Denník N

Unikátny projekt ponúkne dlhodobé bývanie pre 4 utečenkyne z Ukrajiny a ich 52 domácich zvierat

Venujeme sa pomoci utečencom pred vojnou, ktorí prišli na Slovensko so svojimi domácimi zvieratami. Ukrajinské rodinky, s ktorými prichádzame do kontaktu sú veľmi slušné a pracovité a aktuálne im pomáhame najmä s integráciou. Tie, čo majú väčšie množstvo domácich zvierat málokedy dokážu nájsť dlhodobý prenájom, ktorý by si vedeli dovoliť mesačne platiť z príjmu jednej osoby. Majitelia bytov málokde tolerujú veľký počet domácich miláčikov. Presne pre riešenie tohto problému je náš projekt ušitý na mieru.

Na nevyužívanom pozemku za rodinným domom v centre obce Ivanka pri Dunaji tvoríme dlhodobé nájomné bývanie pre utečenkyne z Ukrajiny, kde nie je prekážka mať veľa zvierat. Pozemok o rozlohe 450 m2 sme ponúkli zadarmo k dlhodobému užívaniu a umiestneniu prenajatých obytných kontajnerov, čím sa vytvoria 4 samostatné ubytovacie jednotky s priľahlou oplotenou záhradkou. Pre majiteľky zvierat tam budú vytvorené veľké voliéry, kde sa môže 50 mačiek a 2 malé psíky voľne pohybovať. Zvieratá samozrejme nie sú všetky ich vlastné.

Olena prišla s 9 mačkami, pretože sa na Ukrajine venovala s dcérou záchrane opustených chorých zvierat. Postupne im hľadala nové domovy, tieto však už pred útekom z krajiny umiestniť nestihla. Galina má aktuálne v opatere 31 mačiek a 2 svoje malé psíky, pri úteku z krajiny sa jej podarilo vziať všetky tieto zvieratá so sebou. Obidve dámy sú súčasne na Slovensku, ale kvôli počtu zvierat bývajú len v núdzových veľmi provizórnych podmienkach. Olena má mačky zatiaľ na chate v rekonštrukcii, kde za nimi dochádza denne 3 kilometre peši. Galina býva už dva mesiace aj s mačkami v unimobunke pri útulku, kde vypomáha. Už sa nevedia dočkať, kedy sa presunú do dôstojného ubytovania s plným vybavením a voľným výbehom pre zvieratá. V spolupráci s organizáciami venujúcimi sa pomoci zvieratám sme im prisľúbili tiež pomoc s hľadaním nového domova pre mačky, o ktoré sa zatiaľ takto dočasne starajú.

Ďalšie dve nájomníčky majú len svoje vlastné mačky, domácich miláčikov. Tamara má 7 mačiek a Tatiana 3 svoje. Veľmi im pomohlo, že sa môžu s nimi presťahovať do podnájmu, kde nie sú toľké domáce zvieratá prekážkou, lebo si zatiaľ nič trvalejšie nevedeli nájsť a možnosť využívať súčasné bývanie im čoskoro končí.

Tieto odvážne ženy, ktoré neopustili svoje zvieratá a vzali ich so sebou, aj keď to pre nich znamená milión problémov navyše, majú náš obdiv a zaslúžia si maximálnu pomoc. Preto sme hľadali spôsob, ako by naša rodina mohla aspoň pár ľudí so zvieratami prichýliť, aby nemuseli nikdy riešiť dilemu, či sa ich vzdať, aby mali kde dlhodobo bývať.

Veľký počet domácich zvierat našej rodine nie je cudzí, sami máme 17 adoptovaných psov a mačiek v našich troch domácnostiach a ďalších 10 opustených zvierat v dočasnej opatere, viaceré sú hendikepované. Do nových domovov sme vyprevadili vyše 100 psov a mačiek. Ich situácii veľmi dobre rozumieme, naša rodina sa tiež už roky venuje pomoci zvieratám. Nevieme si predstaviť, že by sme mali z našej krajiny odísť bez nich. Veríme, že nám s realizáciou projektu pomôžu dobrí ľudia, ktorým životy ľudí a zvierat nie sú ľahostajné.

Práce na prípravu bývania sú už plne rozbehnuté, s budúcimi nájomníčkami a ďalšími dobrovoľníkmi sme vyčistili plochu, kde budú ich budúce záhradky s domčekmi. Máme dohodnutý prenájom a dovoz mobilných kontajnerov. Teraz sa púšťame do väčších prác, v ďalších troch týždňoch dotiahneme na pozemok elektriku, pripojíme mobilné kontajnery na všetky siete, vybudujeme oplotenie a zariadime interiér domčekov k nasťahovaniu. Celý priebeh projektu môžete sledovať na www.4domcekyza4tyzdne.com.

Prosíme o podporu nášho projektu, či už finančne cez www.donio.sk/4-domceky-za-4-tyzdne, alebo darovaním potrebného nábytku a spotrebičov na vybavenie domácností.

Teraz najčítanejšie

Veronika Koníková

Vždy som žila aktívnym životom a snažím sa angažovať pre dobré veci. Mojimi témami sú lesy, ochrana prírody, ľudia a pomoc opusteným zvieratám. Profesionálne sa pohybujem v téme životného prostredia a študujem lesníctvo. Svojim prvým povolaním som však sociálny pracovník a toto poslanie vykonávam vždy keď treba. Svoj voľný čas preto využívam naplno a angažujem sa aj v dianí tretieho sektora.  Za našu dobrovoľnícku aktivitu vo Zvieracom hotspote na hraniciach pre pomoc ľuďom z Ukrajiny s domácimi zvieratami sme prebrali ocenenie Animal hero Slovakia 2022. S mojou rodinou som tesne po vypuknutí vojny realizovala tiež projekt vytvorenia kontajnerového bývania pre utečencov z Ukrajiny "4 domčeky za 4 týždne". Po roku kontajnerového bývania sme pre naše 3 odídenkyne a ich 40 zachránených zvierat vytvorili trvalé bytové jednotky na dlhodobé bývanie tak, aby mohli u nás ostať aj niekoľko rokov.