Denník N

Môže Twitter zničiť spoločnosť Tesla?

V súvislosti s Muskom sa objavili informácie o shortovaní voči Tesle vo veľkom rozsahu, ktoré ju môže ohroziť. Veľkolepý plán prevzatia Twitteru dostáva prvé rany…

Elon Musk pred dvoma týždňami oznámil kúpu sociálnej siete Twitter za 44 miliárd dolárov. Tým získa kontrolu nad mimoriadne silnou sociálnou sieťou, ktorá funguje ako fórum pre politických lídrov, diskusná platforma pre odborníkov z rôznych odvetví a informačné centrum pre milióny bežných používateľov.

Akvizícia prišla po týždňoch proklamácií o dôležitosti „slobody prejavu“, keď sa generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk vrhol na postavenie Twitteru ako verejného priestoru, čiže de facto “mestského námestia“ a namietal proti iniciatívam filtrovania obsahu, ktoré považuje za krok smerom k cenzúre. Uviedol, že Twitter považuje za kľúčový pre fungovanie demokracie a že ekonomika je pre neho nepodstatná.

Twitter sa stane súkromnou spoločnosťou, pričom akcionári podľa tlačového vyhlásenia dostanú 54,20 USD za akciu. Transakcia sa pravdepodobne dokončí tento rok.

CapitalPanda-Peric-Cena akcii firmy Twitter pomaly ale predsa rastie

Výkonnosť Twitteru za posledných päť rokov (zdroj: tradingview.com)

Kde vezme Musk peniaze na Twitter?

Musk podrobne opísal 13 miliárd dolárov bankového financovania, ako aj 12,5 miliardy dolárov, ktoré boli podporené záväzkom na časť jeho 170-miliardového podielu v spoločnosti Tesla Inc. O tom, ako zaplatí zvyšok, však mlčí.

Podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg je najbohatšou fyzickou osobou na svete s majetkom vo výške 257 miliárd dolárov. Podľa agentúry Bloomberg vlastní približne 3 miliardy USD v hotovosti a primerane likvidných aktívach.

Po svojej pôvodnej ponuke na kúpu Twitteru Musk na podujatí TED uviedol, že „cieľom je zachovať si čo najviac akcionárov, ako to umožňuje zákon“. Na druhej strane, súkromné firmy v Spojených štátoch sú zvyčajne obmedzené na menej ako 2 000 akcionárov. V dôsledku toho, ak sa transakcia dokončí, väčšina individuálnych investorov už nebude vlastniť Twitter.

Druhá vec, ktorú môže urobiť, je predať podiely vo svojich firmách. Aj keď sa Muskovi nepodarí prilákať veľa ďalších investorov do akcií, má finančný vplyv, aby to dokázal väčšinou sám, a to vďaka korunnému klenotu svojho obrovského majetku: vlastníctvu spoločnosti Tesla. Mohol by predávať svoje podiely vo svojich súkromných firmách SpaceX a The Boring Company, ale je to nepravdepodobné, pretože sú oveľa menej likvidné.

CapitalPanda-Peric-Tesla má za sebou neuveriteľný rast ceny akcií

Výkonnosť spoločnosti Tesla za posledných 5 rokov (zdroj: tradingview.com)

Poslednou možnosťou je, že Musk je ešte bohatší, než odhaduje Bloomberg Billionaires Index. Musk v júli uviedol, že vlastní Bitcoin, Ether a Dogecoin. Hoci nie je jasné, koľko ich vlastní alebo ako dlho ich má, prvé dve kryptomeny od marca 2020 vzrástli o približne 720 %, resp. 2 600 %, čo je výrazne vyšší nárast ako približne 90 % nárast indexu S&P 500.

Krátke pozície voči spoločnosti Tesla

V piatok 22. apríla boli na Twitteri zverejnené údajné screenshoty výmeny textových správ na Twitteri medzi generálnym riaditeľom spoločnosti Tesla Elonom Muskom a spoluzakladateľom Microsoftu Paulom Allenom.

V konverzácii sa objavilo, že Musk odmietol charitatívnu ponuku od Gatesa po tom, ako sa opýtal, či softvérový magnát držal krátku pozíciu voči Tesle, čím naznačil, že Gates by profitoval, ak by hodnota akcií prudko klesla.

Podľa snímok obrazovky išlo o komunikáciu:

E. M.: „Máte stále polmiliardovú krátku pozíciu voči spoločnosti Tesla?

B.G.: „Je mi ľúto, že som ju neuzavrel. Rád by som diskutoval o možnostiach filantropie.“

E.M.: „Prepáčte, ale nemôžem brať vážne vašu filantropiu v oblasti klimatických zmien, keď máte obrovskú krátku pozíciu voči spoločnosti Tesla.“

Na otázku na Twitteri, či sú tieto správy „skutočné“, Elon odpovedal „áno“.

 

 

Teraz najčítanejšie

Jozo_Peric_CapitalPanda

Jozo Peric

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov.