Denník N

Mladý maďarský liberál: Opozícia dostala len 5 minút v televíznom výstupe počas predvolebnej kampane

Barnabás Gádor je medzinárodný officer zastupujúci TizenX, mládežnícku liberálnu organizáciu v Maďarsku. Je 20-ročným študentom politológie vo Francúzsku. V tomto rozhovore Vám priblíži situáciu o maďarských parlamentných voľbách a Orbánovom vplyve. Jeho organizácia je mládežníckym krídlom Hnutia Momentum, ktoré bolo v aprílových voľbách súčasťou opozície. Organizácia TizenX je partnerom Mladých Progresívcov.

Prečo ste aktívny v politike?

Po posledných voľbách v roku 2018 som si pri pohľade na oranžovú mapu uvedomil, že musím niečo urobiť, ak chcem túto krajinu vnímať ako miesto, kde chcem žiť a vychovávať svoje deti. Dal som sa do práce, pridal som sa k TizenX a stal som sa členom Momentum. Začal som pracovať v časti aktivistickej siete, regionálnej koordinácii, potom som pokračoval vo vedení národnej siete mládežníckej organizácie a momentálne som medzinárodným officerom, ktorý zastupuje TizenX.

 

Čakali ste, že vyhrá Orbánova strana Fidesz?

V rámci strany existujú pred každým voľbami dva názorové prúdy. Sú dva tábory: optimisti a pesimisti. Zvyčajne som v pesimistickom tábore, ale stále som si myslel, že existuje reálna šanca, že by sme mohli vyhrať až do úplného konca kampane. Vedeli sme, že šanca na víťazstvo Fideszu je 70% alebo 80%, ale nikdy sme nečakali, že vyhrá až s dvojtretinovou väčšinou. To im umožňuje upravovať ústavu, formulovať najzákladnejšie zákony, ktorými sa riadi náš politický systém a dosadzovať ľudí na doživotie do rôznych funkcií. Mysleli sme si, že pravdepodobnejšie bolo, že nevyhráme, ale naozaj si nikto nemyslel, že Fidesz vyhrá taký veľký podiel parlamentu.

Veľmi renomovaný think tank Median práve týždeň pred voľbami zverejnil článok, kde projektoval, že  Fidesz získa 128 kresiel (zo 199 v maďarskom národnom zhromaždení, pozn. autora) a všetci sa na nich buď nahnevali, že túto projekciu zverejnili alebo boli sklamaní Väčšina ľudí si myslela, že Fidesz získa niečo okolo 95 až 110 miest. Na 128 jednoducho nebol žiaden podklad. Ale ako vieme, Fidesz dostal 135 kresiel a Median bol so svojimi odhadmi najbližšie. Opozícia toto naozaj nepredpokladala.

Ako Orbána vnímajú mladí ľudia? Sú mladí ľudia, ktorí ho veľmi podporujú alebo sú častejšie proti nemu?

Ako liberálne myšlienky vo všeobecnosti, aj u najmladších voličov má rozhodne najširšiu podporu opozícia. Je úplne jasné, že táto generácia má úplne iné myslenie. Sú to práve tí, ktorí mali prístup k vysokej úrovni vzdelania, k zdrojom, dostali šancu vidieť výhody Európskej únie a výhody liberálneho demokratického systému.

Tí, ktorí nikdy nemali možnosť vidieť výhody života v takejto spoločnosti, sú náchylnejší veriť tomu, čo Orbán káže. Vnímanie Orbána je v Budapešti a iných väčších mestách veľmi odlišné v porovnaní s vidieckymi oblasťami. Vidiecka mládež je buď úplne nezainteresovaná, alebo sa sotva chystá voliť. V mestskom prostredí vládne skôr všeobecný duch aktivizmu. Napríklad v Budapešti protesty ako Fridays For Future alebo za vyšší plat pre učiteľov boli dve témy, ktoré dokázali zmobilizovať množstvo mladých ľudí.

