Denník N

Medvedí trh 2022: Buďte múdri, buďte opatrní.

ozios, ozios forex, ozios broker, ozios trading, bear market

„Žijeme v najviac chaotických a ťažko predvídateľných makroekonomických časoch za desaťročia. Prísady globálnej recesie sú na stole.“ Toto boli znepokojujúce analytické poznámky Setha Cerpentera, ktorý vedie bankových stratégov spoločnosti Morgan Stanley. Inflácia je na najvyšších úrovniach za posledné desaťročia a makroekonomická nestálosť rastie.

„Žijeme v najviac chaotických a ťažko predvídateľných makroekonomických časoch za desaťročia. Prísady globálnej recesie sú na stole.“ Toto boli znepokojujúce analytické poznámky Setha Cerpentera, ktorý vedie bankových stratégov spoločnosti Morgan Stanley. Inflácia je na najvyšších úrovniach za posledné desaťročia a makroekonomická nestálosť rastie.

Toto zvyšuje riziko nadchádzajúcej globálnej recesie a medvedí trh v roku 2022 môže byť len začiatkom. Globálna ekonomika zažila znižovanie cien. Väčšina akcií v Spojených štátoch, Európe a Ázii stratila pätinu svojej hodnoty. To je kolosálne a úprimne celkom hrozivé. Veľa analytikov očakáva celosvetovú recesiu a tieto očakávania sa zdajú byť každým dňom viac pravdivé. Možno sa pýtate: prečo sa toto deje? Ak ste nežili v poslednej dobe v jaskyni, pravdepodobne si uvedomujete, čo sa deje na trhu.

Plávanie v červených číslach

Podstatou veci je, že nepredvídateľné šírenie nových variantov COVID-19, rekordne vysoká inflácia, dravý Federálny rezervný systém Spojených štátov bojujúci proti tejto ohromnej inflácii agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb, sankcie Európskej únie a ďalších krajín proti ruskej rope, stále viac a viac podrobný technologický dohľad čínskych zákonodarcov a značný krypto pád všetky zaťažili makroekonomické rastové vyhliadky.

Slabnúce americké trhy

V roku 2022 boli hlavné akciové indexy rozdrvené. Nedá sa to pozitívne opísať. Žiadna čerešnička na tejto horkej torte. Americké trhy boli výrazne zasiahnuté kvôli zvyšujúcej sa inflácii, ktorá spôsobila, že Federálny rezervný systém agresívne zvyšoval úrokové sadzby, aby schladil spotrebiteľské ceny, čo viedlo k tomu, že hodnota doláru dosiahla svoje dvadsaťročné maximum. Mocný index Dow Jones[1] klesol o 13 %, vychýrený index S&P 500[2] padol o 18 % a technicky zameraný index Nasdaq 100[3] sa zrútil o 30 % od začiatku tohto roku.*

Európa padá

Európske trhy taktiež trafil blesk. Rusko-ukrajinská vojna podnietila Európsku úniu (EÚ), aby prijala päť balíkov sankcií proti Rusku vrátane opatrení ekonomických, individuálnych a spojených s médiami. Najväčší dopad na rastové vyhliadky európskych ekonomík majú sankcie proti ruskej rope a taktiež rekordne vysoká inflácia, ktorá zaťažila nálady a sebavedomie investorov. Nemecký index DAX[4] klesol o 16 %, francúzsky index CAC 40[5] sa zmenšil o 15 % a index Euronext NV[6] spadol o viac ako 20 %.*

Problémy na trhoch v Ázii

Ázijské trhy nie sú výnimkou. Z veľkej časti rusko-ukrajinský konflikt spolu s narastajúcim počtom prípadov COVID-19 v regióne a zvyšujúcou sa kontrolou a sledovaním zo strany čínskych zákonodarcov ohľadom technologických iniciatív zohrali veľkú rolu v aktuálnych problémoch na ázijských trhoch. Od začiatku roka sa japonský index Nikkei 225[7] prepadol o 12 %, čínske indexy CSI 300[8] a Hang Seng[9] o 20 % a 17 % v tomto poradí a indický index Nifty 50[10], ktorý sleduje hodnotu a výkonnosť 50 najväčších spoločností krajiny, sa posunul o 10 % nižšie.*

Bude sa história opakovať?

Všetky tieto faktory, ktoré boli prítomné od začiatku nového, optimistického roku, by mohli spôsobiť, že história sa bude opakovať. Od roku 1960 ľudstvo zažilo deväť medvedích trhov. Medzi najslávnejšie pády trhu patrí veľká hospodárska kríza v 1929, jednodňový pád akciového trhu z 1987, veľká recesia v 2008 a koronavírusový pád v 2020.

Aby obstál, svetovo uznaný medvedí trh vyžaduje pokles aspoň o 20 % v renomovanom indexe S&P 500. Nebolo by to také zlé, keby sa dnešné trhy len ležérne kĺzali dolu, ale ony v skutočnosti každým týždňom padajú. Prechádzajúce pády trhu ukázali, že zotavenie väčšinou býva celkom rýchle, ale to v tomto prípade nemusí byť pravdou. História sa naozaj opakuje, ale nie je vždy identická. [1]

Ak nie ste obchodník alebo investor so skúsenosťami, odporúčam byť opatrný pred tým, ako budete investovať do finančných trhov v týchto bezútešných časoch. Ak ste expert, ktorý rozumie finančným trhom lepšie ako priemerný investor, dobre si to načasujte. Všeobecne sa neodporúča obchodovať, keď trh klesá, keďže je ťažké odhadnúť, kedy sa odrazí a pôjde zase hore. Je najlepšie nechytať nôž, keď padá.

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.

[1] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

[1] https://www.investing.com/indices/us-30

[2] https://www.investing.com/indices/us-spx-500

[3] https://www.investing.com/indices/nasdaq-composite

[4] https://www.investing.com/indices/germany-30

[5] https://www.investing.com/indices/france-40

[6] https://www.investing.com/equities/euronext

[7] https://www.investing.com/indices/japan-ni225

[8] https://www.investing.com/indices/csi300

[9] https://www.investing.com/indices/hang-sen-40

[10] https://www.investing.com/indices/s-p-cnx-nifty

Teraz najčítanejšie

Ozios, ozios broker

Adam Austera

Vyštudoval som Slovenskú poľnohospodársku Univerzitu v Nitre, kde som získal inžiniersky titul. Avšak nakoniec ma profesijne zlákala oblasť obchodovania na kapitálových trhoch. Najskôr som obchodoval súkromne, no neskôr sa zamestnal na oddelení dealingu, kde som sa vypracoval až na aktuálnu pozíciu finančného analytika značky Ozios.