Denník N

PLAN A jadrovej vojny

JSP
JSP

Nad rusko-ukrajinskou krízou visí hrozba jadrovej vojny. Text zahŕňa:
– rozsiahle vojenské cvičenie vs Rusko,
– Able Archer 1983 a jadrová vojna,
– stimulácia jadrovej vojny v Európe,
– hra 60seconds,
-minister Sulík a jeho rozhodnutie v téme zelená domácnosť.

Winston Churchill, v americkom Fultone pred 75 rokmi, 5. marca 1946, povedal:

 

„od Štetína na Balte až po Terst na Jadrane bola naprieč celým kontinentom spustená železná opona“.

Invázia Vladimíra Putina na Ukrajinu priniesla mnohé prekvapenia o ruskej armáde, ktoré je reálne slabé a technicky zaostalé. S výnimkou úderov na veľké vzdialenosti, zlyhalo im takmer všetko.

Pre USA a NATO by tento prejav ruskej vojenskej slabosti mohol byť upokojujúci. Stav ruskej armády spochybňuje americkú posadnutosť na neustále sa zvyšujúce výdavky na obranu. Výdavky je potrebné len optimalizovať v zmysle poznatkov vojny na Ukrajine.

Zároveň, stupeň rozkladu ruskej armády odhaľuje potrebu, vytvorenie inej európskej bezpečnostnej stratégie, v ktorej Rusko nemôže byť vnímané ako vojensky rovnocenný partner NATO a súčasne Putin nebude tlačený chrbtom k múru.

Na druhej strane, neschopnosť Ruska ovládnuť Ukrajinu po dvoch mesiacov, ukazuje aj druhú stránku konfliktu. Posadnutosť Bidena, zasadiť Putinovi finálnu ranu smrti na globálnej úrovni.

Nikto by pri tom nemal byť naivný, pokiaľ ide o USA a jeho ambície s Ukrajinou. Nikto by nemal ani pochybovať o tom, že medzi niektorými krajinami NATO prevládajú vojnové nálady. Pre tých, ktorí takéto pocity prechovávajú, nie je vojna na Ukrajine ani tak krízou, ako skôr príležitosťou, teda šancou oživiť antagonizmus s Ruskom v štýle studenej vojny, ktorú charakterizujú nasledovné silné výroky:

  1. Minister obrany USA Lloyd Austin, vyhlásil, že cieľom Bidenovej administratívy na Ukrajine je „vidieť Rusko oslabené“.
  2. Generál americkej armády Mark Milley, vyhlásil, že ukrajinské víťazstvo „bude zahŕňať oslabené Rusko a posilnené NATO“.
  3. Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová, označila porážku Ruska za „strategický imperatív“ pre Západ. Aj preto britské ozbrojené sily vyšlú do východnej Európy ďalších 8000 vojakov, 72 tankov Challenger 2, 12 pásových delostreleckých diel AS90 a 120 bojových obrnených bojových vozidiel.

Desaťtisíce vojakov NATO sa zúčastnia na rozsiahlych vojenských cvičeniach. Cieľom týchto cvičení, najväčších od skončenia studenej vojny, je vyslať Rusku silný a jednotný odkaz v štýle Churchilovho prejavu:

„Pokračujeme v rozmiestňovaní vojakov NATO po celej Európe, od Fínska po Severné Macedónsko, teda od Baltského mora po Egejské more, v snahe odradiť vašu ruskú „agresiu“. Železná opona bude spustená.”

Toto vojenské cvičenie môže na jednej strane otestovať schopnosť NATO pri vzájomnej spolupráci a samozrejme aj poslúžiť ako odstrašujúci prostriedok pre ruskú a bieloruskú armádu.

Na druhej strane toto cvičenie môže vyvolať počas tohto „posledného“ leta reálnu jadrovú eskaláciu, keďže NATO ho plánuje využiť aj na „otestovanie“ nových vojenských systémov. Je preto logické, že cvičenie môže viesť k rozšíreniu konfliktu za hranice Poľska a môže vyvolať nekompromisnú ruskú reakciu.