Aj keď si myslím, že väčšina mladých ľudí ľahko rozpozná, že to, čo Orbán káže, nie je budúcnosť, ktorú by si nejako zvlášť užívali, alebo ktorú by uprednostňovali pre svoju krajinu. Mladí ľudia taktiež môžu mať veľa problémov pri hlasovaní za opozíciu. Mladšia generácia je kritická voči všetkému, čo robíme, a to právom. Dostáva to našu organizáciu pod tlak – k našim voličom treba byť vždy logický, priamy a úprimný. Nemôžeme zavádzať alebo používať široké pojmy, aby sme sa vyhli prevzatiu zodpovednosti. Je to z toho dôvodu, pretože vždy vyžadujú naše presné stanovisko.

Ľudia si nechcú vybrať menšie z dvoch ziel, aj keď si myslím, že v tejto situácii boli tieto dve zlá veľmi vzdialené. Existuje aj veľká časť mladých ľudí, ktorí môžu Momentum vnímať priaznivo, ale nepáči sa im volebné zloženie opozície ako celku. Ťažko ospravedlňujú hlasovanie za niektorých kandidátov s pochybnou minulosťou a niektorým nestačil ani výberový proces v primárnych voľbách.

Ako sa musí opozícia pripraviť na to, aby dokázala prekonať tieto výzvy, aby sa mladí ľudia dokázali zhromaždiť za kandidátmi a odkloniť sa od Fideszu?

Myslím si, že zástupcovia parlamentu nám poskytnú množstvo zdrojov, ktoré budú veľmi dôležité pri oslovovaní týchto voličov a ich presviedčaní. Nie som si istý, či sa budú zhromažďovať za parlamentnú opozíciu, pretože ľudia, ktorí sú kritickí, tiež vedia, že v parlamente sa toho veľa nedeje. Fidesz nás tam na nič nepotrebuje. Kritika, ktorú sme v minulosti formulovali voči iným opozičným stranám, bola, že mali nezmyselné prejavy alebo prinášali nezmyselné politické návrhy. Boli to zvyčajne rozumné návrhy, ale v parlamente, kde bohvie ako dlho neprešiel ani jeden opozičný návrh v pôvodnej podobe, tam jednoducho nie je zmysel v parlamentnej práci.

Mladí ľudia budú pozorne sledovať, ako využijeme svoje poslanecké mandáty. Neplánujeme to využiť v zmysle, že tam budeme sedieť, budeme hlasovať, budeme navrhovať alebo diskutovať, pretože nič z toho v Maďarsku momentálne nemá zmysel.

Čo chceme urobiť s našimi poslaneckými mandátmi, je získať prístup k vládnym inštitúciám, preskúmať ich fungovanie prostredníctvom dokumentovania korupcie a zlého správania. Chceme upozorniť na problémy nie veľkolepými prejavmi v rokovacej sále, ale využitím niekoľkých vyšetrovacích právomocí, ktoré ešte existujú.

Dokým sa nedokážeme odtrhnúť od toho modelu opozičnej politiky, kým budeme stále sedieť v parlamente a legitimizovať takéto správanie, mladí ľudia nám nebudú môcť dôverovať a podporovať nás. Našou šancou je teda využiť naše parlamentné kreslá proaktívnejším a dynamickejším spôsobom. Takto si myslím, že sa nám podarí získať podporu a ukázať, že táto politická generácia chce zmenu a nevysedáva v parlamente  len za veľmi dobrý plat.

Prečo by niektorí mladí ľudia volili Orbána? Je niečo, v čom im Fidesz alebo Orbán prospieva?

Významnou vecou, ​​ktorú Orbán urobil pre mladých ľudí, je, že upustil od dane z príjmu pod 25 rokov. V prvých rokoch na trhu práce získate výhodu, že nemusíte platiť daň z príjmu. Ak si nejaký mladý človek práve teraz sadne s tabuľkou a porovná, koľko peňazí mi sľubuje vláda a koľko mi sľubujú opozičné strany, je zrejmé, že Fidesz jednoducho ponúka viac.

