Denník N

Banky a poisťovne v rukách družstevníkov

Družstvá boli v minulosti základom mnohých bánk a poisťovní. O bankách si krátko povieme v iných blogoch, tentokrát sa spoločne pozrieme na poisťovne. Vedeli ste, že o vaše zdravie a majetok sa môže starať aj družstvo?

Ako to myslíme? Tak, že aj na Slovensku pôsobia poisťovne, ktoré majú hlboké družstevné korene. Napríklad poisťovňa Kooperativa, ktorú pozná hádam každý, vznikla ako družstevná v roku 1990. Vo vtedajšom Československu výrobné a spotrebné družstvá, hromadne poisťovali svoj majetok vo „svojej“ poisťovni. Na Slovensku pôsobí viac ako 10 rokov aj poisťovňa Union, ktorá je dcérskou spoločnosťou holandskej spoločnosti Achmea B.V. Achmea je dnes jednou z najväčších družstevných poisťovní na svete a najväčšou poisťovňou v Európe. Má živú družstevnú históriu, a aj preto jej v dnešnom blogu venujeme našu pozornosť. Pred vyše 200 rokmi bola zrodená z myšlienky solidarity a vzájomnej spolupráce a týmito princípmi sa riadi dodnes.

Ako vznikla Achmea? V roku 1811 sa v malej dedinke v Holandsku spojila skupina farmárov a hodnostárov, aby sa poistili proti finančným rizikám požiaru. Položili tak základ spoločnosti založenej na poznaní, že riziká, ktoré ohrozujú náš každodenný život, je možné lepšie znášať spoločne. Solidarita bola kľúčovým princípom a dodnes je východiskovým bodom v Achmea. Ich príklad sa rýchlo rozšíril po celom Holandsku a dodnes sa v tejto krajine vyvinulo množstvo poisťovateľov na kooperatívnom základe. Títo sa nakoniec spojili do Achmea. Sociálna úloha Achmea ani po dvoch storočiach nestratila nič zo svojej sily. Spoločnosť si váži svoje družstevné korene ako dôkaz identity a zdroj inšpirácie.

Willem van Duin, predseda výkonnej rady spoločnosti Achmea sa vyjadril: „Spoločnosť Achmea bola založená v roku 1811 na základe myšlienky solidarity a presvedčenia, že spoluprácou môžete dosiahnuť viac ako sami. Tento princíp nás vedie dodnes. Vážime si naše družstevné dedičstvo nie zo záľuby v minulosti, ale preto, že vtedajšie princípy stále riadia náš pohľad na svet aj dnes. Už viac ako dvesto rokov sme v srdci spoločnosti a dnes pracujeme so srdcom minulosti a technológiou dneška.“

Achmea zamestnáva viac ako 22 000 zamestnancov v 6 krajinách Európy. Má silné postavenie na domácom trhu v Holandsku, ako aj v Grécku, Turecku, Slovensku, Kanade a Austrálii. Sídlo spoločnosti je v holandskom meste Zeist. Poskytuje širokú škálu finančných služieb a produktov a jej značky poskytujú zdravotné, životné a neživotné poistenie približne 10 miliónom ľudí. Riadi sa princípmi OSN pre udržateľné poistenie (PSI) a Princípmi zodpovedného investovania (PRI). Možno aj preto sa táto poisťovňa u klientov spája s hodnotami ako „odborná“, „férová“, „transparentná“ a „spravodlivá“.

 

Pre členov Tradičného družstva chceme len to najlepšie. Preto poskytujeme aj my možnosť využívania služieb Zdravotnej poisťovne Union cez nášho obchodného partnera adv holding. Princípy solidarity, ktoré sú zakorenené do základov spoločnosti, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť sú dobrým predpokladom, že spoločnosť Union bude aj ku svojim klientom pristupovať s najväčšou starostlivosťou. Aj to je dôvod, prečo sme súhlasili so spoluprácou s našim obchodným partnerom, spoločnosťou adv holding, ktorá sa venuje prepoisťovaniu do ZP Union.

Našim cieľom sú družstevné dôchodky. Máme na to vlastnú družstevnú stratégiu (know-how), ktorú sme si mali možnosť už overiť v praxi a vieme že funguje. Podarilo sa nám s ňou vybudovať miliónové aktíva. Náš produkt “družstevný dôchodok” rieši členom udržanie si životnej úrovne nielen v časoch zaslúženého dôchodku, ktorý prichádza s poklesom aktívneho príjmu, ale často aj skôr, hlavne keď to člen najviac potrebuje. Podporujeme rozvoj elektromobility a nabíjacích staníc. Taktiež vďaka spoluvlastníctvu licencovanej platobnej inštitúcie podporujeme projekty platobnej brány, ktorá je určená pre e-shopy ale aj pre korporátne riešenia s existujúcim klientským trhom.

Vďaka družstevnej spolupráci môžu naši členovia dovolenkovať v družstevných nehnuteľnostiach (Hotel Raj v Národnom parku Slovenský raj) ale aj po celom svete cez partnerskú spoluprácu a to bez nákladu na ubytovanie, alebo aj za veľmi výhodných podmienok. Členstvo v družstve je momentálne otvorené až do limitného počtu 3000 členov. Ak chcete vedieť čomu sa venujeme, spoznajte nás bližšie.

Členovia Tradičného družstva 

Teraz najčítanejšie

Tradičné družstvo

Združujeme viac ako tisícku členov družstva zo Slovenska, Poľska a Českej republiky a ďalších štátov EU, záujemcov o projekt zameraný na tvorbu pasívnych príjmov.

Tento blog je platený.