 

Putin vníma vojenské cvičenie NATO,  spolu s pumpovaním západných zbraní na Ukrajinu ako „neprijateľnú strategickú hrozbu“ pričom pohrozil:

“ Ak má niekto v úmysle, a to ešte raz zdôrazňujem, zasiahnuť do prebiehajúcich udalostí na Ukrajine a vytvoriť pre Rusko neprijateľné strategické hrozby, mal by vedieť, že naše odvetné údery budú rýchle ako blesk. „

Okrem iného, Putin pripustil :

“ ….. akákoľvek vonkajšia krajina, ktorá stojí v ceste Rusku, bude čeliť dôsledkom, aké nikdy v histórii nevidela. „

Ten kto číta s porozumením, vníma riziko jadrovej eskalácie v Európe ako naozaj reálne. Jedine Nemecko môže tento stav pozmeniť…

Ako napísal dvojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny,, Thomas L.Friedman:

Chváliť sa zabíjaním jeho generálov a potápaním jeho lodí alebo sa zamilovať do Ukrajiny tak, že sa tam navždy zapletieme, je vrcholom hlúposti.

The War Is Getting More Dangerous for America, and Biden Knows It

Cvičenie NATO, ktoré v roku 1983 takmer spustilo jadrovú vojnu

História nás naučila, že odstrašovanie udržiavalo studenú vojnu naozaj poriadne studenú, keďže Spojené štáty a Sovietsky zväz majú tisícky jadrových zbraní.

V novembri 1983 prešli sovietske jadrové sily do najvyššej pohotovosti. Po mesiacoch nervózneho sledovania čoraz asertívnejšej vojenskej pozície NATO,  dostali sovietske spravodajské služby v západnej Európe bleskové telegramy, ktoré informovali o alarmujúcej činnosti na amerických základniach. V reakcii na to Sovieti začali pripravovať svoje jadrové sily v rámci prípravy na západný jadrový útok.

Sovietski lídri  nesprávne pochopili signály američanov a vojenské cvičenie NATO si vysvetlili ako predohru k jadrovej vojne. Na konci studenej vojny sa ZSSR vnútorne rozpadal, zatiaľ čo Reaganova administratíva boli presvedčená, že sovietsky vojenský gigant naberá na sile a exportuje ju do celého sveta.

Všetci na oboch stranách boli veľmi, veľmi nervózni. Takže podľa archívnych dokumentov NSA, keď NATO spustilo vojenské cvičenie, toto takmer rozpútalo peklo na zemi.

Bol to taký začarovaný kruh. Sovieti neverili, že Američania blafujú a Američania medzitým podozrievali Sovietov, že blafujú.Odvtedy sa veľa nezmenilo.

Putin a jeho poradcovia môžu aj teraz vnímať tvrdé sankcie uvalené na Rusko, ako aj svoju uviaznutú inváziu, vďaka proxy vojne, ktorú vedie USA s Ruskom, ako hrozbu pre existenciu krajiny. Naviac,  Putin má aj veľa osobných stimulov, aby sa vyhol strate úradu, zvrhnutia či obvinenia z vojnových zločinov.

Prečítajte si zaujímavý rozhovor v Corierre della Sera s ekonómom Kolumbijskej univerzity Jeffrey Sachsa, ktorý odpovedá, či je oveľa lepšie uzavrieť mier, alebo zničiť Ukrajinu v mene Putinovej „porážky“

Aké otázky si musíme ako občania pri jadrovom útoku položiť?

Namodelujme si situáciu jadrového útoku v mieste konfliktu,na nasledovnej stránke NUKEMAP, aj s potencionálnym dosahom na okolité krajiny a pýtajme sa:

  1. AK Rusko použije na Ukrajine jadrovú zbraň do 8000 kt, vystrelí NATO tiež jadrovú zbraň späť, či prekročí hranice a bude pokračovať v konvenčnom boji na Ukrajine?
  2. Mali by USA z pohľadu dôveryhodnosti odpovedať smerom na Rusko tiež jadrovými zbraňami? To by ale úplne zničilo Európu, či celý svet…
  3. Na ktorú krajinu by USA odpálilo pár taktických jadrových zbraní v odpovedi na ruský útok? Na vojenské ciele v Bielorusku, Sýrii alebo na inú krajinu, ktorá nemá jadrové zbrane a neodsúdila Rusko za inváziu?