Takéto rozdávanie peňazí nemá zmysel a nie sú za tým žiadne rozumné argumenty typu, že budú môcť investovať do svojich domovov, začať život alebo sa vzdelávať.

Táto politika opäť zvýhodňuje bohatších ľudí, pretože čím vyšší plat, tým viac ušetríte na daniach. Mladí ľudia potrebujú cielenejší druh príspevku, akým je vzdelávanie. Kvalita vzdelávania je taká zlá, že pre väčšinu študentov nie je reálne ísť študovať na vysokú školu. Pre veľa maďarskej mládeže taktiež nie je možné dosiahnuť vyššiu kvalitu života oproti ich rodičom.

Ďalšou témou je politika založenia rodiny. Ak ste mladý človek, ktorý chce mať štyri deti, získate výhodnú pôžičku a veľkú štátnu podporu. To ale zvyšuje ceny výstavby, materiálov a cien bývania pre všetkých ostatných. Ak zapadáte do veľmi kresťanského, konzervatívneho modelu rodiny, ktorý Fidesz navrhuje, budete mať určité výhody. Čo je ale dôležitejšie, všetci ostatní, ktorí ešte nie sú schopní, nemajú záujem alebo sú nepripravení založiť si rodinu, sú v nevýhodnej pozícii. Ak váš život vyzerá takto: mám 18, končím strednú školu alebo 21, tesne po univerzite a chcem deti — tak táto vláda je určite pre vás. Ale ak chceš študovať dlhšie, alebo si chceš najprv nasporiť, tak si bez podpory v podstate nikto nenašetrí peniaze na byt či vlastný dom. Veľa mladých ľudí, ktorí sa chcú presťahovať za štúdiom do miest, je vylúčených z vysokoškolského vzdelávania, pretože si nemôžu dovoliť vysoké ceny bývania.

Existujú nejaké iné taktiky, možno nie špecificky zamerané na mladých ľudí, ktoré by mohli byť populárne aj medzi prívržencami mimo Fideszu?

Fidesz napríklad zaviedol zákaz jednorazových plastov. Je dôležité povedať, že je to v súlade s pravidlami Európskeho parlamentu, takže to nebolo niečo, čo Maďarsko samo presadilo, ale stále ide o skvelú politiku. Druhým je možno tvrdší postoj k týraniu zvierat, s čím súhlasí celá maďarská mládež, takže máme aspoň niečo spoločné. Napriek tomu ešte ani neratifikovali Istanbulskú zmluvu, takže v ich skreslenom zozname je ochrana zvierat vyššie ako ochrana žien a detí. Napokon, vláda kladie väčší dôraz na odbornú prípravu a robí ju dostupnejšou pre mladých ľudí. Je to dôležité, keďže je nedostatok ľudí pracujúcich ako elektrikári, inštalatéri, v stavebníctve atď. Na druhej strane nie všetky odborné školenia sú na vysokej úrovni a vláda tiež aktívne odhovára ľudí od štúdia na vysokej škole.

Fidesz a Orbán si upevňujú svoju moc v Maďarsku gerrymanderingom (manipulovanie s volebnými obvodmi s cieľom politickej výhody, pozn. autora), kontrolou médií, ako aj neférovými pravidlami financovania kampaní. Ako sa to podarilo a myslíte si, že po voľbách sa budú snažiť o ešte väčšie upevnenie svojej moci?

Najprv by som chcel povedať, že voľby neboli ukradnuté. Došlo však k vážnemu zneužitiu integrity hlasovacieho lístka. Novinári odhalili spálené hlasovacie lístky s hlasmi odovzdanými pre opozíciu v Transylvánii. Diskutovalo sa aj o tom, ako sú to práve aktivisti Fideszu alebo ich miestne partnerské organizácie, ktorí zbierajú listové hlasy v maďarsky hovoriacej časti Srbska.

Vo všeobecnosti sme boli schopní zabezpečiť 20 tisíc volebných pracovníkov, čo znamenalo, že v každom okrese bol aspoň jeden volebný pracovník, ktorého opozícia poverila kontrolou integrity hlasovacieho procesu.

