Denník N

B. I. Koerner: Nebe patří nám (Čitateľský denník 22/2022)

„Mezi lety 1961, kdy bylo v americkém letovém prostoru uneseno první letadlo, a 1972, což byl rok přepadnutí letu 701 do Seattlu, došlo ve Spojených státech k únosu sto padesáti devíti komerčních letů. Až na minimum případů se většina těchto únosů odehrála během posledních let tohto zběsilého období, často šlo o jeden či více případů týdně. Mnohokrát dokonce došlo ke dvěma na sobě nezávislým únosům denně. V amerických dějinách najdeme jen málo případů, kdy série zločinů zažehla tak rozsáhlou paranoiu. Po každém zapraskání reproduktoru cestující napůl očekávali, že z něj cizí hlas pronese: ‚Dámy a pánové, odteď to tu řídím já…‘“

Viete si predstaviť, že by ste do lietadla nastúpili tak jednoducho, ako do vlaku? Bez všetkých tých kontrol, skenerov a dlhých radov? Že by ste si dokonca kúpili letenku až po štarte, priamo na palube? Presne tak to v USA dlhé roky vyzeralo — až kým na jedno celé desaťročie nevypukla „epidémia únosov“.

Nebe patří nám zachytáva tento fenomén (o ktorom som absolútne netušil) v podobe krátkych príbehov rámcovaných tým najznámejším — únosom Rogera Holdena a Cathy Kerkowovej, ktorí sa so zmocneným lietadlom a štedrým výkupným nechali previesť až do Alžírska.

Politikou leteckých spoločností totiž bolo s únoscami vyjednávať a plniť ich požiadavky. Stále totiž operovali s tým, že to vyjde lacnejšie, než zaviesť plošnú kontrolu všetkých cestujúcich. Zmenilo sa to až v okamihu, keď sa jeden z únoscov začal vyhrážať zhodeným bomby na jadrovú elektráreň.

Brendan Koerner zručne namiešal sériu smutných, šokujúcich i bizarných momentov do veľmi pútavej knihy, pri ktorej si neraz poviete: „Toto sa naozaj dialo?“. Keď som napríklad čítal o nápade postaviť na Floride presnú kópiu havanského letiska, alebo ponúknuť všetkým potencionálnym únoscom jednosmernú letenku na Kubu zdarma; chytal som sa za hlavu (väčšina únoscov si totiž romanticky myslela, že práve pri Castrovi nájdu raj na zemi — našli tam však iba chudobu, nútené práce na plantážach alebo väzenie určené špeciálne pre amerických zločincov).

Absynt opäť nesklamal.

B. I. Koerner: Nebe patří nám

Absynt, 2020
376 strán
*
90 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.