Odborníci odhadujú, že v prípade eskalujúcej vojny medzi Spojenými štátmi a Ruskom na Ukrajine, s použitím realistických pozícií jadrových síl, cieľov a odhadov úmrtnosti, by v prvých hodinách konfliktu zahynulo a bolo zranených viac ako 90 miliónov ľudí.

Pozri si dominový efekt jadrovej vojny v Európe a neskôr v USA:

 

Záver

Hrať atómové hry, keď prebieha skutočná vojna na Ukrajine, je skutočne veľmi nebezpečná hra.  Rusko má rozmanitý arzenál veľkých aj malých jadrových zbraní.

Riziko jadrovej vojny sa dramaticky zvýši, ak by sa sily NATO pod poľským velením, priamo počas cvičenia zapojili do invázie na Ukrajinu. Z pohľadu Ruska, tým NATO ohrozí  jeho suverenitu a existenciu.

Zrekapitulujme si základné podmienky na jadrový konflikt:

  • USA posielajú Ukrajine obrovské množstvo moderných zbraní,
  • spravodajskými informáciami eliminovali viacerých ruských generálov a pomohli potopiť krížnik Moskva,
  • uvalili drakonické sankcie na ruskú ekonomiku a
  • spustili budovanie partizánskej armády oblastiach okupovaných Ruskom, s cieľom podporiť povstanie ASAP.

Napriek týmto opatreniam a značnému ukrajinskému odporu pokračuje ruská armáda vo svojom pomalom postupe. Zachováva si stále obrovskú konvenčnú bojovú silu, ktorú používa na ničenie vojenských aj civilných cieľov.

Úsilie USA o jadrové odstrašovanie, cez rozsiahle vojenské cvičenie predstavuje ale problém. USA sa snažia použiť opäť stratégiu studenej vojny na riešenie problému dvadsiateho prvého storočia.

Studená vojna sa opäť prebúdza a invázia na Ukrajinu má ďaleko od fiktívneho ruského cvičenia. Ale hoci sa história nemusí nevyhnutne opakovať, opäť sa do popredia dostáva jadrová rétorika.

Jadrová hrozba, o ktorej hovorí Putin a Biden, tlačí obe strany na pokraj istej jadrovej konfrontácie .

Aj preto je dobré, ak sa na túto eventualitu na Slovensku včas pripravíme. Napríklad hrou 60_Seconds.

 

A s nadhľadom si vyhodnotíme, ako na potenciálny jadrový útok reaguje minister hospodárstva. Ten zrušil podávanie žiadostí v projekte Zelená domácnostiam na fotovoltaické a slnečné kolektory. Prípadný jadrový útok vždy znamená výrazné zníženie slnečného žiarenia.

Okrem iných účelových faktorov, minister asi racionálne vyhodnotil situáciu a podporil len podporu pre tepelné čerpadlá a kotly na biomasu s cieľom, aby si přeživší prikurovali, keď po jadrovom pekle príde výrazné ochladenie..

https://zelenadomacnostiam.sk/sk/domacnosti/harmonogram/

https://zelenadomacnostiam.sk/aktuality/siea-predlzi-platnost-poukazok-z-projektu-zelena-domacnostiam-viac-ako-dvojnasobne/

diskusia:

Teraz najčítanejšie

Ján Španko

Základom úspechu sú ľudia, ktorí pomáhajú realizovať víziu lepšieho života a nezabúdajú: “Neonacizmus, komunizmus, neo-marxizmus, populizmus a  EU ľavicový liberalizmus v Európe stále prinášajú zvrátené myšlienky  a keď zlyháme, potom sa ponoríme do priepasti nového temného ľavicového veku. ”