Voľby boli slobodné, ale nie spravodlivé. Fidesz má absolútnu kontrolu nad štátnymi médiami a pomocou nich posiela len správy, totožné ich politickej agende. Za posledné roky bolo do štátnej televízie pozvaných len niekoľko opozičných politikov a počas volebnej kampane mala opozícia na vystúpenie len 5 minút. Médiá opakujú vládne argumenty, vykresľujú obraz, ako keby ľavičiari boli odporcami národa alebo niečoho nebezpečného a deštruktívneho.

Okrem toho majú obrovskú kontrolu aj nad súkromnými médiami. Bola vytvorená nadácia s názvom Central European Press and Media Foundation, ktorá vlastní mnoho súkromných médií a novín po celom Maďarsku. Oligarchovia ich najskôr vykúpili a potom darovali nadácii. Urobili to preto, lebo výmenou s Orbánom získavajú peniaze zo štátnych projektov či predraženia štátnej súťaže. Týmto len potvrdzujú svoju moc. Počas kampane boli po celom Maďarsku aj vládne plagáty, ktoré poháňali a odzrkadľovali body a názory strany Fidesz. Opozícia mala nejaké zdroje na kampaň, ale čo sa dá čakať, keď súťažila so štátnymi zdrojmi.

 

Napokon, v maďarskom verejnom diskurze je silná prítomnosť ruskej propagandy. Ak niekto chce vedieť, o čom hovorí Kremeľ, nemusí sa pozerať na to, čo hovorí minister zahraničných vecí v Rusku, komentáre pod článkami na Facebooku sú plné falošných správ a dezinformácií. Stránky na Facebooku, ako aj ruskí boti boli veľmi naklonení vláde počas volebných kampaní.

Bol nejaký spôsob, ako by opozícia mohla zabrániť kontrolu médií?

Kebyže vieme, tak by sme to spravili.

Fidesz je známy aj tým, že v Maďarsku obmedzuje zákony o LGBT, čo bolo horúcou téma, keďže v súvislosti s voľbami sa konalo referendum na tému LGBT vo vzdelávaní. Čo sa tým Fidesz snažil dosiahnuť?

Samotné zákony a otázky referenda nie sú také dôležité ako stratégia, ktorú Fidesz sledoval diskusiou o tejto téme, ktorá je upravená z Ruska. Pred niekoľkými rokmi si Putinova strana začala budovať podporu tým, že hrala na tento skutočne konzervatívny a kresťanský sentiment v krajine proti LGBT komunite. Použil to na odvrátenie pozornosti od svojej korupcie a toho, ako si buduje svoju oligarchiu. To je presne to, čo sa deje v Maďarsku. Kedykoľvek upozorňovali na „problém“ LGBT komunity, zvyčajne sa snažili zakryť niečo horšie.

To bol aj zmysel referenda. Chceli poblázniť liberálov a povedať vyhlásenia, ktoré nedokážu obhájiť pred veľmi konzervatívnymi kresťanskými voličmi. Snažili sa prinútiť opozíciu, aby prevzala západný liberálny príbeh, ktorý sa dá ľahko kritizovať a napadnúť.

Naša strana sa samozrejme podieľa na pride, pretože je to nevyhnutná vec, ktorú treba urobiť v 21. storočí a  základ, od ktorej sa rozhovory, týkajúce sa LGBT komunity, musia len začať. Veríme v manželstvá osôb rovnakého pohlavia a, že by mali mať transrodoví ľudia svoje pohlavie právne uznané. Je to základná zásada toho, ako by sa mala vláda správať k svojim občanom.

