„Bielá légia“ a Otto von Bolschwing (2)

Aby sme prišli na koreň tomu, kto sa stal zradcom v Bielej légii v Piešťanoch, budeme musieť preskúmať archív Otta von Bolschwinga, ktorý v 90. rokoch minulého storočia odtajnila CIA. Kto bol von Bolschwing a aké je jeho spojenie s protikomunistickým odbojom na Slovensku?
Otto Albrecht Alfred von Bolschwing sa narodil v roku 1909 vo Východnom Prusku, jeho otec zahynul počas prvej svetovej vojny na východnom fronte. Otto získal vzdelanie na univerzitách v Breslau a Londýne. Pracoval v obchodných spoločnostiach v Nemecku, Veľkej Británii a v celej Európe. V roku 1932 vstúpil do Hitlerovej strany NSDAP a v roku 1933 do ozbrojenej organizácie NSDAP Schutzstaffel (SS). Tam pracoval v spravodajskoj službe Sicherheitsdienst (SD), podieľal sa na spravodajskej činnosti v Palestíne, bol poradcom rumunskoj „Železnej gardy“ počas protižidovských pogromov, stal sa adjutantom Adolfa Eichmanna a bol jedným z tvorcov Holokaustu. Na konci vojny ho naverboval americký vojenský kontrarozviedny zbor CIC, ktorá sa neskôr zlúčil so CIA (Ruffner, 1998).
Od jari 1950 sa pripojil k CIC v Salzburgu a stal sa jedným z vedúcich veliteľov. Von Bolschwing (krycie mená Grossbahn, Unrest, Usage (CIA, 2007) a kap. Albert A. Eisner) pracoval v americkej okupačnej zóne v Rakúsku, odkiaľ organizoval penetračné operácie do Československa, získaval spravodajské informácie o sile sovietskych vojsk v ich zóne v Rakúsku, udržiaval kontakty s rakúskou políciou a politickými stranami. Začiatkom roka 1953 CIA odhadovala celkové ročné náklady na tento projekt (vrátane von Bolschwinga a jeho zdrojov) na 20.000 dolárov ročne (Ruffner, 1998).

V roku 1954 Otto von Bolschwing s pomocou CIA emigroval do Spojených štátov a získal americké občianstvo. Aby však CIA ochránila tohto agenta pred prípadným súdnym procesom za vojnové zločiny, rozhodla, že každému vyšetrovateľovi, ktorý požiada o osobný spis von Bolschwinga z SS, bude povedané: „Žiadne spisy nie sú k dispozícii“. Keď si americký Kongres v 70. rokoch 20. storočia vynútil preskúmanie politiky USA voči nacistickým vojnovým zločincom (v tom čase bol na ministerstve spravodlivosti zriadený Úrad pre špeciálne vyšetrovanie (OSI)) Boschwinga vyšetrovali a v roku 1981 mu odobrali občianstvo. OSI našiel von Bolschwinga na vlastnú žiadosť. CIA ho nikdy neposkytla na stíhanie orgánom činným v trestnom konaní (National Archives, 2004). Otto von Bolschwing zomrel na rakovinu v roku 1982 v Kalifornii (Ruffner, 1998).
Stovky tisíc strán dokumentov FBI, CIA a CIC týkajúcich sa nacistických vojnových zločinov počas druhej svetovej vojny boli odtajnené a sprístupnené verejnosti na základe zákona „Nazi War Crimes Disclosure Act“ z roku 1998. V roku 2004 medziagentúrna pracovná skupina „Nazi War Crimes and Japanese Imperial Government Records Interagency Working Group“ (IWG) oznámila odtajnenie 240 000 strán z archívov FBI, 419 spisov CIA a viac ako 3 000 strán dokumentov týkajúcich sa nemeckého špióna Reinharda Gehlena. Medzi nimi bol aj archív Otta von Bolschwinga (National Archives, 2004). Digitalizácia archívu CIA sa začala už v 90. rokoch 20. storočia, ale prístupný bol len v bádateľni Národného archívu v College Park v Marylande. V roku 2017 bolo na internete zverejnených približne 13 miliónov strán odtajnených dokumentov CIA (BBC, 2017).
Okrem iného boli zverejnené dokumenty týkajúce sa práce agentov von Bolschwinga v Československu a vysielania rozhlasovej stanice „Biela légia“. Budem o nich hovoriť v 3. časti.
Zoznam zdrojov
- BBC. (2017, 1 18). CIA releases 13m pages of declassified documents online.
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-38663522 - CIA. (2007, 6). Research Aid: Cryptonyms and Terms in Declassified CIA Files Nazi War Crimes and Japanese Imperial Government Records Disclosure Acts.
https://www.archives.gov/files/iwg/declassified-records/rg-263-cia-records/second-release-lexicon.pdf - National Archives. (2004, 5 13). Thousands of Intelligence Documents Opened under the Nazi War Crimes Disclosure Act.
https://www.archives.gov/press/press-releases/2004/nr04-55.html - Ruffner, K. C. (1998). The Case of Otto Albrecht Alfred von Bolschwing (S). Studies in Intelligence, 42(1), 61-77.
https://www.cia.gov/readingroom/docs/DOC_0000477271_0.pdf