Denník N

Materský elevator pitch

Niekedy je aj tá kratučká cesta vo výťahu dobrou parafrázou na to, že človek je pre druhého človeka testom, trestom či darom. Aj keď posledné roky ma naučili, že človek trestom vlastne ani nemôže byť. Ja dnes ale začnem zmienkou o tých mojich daroch v jednom špeciálnom období.

Tie moje ženské dary

Jednu som stretávala vo výťahu v detstve, druhú vo výťahu v dospelosti a s tou treťou sme hoci nemali spoločný žiaden výťah, ťahali sme sa navzájom aspoň v jednej pracovnej etape života. Tá prvá sa predo mnou obnažila v hlasových správach, keď som ja sama začínala svoju materskú púť. Že aj pre ňu to bolo ťažké, ba miestami aj priťažké. Tá druhá zo seba sňala anonymitu petržalského paneláku vetou, že vie, čo to je za zmenu, že ona ten svoj prvý rok skoro celý preplakala a tá tretia? Tá už vopred šípila, že informáciu, že láska na prvý pohľad nie je pravidlo, je dobré šíriť už pred pôrodom. Pár slov v pravý čas.

Elevator pitch

V startupovej komunite je známy pojem elevator pitch. Máte cca 30 sekúnd na to, aby ste odprezentovali svoju ideu potenciálnemu investorovi. Vždy si to predstavujem ako cestu z prízemia kdesi na najvrchnejšie poschodia budovy. Jednoducho za veľmi krátky čas sa viete dostať pod kožu toho druhého a hoci o chvíľu cinkne zvonec a otvoria sa dvere, myšlienka, ktorú ste zasiali do hlavy investora, tam zostane ešte dlho predlho.

Matka – investor

Keď sa zrazu stanete matkou, ste vy tým investorom, ktorý stojí vo výťahu. Nie, naozaj nie ste liftboy, ste investor. Rozhodujete o tom, čomu a komu venujete čas a svoje myšlienky. Aktuálne však v tej najväčšej popôrodnej krehkosti. V materstve začínate zväčša na tom najvyššom poschodí, v plnej sile fyzickej či mentálnej a realita toho, čo s tou veľkou životnou zmenou prichádza, postupne posiela výťah nižšie a nižšie. Na tom nie je nič zlé, tak fungujú výťahy. Hýbu sa hore a dole. A bez tých nižších poschodí nie sú ani tie vyššie. Je to proste fakt. Bez štipky hodnotenia.

Zber ľudí smerom nadol

Zväčša sú výťahy nastavené tak, že zbierajú ľudí smerom dole. A tak k vám postupne  pristupujú ľudia, ktorí ani nevedia ako a odovzdávajú vám rôzne idey. Idey o tom, ako to bolo kedysi, aké boli ženy silnejšie, ako všetko zvládali, ako deťom obetovali svoj život, ako nemáte fňukať a máte sa vzchopiť a byť tam pre dieťa. Cestu takto naplneným výťahom si predstavujem ako niečo naozaj veľmi zaťažujúce, čo urýchľuje cestu nadol. Alebo ako niečo, z čoho sa chce človeku vystúpiť skôr a radšej zíde zvyšné poschodia pešo osamote.

Iný pohľad na vec

Čo sa stane ale, ak do výťahu od začiatku pristúpi niekto, kto ponúkne iný pohľad. Alebo vytvorí priestor, kde sa žena po pôrode môže cítiť zle. Nielen fyzicky, ale aj na duši. Nemusí skákať od šťastia po strop, hoci má vytúžené zdravé dieťa. Aj tá najsilnejšia viera v lásku na prvý pohľad sa nemusí stať realitou. Smútok za životom pred dieťaťom môže byť naozaj silný, bezradnosť v mnohých denných situáciách až dychberúca. Toto sprevádza nekonečná únava a mnohé ďalšie témy, ktoré často v ženách žijú prvé týždne či mesiace po pôrode, no je veľmi ťažké o nich hovoriť, ak viete, že v priestore, ktorý je často pomyselne malý ako väčší výťah, nie je nik, kto by prijal aj túto stranu materskej role.

My mamy milujeme svoje deti a zároveň dokážeme naďalej cítiť emócie každého druhu.

Čo sa stane, ak takýchto ľudí s pohľadom na vec, že každá emócia je v poriadku, pristúpi do výťahu viac? Zrazu sa atmosféra dokáže meniť. Vyvstanú básnické otázky, že aha, aj takto to môže byť? Áno a je to v poriadku. Zážitok z cesty dolu môže byť oveľa znesiteľnejší a ani nemusí prísť chuť vystúpiť o pár poschodí skôr.

Cink, sme na prízemí

Čo teraz? Vystúpiť z výťahu a ísť do inej budovy, či nechať sa odviesť opäť hore, alebo ísť po schodoch? Neexistuje jedno správne riešenie ako sa dostať opäť na štartovaciu čiaru. Každá duševná ťažoba ženy po pôrode je iná a riešiteľná tým svojím spôsobom. Čo platí ale je, že ak v tom ide človek s niekým, je to vždy jednoduchšie.

Vysmiata Duša Mamky

V máji 2022, symbolicky na Deň matiek sme spustili projekt Vysmiata Duša Mamky, ktorý je takým pomyselným výťahom. Vstupuje do neho žena často práve v rámci prvého roka materstva s množstvom svojich otázok a neistôt. Čo v ňom nájde sú najmä informácie a ako to vo výťahoch býva, tak aj iných ľudí. Iné ženy, VyDuMamky, ktoré si v období raného materstva tiež prešli rôznymi duševnými ťažobami, no našli ich riešenie. Nie v ich zakrývání, či mlčaní, ale práve naopak. Našli niekoho, kto počúva, hovorili o všetkom, čo im šlo hlavou a zistili, že nech je začiatok materstva akokoľvek ťaživý, jedného dňa to naozaj môže byť ľahšie. Prvé príbehy o duševnej ťažobe žien po pôrode, si už viete prečítať na našom webe. Ak chcete samy prispieť tým svojím príbehom, napíšte nám. Spolu dokážeme nielen zreálňovať obraz začiatku materstva, ale aj búrať mýty, ktoré sú spojené s duševným zdravím.

Nech duše žien po pôrode už nie sú vysmiate vlastným zľahčovaním či zľahčovaním pocitov zo strany okolia.

Nájdete nás aj na InstagrameFacebooku.

Teraz najčítanejšie

Katarína Žilák

Neprestajne veriaca v silu a schopnosť človeka meniť veci k lepšiemu, s papierom zo psychológie, s láskou k dobrovoľníctvu a neustálemu vzdelávaniu, s takmer nekonečným bucketlistom a bez hanby, že niekedy emócie naozaj nejdú udržať na uzde.