Ak budeme nútení zúčastniť sa diskurzu na túto tému, využijú to a naznačia to, že šírime veľmi radikálny postoj, ktorý sa deje v západnej Európe alebo v USA. Keď argumentujeme, že možno aj homosexuáli sú ľudia, povedia: „Takže ty chceš zmeniť pohlavie detí v škôlke…“

Ďalším problémom bolo, že vláda pokutovala aj všetky mimovládne organizácie, ktoré obhajovali neplatné hlasovanie, ako napríklad Amnesty International alebo Maďarský Helsinský výbor. Zistili, že obhajoba nabádania ľudí k neplatnému hlasovaniu je proti integrite hlasovania. Musím povedať, že oceňujem predvídavosť maďarských voličov, ktorí svojou neúčasťou znemožnili platnosť tohto referenda.

Orbán vo svojom otváracom prejave po voľbách označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za svojho súpera spolu s ďalšími osobnosťami. Ako túto vojnu a Orbánov vzťah s Vladimirom Putinom vnímajú ľudia v Maďarsku a opozícia?

Existujú dva naratívy. Európsky liberálny model, presadzovaný napríklad našou stranou, ktorá obhajuje prevzatie zodpovednosti konania v tejto kríze spôsobom, ktorý čo najviac zníži škody a agresiu spoľahnutím sa na EÚ a NATO. Musíme sa postaviť proti Rusku a prijať sankcie, ktoré však ovplyvnia a poškodia európske obyvateľstvo – najmä Maďarsko, pretože je silne závislé od ruského zemného plynu.

Opačný naratív hovorí, že toto nie je náš konflikt, musíme chrániť maďarské záujmy a že zapojenie by nakoniec znamenalo poslať naše deti bojovať na Ukrajinu a uvalenie sankcií by viedlo k tomu, že „od pondelka nebudeme mať žiadne kúrenie“.

Je ťažké argumentovať, keď jedna strana presadzuje mier a lacné účty a druhá viac povinností, vyššie obmedzenia a geopolitickú stratégiu. Je pochopiteľné, že pre niekoho, kto sa akademicky nezaoberá geopolitikou, je to o niečo ťažšie objektívne porovnať.

Celkovo sa maďarská občianska spoločnosť zintenzívnila v pomoci ukrajinskému ľudu. Veľa mimovládnych organizácií je aktívnych a robí humanitárnu dobrovoľnícku činnosť. Uskutočnili sa aj protesty na prejav solidarity s Ukrajinou, aj keď je dosť to bolo dosť ťažké, keďže to v maďarskej spoločnosti bolo polarizované.

Plánujete vy a mladí ľudia zostať žiť v Maďarsku? Existuje tento pocit národnej identity, ktorý vás núti zostať a byť v spojení s vašou domovskou krajinou?

Pre mladých ľudí, najmä ako som ja, je naozaj ťažké nájsť dôvody, prečo zostať v Maďarsku a dúfať, že táto krajina bude jedného dňa krajinou, v ktorej vychovám dieťa. Nechcem však, aby boli zaradení do znevýhodnenej pozície. Ak by bolo moje dieťa náhodou homosexuálom, transrodovým človekom alebo zdravotne znevýhodneným, nechcel by som, aby im spoločnosť ubližovala alebo sa s nimi zaobchádzalo ako s nerovnými.

Chcel by som môjmu dieťaťu darovať zážitky o tejto krajine, ako je naša kultúra, jazyk, umenie, literatúra alebo aj niečo špecifické, ako napríklad langoš na Balatone alebo prechádzku nočnou Budapešťou. To je dôvod, prečo ešte nie som pripravený vzdať sa svojej krajiny. Po štúdiách a pracovných skúsenostiach sa chcem vrátiť a urobiť z Maďarska miesto, kde sa oplatí mať rodinu.

Teraz najčítanejšie

Mladí progresívci

Sme Mladí Progresívci a Progresívkyne, mládežnícka organizácia Progresívneho Slovenska Chceme spájať mladých ľudí, ktorí chcú šíriť hodnoty slobody a tolerancie, aby nimi prispeli k zmene na Slovensku a preto sme sa rozhodli založiť si blog kde si budete môcť naše názory a vyjadrenia prečítať v rozšírených verziách ako na instagrame a facebooku. K týmto vyjadreniam pribudnú aj rôzne články na aktuálne témy od našich členov a členiek. Prajeme príjemné čítanie.