoda nie je vôbec to, čo vám prvé napadne. Aj keď sa práve nachádzate v Kultúrnom centre akým je Kaṇepes, až tak úplne dôsledne všade zasa tú kultúru nečakáte. A to je chyba. Alebo je to dobre? Predsa len, niet nad prekvapenia, tým viac, ak máš gate po členky.

K čmáraniu a čítaniu zo stien toaliet nás, Slovač, vychovala Gorila Urban Space. Ďakujem, aspoň sa vo svete nemusím cítiť ako hlúpy Jano. Čarbanie po hajzlových dverách a stenách sa objavilo približne v rovnakom čase, ako jaskynné maľby, ale árbn a jemu podobní z toho spravili kultúru presahujúcu ornamenty genitálií.

Gorila

Ale ja iba tárem a nič vám neukážem, že. Priestor pre hodnotné myšlienky patrí aj na miesta, kde sa zvyčajne až tak veľa pekného neudeje. Heslá za slobodu na tejto planéte, mottá slávnych, obrázky a samolepky. Splachuješ aj trikrát, aby si to dočítal. Kompletnú hajzlovú expozíciu a viac tajomstiev o Kaṇepes odhalím inokedy.

Kanepes

Pravdou však je, že pokiaľ si v Rige štvorhodinový, ako experti, ktorí za päť dní chcú prejsť baltické štáty a ešte stihnúť aj trajekt do Helsiniek, kultúru Rigy spoznáš akurát z BalticTaxi, umeleckému priemyslu Pobaltia prispeješ kúpou šálu so sobím vzorom a piť kávu budeš v Costa Coffee, pretože nájsť , Kaṇepes alebo Robert’s Book je za odmenu pre trpezlivých hríbarov.

Lenže ak predsa; ak predsa cestujeme viac instagramom ako za účelom zodrať mapu a padať v miestnej MHD, ak niet času nazvyš, čo by čo bolo; potom je dobré vedieť, kde a ako sa úsporne odfotografovať, kde získať čas a naopak, čomu je treba ho venovať.

Ak svištíš Pobaltím triedou Ecolines, tí majú okná tak vypucované, že pätnásťsekundové videá môžeš robiť už z pohodlia autobusu. Národná knižnica, či Fakulta vied sú viditeľné odvšadiaľ; zdieľať krátku panorámu sa odporúča jednoznačne bez bližšieho popisu a nechať tak followerov v očakávaní z toho, kde ste, kým začnete postovať plnohodnotné fotografie.

Riga visited ,,must have“ patria dva objekty. Pamätaj na moje slová, ak sa neodfotíš pri Monumente nezávislosti a Dome Čiernohlavých, ani nemá zmysel spomínať, že si tu bol. Pričom, pri fotografovaní platí nasledovné: nefotíme sa tak, aby bola spokojná babka, keď jej pri najbližšej návšteve ukážeme fotky z výletu, ale aby boli uspokojené všeobecné očakávania širšieho publika používateľov sociálnych sietí.

Z príručky How to take a photo of Freedom Monument vyberám nasledovné:

Na vojáčka – K tejto polohe potrebuješ okrem monumentu nejakého seržanta v uniforme. Ak práve nie je dostupný ten originálny, môže byť aj revízor MHD.

monument10

Na frajera z #dnesnosim – Pri tejto polohe monument je a nie je podstatný. Pamätník za tebou je skôr #random záležitosť; podstatný je tvoj look.

monument9

Na úsečku – Čo dodať. V jednoduchosti je krása. Azda.

monument1

Hovoriac o veciach, ktorým treba venovať čas; spôsob zachytenia fotografie je jedným z nich.

Dajme veľké NIE Prstu alebo polohe Na obra, táto technika je pre staršie ročníky; nič kreatívne. Je to ako podopierať Šikmú vežu v Pise. Takisto zahoďte už, prosím, GoPro palicu.  Tento miláčik sezóny sa ďalšej dožije už len ako podporný kolík pre fazuľu dedka z Jahodníckych hájov. Ďalší zásadný problém, ktorý v týchto kruhoch nazývame Too Good But Bad, pri vašom fotografovaní vzniká, ak fotografovaný objekt vlastne nie je na fotografii. Tak takýto faux pas váš instagram neznesie!

monument5

 

How to take a photo of House of Blackeads:

Či sneží, či prší, či svieti alebo je tma, urobiť selfie na hlavnom námestí je hračka. Je to klasika ako Chopinov Smútočný Pochod. Nemáš – nepatríš do rodiny.

Heads1

Okúzľujúci ako pooreskimoboy

Nie je manuál bez ukážkovej situácie. Chceli sme vyzerať ako pooreskimoboy, ale miesto toho máme my a vyrážka fotku spred stodoly na nerozoznanie od tej z Jahodných hájov.

Heads10

Dve múdrosti na záver, milí nadšenci (ne)turistických fotografií: Môžeš upravovať do #aleluja, čo nemá umeleckej hodnoty ani za mak, neprerobíš; naopak, sú miesta ako toalety alternatívnych podnikov, ktoré sú tak trochu novodobé space for art. Ocikané podlahy a pokreslené steny, to fotoaparátom dnes vonia! A potom; nesnaž sa konkurovať svojimi schopnosťami ázijským turistom: majú špeciálne #vsco nadanie ukryté v tajomstve štyroch fotoaparátov. Tak tri: Neexistuje vec, ktorú by ľudia ešte neodfotili a nezdieľali na internete. To iba ty si slabo hľadal.

 

 

 

Teraz najčítanejšie