Denník N

Ľudskoprávny svätuškár #6: IDAHOT, interrupcie zo stredoveku a Ľuboš Blaha v americkom Kongrese

Ľuboš Blaha na proteste proti obrannej dohode s USA pred Národnou radou, 8. 2. 2022. Zdroj: FB SMER-SD/reprofoto T.H.
Ľuboš Blaha na proteste proti obrannej dohode s USA pred Národnou radou, 8. 2. 2022. Zdroj: FB SMER-SD/reprofoto T.H.

Nepravidelný komentovaný výber udalostí týkajúcich sa ľudských práv.

1. IDAHOT

Dnes je Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii. Tento deň nám pripomína, že rovnosť, dôstojnosť a plné rešpektovanie ľudských práv sú univerzálne hodnoty a patria všetkým.

Je to pripomienka smerovaná k občianskej spoločnosti, ale uvedomiť si pri tejto príležitosti to podstatné, skryté v tejto pripomienke, musia najmä štátne orgány.

Totiž boj proti homofóbii, bifóbii a transfóbii si dnes pripomíname preto, aby sme si ho raz v budúcnosti pripomínať už nemuseli.

Medzi mnohými posolstvami, ktoré v tento deň zazneli, stojí za zmienku napríklad kázeň evanjelického farára Mikuláša Vymětal na Ekumenických službách Božích dňa 15. mája 2022 v Bratislave:

„Církve se ve vztahu k LGBT lidem mnoho prohřešily a často dodnes hřeší – lhaním, neláskou, odsuzováním, tím, že lidem braly naději. Je mi líto, jak dlouho v dějinách se církev projevovala tak strašně homofobně, ale také se stydím, že mi to tak dlouho trvalo, než jsem si to sám uvědomil. Prosím vás tedy, kteří se cítíte církvemi zranění, o odpuštění – i pro církev.“

Aby sme učinili za dosť aj právnym fajnšmekrom, tak Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) pri tejto príležitosti aktualizoval factsheet „prípadov súvisiacich so sexuálnou orientáciou“.

Najčerstvejším prírastkom do zbierky rozhodnutí ESĽP v tejto téme je rozsudok vo veci Oganezova v. Arénsko zo 17. mája 2022. Prípad sa týkal agresívnej homofóbnej kampane proti sťažovateľke, známej členke LGBT komunity v Arménsku, vrátane podpaľačského útoku v máji 2012 na bar, ktorý spoluvlastnila a viedla v Jerevane. Súd rozhodol, že došlo k porušeniu článku 3 (zákaz neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania) v spojení s článkom 14 (zákaz diskriminácie) Dohovoru, pričom zistil, že arménske orgány neposkytli adekvátnu ochranu pred homofóbnymi útokmi a nenávistnými prejavmi, a riadne nevyšetrili samotné nenávistné útoky na sťažovateľku, zlé zaobchádzanie s ňou, vrátane podpaľačského útoku na klub kvalifikovaný ako homofóbny útok.

2. Roe, interrupcie a upaľovanie čarodejníc

Ctený čitateľ tohto príspevku už bol celkom isto široko oboznámený s kultúrnym zemetrasením, ktoré v USA vyvolal uniknutý (leaknutý) draft rozhodnutia Najvyššieho súdu USA, ktorým sa má prekonať (overturn) zásadný judikát Roe v. Wade vo veci interrupcií a vrátiť plnú kontrolu nad interrupčnou legislatívou do rúk jednotlivých štátov (t. j. aj možnosť interrupciu postaviť úplne mimo zákon).

Za nás na tomto mieste a nateraz dve poznámky.

Spravodajcom v danej veci JHCFW v. Mississippi je konzervatívny sudca Samuel Anthony Alito. Predpoklad je, že za draft zahlasujú v pomere 6:3 najmä konzervatívni sudcovia ako napr. Alito, Thomas, Gorsuch, Kavanaugh a Barrett. Všetci títo sudcovia ešte ako kandidáti pri ich potvrdzovacom vypočutí v Senáte k judikátu Roe v. Wade uviedli:

„Roe v Wade je dôležitý precedens, ktorý bol opakovane znovu potvrdený“.

Sme zvedaví, aké by budú dôvody na prekonanie takého, slovami samotných sudcov dôležitého precedensu a na zmenu ich právneho názoru.

Druhá poznámka smeruje k samotnému obsahu draftu rozhodnutia, konkrétne ku strane 17. Alitov návrh tu výrazne odkazuje na anglické právne precedensy vrátane precedensu známeho právnika Sira Matthewa Halea zo 17. storočia, ktorý napísal: „Potrat je veľký zločin.“

Nutné je teda pripomenúť, že Sir Matthew Hale odsúdil na smrť dve ženy za praktizovanie čarodejníctva. Nie sme si istí, či takáto referencia má byť používaná na podporu argumentácie a rozhodovania najvyššej súdnej autority v 21. storočí.

3. Slovenský facebook v americkom Kongrese

Stály výbor Snemovne reprezentantov amerického Kongresu pre spravodajské služby 16. mája 2022 napísal list zakladateľovi Facebooku M. Zuckerbergovi, v ktorom píše, že „je hlboko znepokojený pokračujúcou prítomnosťou škodlivých dezinformácií a proruskej propagandy na slovenskom Facebooku a nalieha na Facebook, aby okamžite zabezpečil, že všetky proruské dezinformácie budú rýchlo vyhodnotené, overené a označené, nepodporované alebo odstránené v súlade s verejným prísľubom spoločnosti Facebook a jej stanovenou internou politikou“.

Výbor vychádza z návštevy jej členov v apríli v Bratislave, z rozhovorov s predstaviteľmi nášho štátu a vo svojom liste sa odvoláva tiež na spoločnosťou Gerulata Technologies identifikovateľných proruských aktérov, ktorí dlhé roky opakovane šírila dezinformácie na slovenskom Facebooku, a to aj počas volieb, počas pandémie a teraz počas vojny na Ukrajine. Tam na prvom mieste dlhodobo tróni Ľuboš Blaha.

Okrem toho, že to je značná hanba dovnútra našej spoločnosti, je to dôkaz o zlyhaní štátnych autorít v boji s dezinformáciami a dôkaz, že ľudia ako Ľuboš Blaha slobodou prejavu len zaštiťujú šírenie dezinformácií, nebezpečnej propagandy a proruských naratívov.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Hubinák

Remeslom právnik činný na poli ústavného práva. V rokoch 2013 až 2020 poradca Ústavného súdu SR, v súčasnosti poradca ministerky spravodlivosti pre ústavné právo. Sledovať autora môžete aj na Twitteri.