Denník N

Topky.sk si pomáhajú tajným plánom NASA na ovládnutie ľudstva

Minule urobili Topky.sk celebritu z človeka, ktorý hovorí, že rok nič nejedol, teda okrem segedínskeho guláša*. Tentokrát tento web šíri teóriu, podľa ktorej chce NASA spolu s OSN ovládnuť ľudstvo.

Za článok NASA má vraj tajný plán, ako ovládnuť ľudstvo: Štyri kroky na nastolenie nového svetového poriadku by sa nemusel hanbiť žiaden konšpiračný web. V článku redakcia oprášila konšpiračné teórie o videu s mrakmi v Číne, na ktorých vidieť obrysy budov. Zábery posledné týždne premleli mnohé pochybné weby, aby sústredili pozornosť na mimozemšťanov, tajomné sily, či plány na ovládnutie ľudstva.

Hoci vedci úkaz. vysvetlili tým že, išlo o fatamorgánu, Topkám sa viac páčila verzia konšpirátorov o tom, že všetko má na svedomí tajný projekt NASA a OSN.

„Čoraz viac silnie podozrenie, že „prelud“ je výsledkom tajného projektu Národného úradu pre letectvo a vesmír nazvaného Blue Beam (Modrý lúč),“ píše redaktor Topky.sk so skratkou np.

V článku vysvetľuje tvrdenie konšpirátora Monasta, ktorý zomrel v roku 1996, že „NASA a OSN plánujú vytvoriť nový svetový poriadok pomocou technologicky simulovaného ovládania mysle s cieľom sformovať náboženstvo nového veku.“ V ďalšom texte podrobne rozpisuje teóriu konšpirátora o štyroch krokoch, ktoré majú viesť k nastoleniu svetového poriadku. Topky.sk si pomáhajú zmienkami o holografických 3D projektoch, telepatickou komunikáciou, hrozbami útoku mimozemšťanov, zjaveniami krucifixu a humanoida na nebi a záhadnou smrťou.

Podobných článkov vychádza na webe neúrekom. O článku na Topkách by som nepísala, keby tento bulvárny web nemal taký zásah a čítanosť akú má. Topky.sk sú tretím a často aj druhým najnavštevovanejším spravodajským webom na Slovensku. Patria pod Zoznam.sk (donedávna mal nad nimi nepriamu kontrolu aj štát). Svoje články zdieľajú v skupine, ktorá má takmer 350 tisíc fanúšikov.

*Odporúčam aj: Chcete byť v novinách? Oblečte si vyšívanú košeľu a povedzte, že ste dva roky nejedli

Článku o NASA a OSN s nepodloženými hlúposťami, doplnený symbolmi iluminátov, videami o paranormálnych zjaveniach, fotkami diabla, samotné redakcia Topiek určite neverí. No článok sa úspešne šíri – má už viac ako tisíc zdieľaní. Bulvárny web si s konšpiračnou hlúposťou pomohol k čítanosti a nezodpovedne prispel k ďalšiemu šíreniu bludov a nenávisti. Podľa komentárov mu totiž mnohí čitatelia veria.

 Aktualizácia 4.11.: Po vyjdení tohto komentára redakcia Topky.sk doplnila pod svoj článok upozornenie, že „článok je založený na konšpiračnej teórii jedného človeka.“

Prečítajte si aj ďalšie články, hodnotiace médiá. Sledujte články aj na Facebooku.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog hodnotí etiku v žurnalistike, prešľapy novinárov, zásahy do ich práce. Jeho cieľom je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend. Jej manžel je redaktorom Denníka N.