Denník N

Za Vangelisom

Ak raz Vangelisovu hudbu zachytí nejaká mimozemská kultúra, spozná to najlepšie z ľudskej civilizácie.

Za Vangelisom

André Kuipers je holandský lekár a vedec. Študoval vestibulárny aparát, teda orgán, vďaka ktorému dokážeme udržiavať rovnováhu. To ho priviedlo k štúdiu správania ľudského organizmu v bezváhovom stave. Výskum mohol robiť osobne, pretože André Kuipers je aj kozmonautom Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

V roku 2012 sa André Kuipers počas svojej vesmírnej misie na vlastné želanie prostredníctvom videorozhovoru stretol s gréckym hudobným skladateľom Vangelisom. André svojmu obľúbenému skladateľovi vtedy prezradil, že na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice znie jeho hudba. Dojatý Vangelis potom zložil skladbu s názvom Rosetta, v ktorej zhudobnil púť sondy rovnakého mena za kométou 67/P Čurjumov-Gerasimenko.

Ja nie som kozmonaut a Vangelisa si preto nepúšťam na orbite, ale doma, v práci, či v aute. Trvá jej to odtiaľ preto o vlások dlhšie, kým dorazí do medziplanetárneho priestoru, ale nestratí sa. Ak raz Vangelisovu hudbu zachytí nejaká mimozemská kultúra, spozná to najlepšie z ľudskej civilizácie.

A ja za ňou posielam haiku z mojej knižky Analógový tato:

 

Jediná slza

Nevypadne z pamäti

Vesmíru bez dna

 

 

V Bratislave, Máj 2022

 

 

Teraz najčítanejšie